Євродепутати ухвалили закон про штучний інтелект — PRAVO.UA Євродепутати ухвалили закон про штучний інтелект — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Євродепутати ухвалили закон про штучний інтелект

Євродепутати ухвалили закон про штучний інтелект

  • 13.03.2024 17:24

Сьогодні, 13 березня, Європарламент схвалив закон про штучний інтелект, який забезпечує безпеку і дотримання основних прав громадян, а також стимулювання інновацій. Про це повідомляє офіційний портал Європарламенту.

Документ прийнято 523 євродепутатів голосами за, 46 проти та 49 утрималися.

Закон спрямований на захист фундаментальних прав, демократії, верховенства права та стійкості навколишнього середовища від штучного інтелекту з високим ризиком, водночас стимулюючи інновації та утверджуючи Європу як лідера в цій галузі. Він встановлює зобов’язання для ШІ на основі його потенційних ризиків і рівня впливу.

Нові правила забороняють певні додатки ШІ, які загрожують правам громадян, включно із системами біометричної категоризації на основі конфіденційних характеристик і нецільового збирання зображень обличчя з інтернету або записів камер відеоспостереження для створення баз даних розпізнавання облич. «Розпізнавання емоцій на робочому місці та в школах, соціальна оцінка, інтелектуальна поліція (якщо вона ґрунтується виключно на профілюванні особи чи оцінці її характеристик), а також штучний інтелект, який маніпулює людською поведінкою або використовує вразливі місця людей, також буде заборонено», – йдеться в повідомленні.

Новим законом заборонено використання біометричних систем ідентифікації правоохоронними органами за вузько визначеними винятками. RBI в реальному часі може бути розгорнуто лише за умови дотримання суворих заходів безпеки і підлягатиме спеціальному попередньому судовому або адміністративному дозволу. Такі види використання можуть охоплювати, наприклад, цілеспрямований пошук зниклої особи або запобігання терористичному нападу. Використання таких систем постфактум (після віддаленого RBI) вважається випадком використання з високим ризиком, який потребує судового дозволу, пов’язаного з кримінальним злочином.

Чіткі зобов’язання також передбачені для інших систем штучного інтелекту з високим ризиком (через їх значну потенційну шкоду для здоров’я, безпеки, основних прав, навколишнього середовища, демократії та верховенства права). Приклади використання штучного інтелекту з високим ризиком охоплюють критичну інфраструктуру, освіту та професійну підготовку, працевлаштування, основні приватні та державні послуги (наприклад, охорону здоров’я, банки), певні системи правоохоронних органів, управління міграцією та кордонами, правосуддя та демократичні процеси (наприклад, вплив на вибори).

Громадяни матимуть право подавати скарги на системи штучного інтелекту та отримувати пояснення щодо рішень, заснованих на системах високого ризику штучного інтелекту, які впливають на їхні права.

Системи штучного інтелекту загального призначення (GPAI) і моделі GPAI, на яких вони базуються, мають відповідати певним вимогам щодо прозорості, включаючи дотримання законодавства ЄС про авторське право та публікацію детальних резюме вмісту, який використовується для навчання. Потужніші моделі GPAI, які можуть створювати системні ризики, стикаються з додатковими вимогами, включаючи виконання оцінки моделі, оцінку та пом’якшення системних ризиків, а також звітування про інциденти.

Крім того, штучні або підроблені зображення, аудіо- чи відеоконтент (дипфейки) повинні бути чітко позначені.

Наступним кроком стане ухвалення цього закону Радою ЄС.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA