IP Week 2024 завершився презентацією концепції проєкту Національної стратегії сфери інтелектуальної власності — PRAVO.UA IP Week 2024 завершився презентацією концепції проєкту Національної стратегії сфери інтелектуальної власності — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » IP Week 2024 завершився презентацією концепції проєкту Національної стратегії сфери інтелектуальної власності

IP Week 2024 завершився презентацією концепції проєкту Національної стратегії сфери інтелектуальної власності

  • 29.04.2024 11:52
ФОТО: nipo.gov.ua

26 квітня, у Всесвітній День інтелектуальної власності, добіг кінця Український тиждень інтелектуальної власності, організований УКРНОІВІ (ІР-офіс) за підтримки Міністерства економіки України.

У межах IP WEEK 2024 відбулась Презентація концепції проєкту Національної стратегії сфери ІВ.

Та перед тим як розпочати обговорення, учасників IP WEEK 2024 в режимі онлайн з World IP Day привітали: Хабіп Асан, директор Відділу країн з перехідною економікою та розвинених країн ВОІВ; Віраг Халганд, керівник сектору країн Центральної Європи, Балтії та країн Середземномор’я ВОІВ; Меган Маккенн, спеціаліст з команди Програм ВОІВ (Національні стратегії у сфері ІВ); Хайко Ріхтер, експерт ВОІВ, магістр права, старший науковий співробітник відділу інтелектуальної власності та конкурентного права Інституту інновацій та конкуренції Макса Планка.

Представники Всесвітньої організації інтелектуальної власності наголосили насамперед на важливості ролі сфери ІР в Україні та на співпраці національних та міжнародних інституцій.

Зі вступним словом також виступила Олена Орлюк, очільниця ІР-офісу. Вона нагадала, що 26 квітня – річниця Чорнобильської трагедії, тож українці усвідомлюють, що таке ризики, і сьогодні цілі сталого розвитку розглядають крізь призму війни.

Олена Орлюк подякувала партнерам за підтримку та зауважила, що виклики, пов’язані з євроінтеграцією, – серед головних, з яким наразі працює ІР-офіс.

Модератором цієї сесії та наступної, присвяченої презентації концепції проєкту Національної стратегії сфери ІВ, виступив Богдан Падучак, перший заступник директора ІР-офісу.

«Важливо мати візію на світовому рівні. Завдання – наповнити Національну стратегію змістом та реалізувати», – на цьому наголосив заступник міністра економіки України Віталій Кіндратів. Він додав, що надалі Концепцію буде передано на затвердження уряду.

Загальне бачення концепції проєкту Національної стратегії сфери ІВ, передумови її розробки та методологічні засади представила Олена Орлюк.

Зокрема, Національна стратегія складатиметься з таких блоків:

  1. Україна – Інтелектуальна власність – Європейський Союз
  2. Розвиток міжнародного співробітництва у сфері інтелектуальної власності
  3. ІР-спільнота
  4. Формування культури та поваги до інтелектуальної власності
  5. Захист прав інтелектуальної власності
  6. Інноваційна екосистема та ІР-економіка

Очільниця УКРНОІВІ повідомила, що наразі Міністерство економіки разом з ІР-офісом сформували Координаційну раду з розробки проєкту Стратегії. Також серед зробленого: ВОІВ залучила міжнародних експертів; УКРНОІВІ сформувала групу національних експертів; підготовлено діагностичні звіти за напрямами «Авторське право та суміжні права, креативні індустрії», «Право промислової власності та захист прав ІВ», «Інноваційна екосистема та економіка ІВ».

За словами Олени Орлюк, більш предметне обговорення окремих блоків Стратегії відбуватиметься вже під час секторальних зустрічей експертів.

«Завдання Стратегії – розвиток національної політики у сфері ІР», – зазначив Олександр Дорошенко, експерт ВОІВ, директор НДІ ІВ НАПрН України.

Аналізуючи стан законодавства, він зауважив, що серед іншого досліджуватиметься питання про приєднання України до Європейської патентної конвенції, Угоди про Єдиний патентний суд ЄС, участі в єдиній (унітарній) патентній системі.

Микола Потоцький, радник ІР-офісу, сфокусував увагу на законодавчих викликах, пов’язаних із торговельними марками, географічними зазначеннями та комерційною таємницею.

Останній виклик, за його словами, – це співіснування «старих» ТМ, зареєстрованих в Україні, та пізніших ТМ, які охороняються законами ЄС.

«Одним зі стратегічних завдань проєкту Стратегії є гармонізація національного законодавства у сфері авторського права і суміжних прав з правом ЄС», – на цьому наголосила Анна Штефан, експерт WIPO, завідувач відділу авторського права та суміжних прав НДІ ІВ НАПрН України, д.ю.н.

Також серед стратегічних напрямів, за її словами, – посилення захисту у цифровому середовищі та систематизація законодавства.

Говорячи про узгодження авторського права і суміжних прав з acquis ЄС, заступниця директора ІР-офісу Любов Майданик зауважила, що серед завдань, зокрема, слід виокремити такі: запровадження преспублікації як об’єкта суміжних прав; запровадження охорони творів, які вибули з комерційного обороту; удосконалення механізму внесення змін до договору про розпоряджання майновими авторськими і суміжними правами щодо винагороди; удосконалення окремих винятків і обмежень щодо використання у цифровому середовищі, у тому числі щодо ШІ.

Антон Капітоненко, екcперт проєкту TIPSTER, керівник компонента «Інтелектуальна власність», зупинився на викликах щодо охорони та захисту прав інтелектуальної власності, права інтелектуальної власності в галузі фармації, сфери оборони, малого та середнього підприємництва.

«Держава заслуговує на такий документ, як Національна стратегія сфери ІВ», – про це заявив начальник управління інтелектуальної власності та інновацій Міністерства економіки України Андрій Анісімов. За словами посадовця, сфера інтелектуальної власності в Україні має бути у пріоритеті, тож він закликав до активності на громадських обговореннях Стратегії.

Продовжилось обговорення основних засад концепції проєкту Національної стратегії ІВ під час третьої сесії, модератором якої став радник директора ІР-офісу Микола Потоцький.

Так, Владислав Білоцький, заступник директора ІР-офісу, зупинився на ключових елементах стратегії щодо захисту прав інтелектуальної власності. На його думку, основними інструментами захисту прав інтелектуальної власності є адміністративний механізм (розгляд в Апеляційній палаті), судовий та позасудовий (медіація) розгляд.

Андрій Омельченко, експерт WIPO, завідувач кафедри приватного права ННІ «Юридичний інститут» КНЕУ ім. Вадима Гетьмана, професор, д.ю.н., зосередив увагу на розбудові інноваційної економіки. Він проаналізував законодавство та практику його застосування у сфері інноваційної діяльності й окреслив коло проблемних питань.

Про особливості державного регулювання діяльності щодо комерціалізації прав на об’єкти ІВ та трансферу технологій розповіла Ольга Кронда, начальниця департаменту розвитку інновацій ІР-офісу.

Ключові проблеми в освіті та науці у сфері ІВ порушив Анатолій Кодинець, завідувач кафедри інтелектуальної власності та інформаційного права ННІП КНУ імені Тараса Шевченка, професор, д.ю.н. За його словами, сьогодні в українських закладах вищої освіти викладання основ ІВ майже припинилося. Тож країна відчуватиме брак професійних кадрів. Водночас закладати базові знання про ІВ потрібно ще зі школи.

На завершення IP WEEK 2024 Олена Орлюк зазначила, що проблеми, з яким сьогодні стикається галузь інтелектуальної власності, не нові:

«Ми розуміємо, що маємо ставити для себе реальні плани. Якісь питання зможемо розв’язати в найближчі п’ять-шість років, якісь не зможемо. Однак я сподіваюсь, що всі напрацьовані матеріали будуть втілені в конкретні кейси, рухи, рекомендації та зміни до законодавства».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA