КАС ВС зробив висновок щодо права на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця його дитиною — PRAVO.UA КАС ВС зробив висновок щодо права на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця його дитиною — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КАС ВС зробив висновок щодо права на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця його дитиною

КАС ВС зробив висновок щодо права на отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця його дитиною

  • 15.05.2024 16:58

У разі загибелі військовослужбовця його дитина, яка народилася після смерті батька, належить до кола осіб, що мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю військовослужбовця.

Це випливає з висновку Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 10 травня 2024 року у справі № 440/6725/23.

За обставинами справи

Позивачка в інтересах малолітнього сина звернулася в суд до Міністерства оборони України, щоб визнати протиправним та скасувати пункт рішення, яким відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги як члену сім’ї загиблого військовослужбовця його сину внаслідок загибелі (смерті) батька, пов’язаної із захистом Батьківщини. Також просила суд призначити і виплатити відповідну допомогу.

Вказувала, що син загиблого був зачатий за його життя, а народився після загибелі військовослужбовця.

Відмова у призначенні одноразової грошової допомоги обґрунтовувалась тим, що син військовослужбовця народився після його загибелі.

Рішенням окружного адміністративного суду, залишеним без змін постановою апеляційного суду, позов задоволено частково. Суди керувалися тим, що та обставина, що дитина загиблого військовослужбовця народилася після його смерті, не може бути підставою для висновку про те, що ця дитина не набула прав на отримання частки одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця.

Висновки ВС

Касаційний адміністративний суд у складі ВС залишив без задоволення касаційну скаргу МОУ, а рішення судів – без змін.

На обґрунтування, зокрема, КАС ВС вказав на таке.

  • За своєю природою одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, вона спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім’ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення з кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.
  • Підхід Міністерства оборони України щодо відмови в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану» дитині, зачатій за життя загиблої (померлої) особи та народженій після її смерті, є соціально несправедливим.
  • Статус ненародженої дитини як суб’єкта цивільних правовідносин передбачено у спадкових правовідносинах. Такий підхід може бути використаний і в правовідносинах, пов’язаних із правом дитини, народженої після загибелі (смерті) особи, на отримання одноразової грошової допомоги.
  • Висновок відповідача про те, що дитина загиблого військовослужбовця народилася після його смерті, а тому не набула прав на отримання частки одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця, є помилковим, оскільки такий підхід до тлумачення законодавства не відповідатиме положенням Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», основним принципам охорони дитинства, а саме рівності прав і свобод дітей, які визначені нормативно-правовими актами, незалежно від народження або будь-яких інших обставин, а також міжнародним зобов’язанням держави згідно зі ст. 2 Конвенції про права дитини поважати і забезпечувати всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною без будь-якої дискримінації.

Суд зазначив, що дитина загиблого військовослужбовця в розумінні ст. 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» належить до кола осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку із загибеллю військовослужбовця.

КАС ВС погодився з висновками судів, що пункт рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов’язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, яким відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги дружині загиблого, яка діє в інтересах неповнолітнього сина, є необґрунтованим, прийнятим без урахування всіх обставин, які мали значення для його прийняття, а також вимог законодавства, а тому підлягає визнанню протиправним і скасуванню.

Читайте також: КМУ затвердив Порядок виявлення
та повернення дітей, депортованих
внаслідок збройної агресії рф

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA