Як не потрапити до Реєстру корупціонерів – спеціальна доповідь адвоката продовжила роботу Конференції з е-декларування — PRAVO.UA Як не потрапити до Реєстру корупціонерів – спеціальна доповідь адвоката продовжила роботу Конференції з е-декларування — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як не потрапити до Реєстру корупціонерів – спеціальна доповідь адвоката продовжила роботу Конференції з е-декларування

Як не потрапити до Реєстру корупціонерів – спеціальна доповідь адвоката продовжила роботу Конференції з е-декларування

  • 28.03.2024 13:57

Роботу Конференції з е-декларування продовжила спеціальна доповідь адвоката Кирила Сидоренка (м. Дніпро) «Безпечні кроки е-декларування, або як не потрапити до Реєстру корупціонерів».

Насамперед пан Сидоренко почав із того, де зустрічаються суб’єкти декларування (декларанти), які порушили антикорупційне законодавство, – з Реєстру корупціонерів. Неважливо, чи це тяжке порушення, чи запізнення з поданням декларації на годину. Потрапити туди легко і дуже тяжко вилучити запис.

Спікер нагадав, що під час повномасштабної війни з’явилась така підстава для вилучення з Реєстру, як захист Батьківщини. У такому випадку в разі документального підтвердження НАЗК протягом 5 днів має вилучити запис.

«Я буду звертати увагу на цей Реєстр, адже навіть смерть не є підставою для вилучення з нього. Це репутаційні ризики не тільки для особи, а навіть для її дітей»,  – зауважив Кирило Сидоренко, навівши приклад із практики, коли особі відмовили в прийнятті на роботу, бо її батько був внесений до Реєстру корупціонерів через порушення фінансового контролю.

«На мій погляд, цей Реєстр є чорною міткою не лише для суб’єкта декларування, але й для майбутніх поколінь», – наголосив Кирило Сидоренко.

У Реєстрі корупціонерів за 3 роки (2021–2023 роки) найбільше накопичено записів (7200) у 2021 році, найбільшу кількість становлять адміністративні правопорушення. У 2023 році на перше місце за кількістю записів виходять кримінальні правопорушення.

За прогнозом пана доповідача на 2024 рік, враховуючи відновлення е-декларування, основним порушенням буде несвоєчасне подання декларації. Тим більше, що зараз багато нових декларантів, які взагалі вперше подають декларації (члени ЛКК, МСЕК).

Також під час доповіді Кирило Сидоренко нагадав про ще один етап декларування – податкову амністію. Це державна кампанія, яка передбачала одноразове (спеціальне) добровільне декларування з 1 вересня 2021 року до 1 березня 2023 року.

Суб’єкти:

  • громадяни України,
  • нерезиденти, які були громадянами України на момент отримання задекларованих доходів;
  • нерезиденти, які були платниками податків.

Якщо особа не задекларувала свої доходи, майно або інші активи та не скористалася правом на податкову амністію, вважається, що в неї відсутні будь-які незадекларовані доходи та активи, за які необхідно сплатити податки згідно з чинним законодавством.

Всього було подано понад 800 таких декларацій.

Кирило Сидоренко перелічив першочергові дії, які мають бути виконані до моменту заповнення е-декларацій:

  • згенерувати ЕЦП (за допомогою кваліфікованих надавачів);
  • отримати довідку про доходи через портал «Дія» за звітній період щодо себе та членів сім’ї;
  • отримати довідки в банківських/фінансових установах щодо себе та членів сім’ї;
  • підготувати та перевірити правоустановчі документи (рухоме/нерухоме майно) щодо себе та членів сім’ї;
  • зареєструватися на сайті НАЗК;
  • ознайомитись з роз’ясненнями та методичними рекомендаціями щодо заповнення е-декларацій.

Доповідач зауважив, що майже щороку змінюються типи декларацій, але на цей час їх існує три:

  • щорічна декларація – подається відповідно у період з 00 г. 00 хв.1 січня до 00 г. 00 хв. 1 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 1 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація;
  • декларація під час звільнення – подається не пізніше від 30 календарних днів із дня припинення діяльності, пов’язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності. Ця декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими таким суб’єктом декларування;
  • декларація кандидата на посаду – подається до призначення або обрання особи на посаду. Така декларація охоплює звітний рік (період з 1 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено законодавством.

ZP Law office of Zoriana Pelekh
закликає підтримати
український павільйон
на Венеційській бієнале
у квітні 2024 року


Розділи е-декларування також постійно змінюються і доповнюються, але Кирило Сидоренко зупинився на тих розділах, які, відповідно до його практики, викликають певні складнощі під час заповнення. Це:

  • розділ 2.2: Інформація про членів сім’ї суб’єкта декларування;
  • розділ 3: Об’єкти нерухомості;
  • розділ 6: Цінне рухоме майно-транспортні засоби;
  • розділ 14: Видатки та правочини суб’єкта декларування.

Говорячи про членів сім’ї, пан Кирило навів приклади, коли особи мають подавати дані і за офіційну дружину, і за іншу особу, з якою ведуть спільне господарство.

Об’єкти нерухомості, якщо йдеться про знищене чи залишене на окупованій території майно, згідно з реєстрами все одно рахується як належне особі. Є роз’яснення НАЗК, як його зняти з обліку, але якщо цього не зроблено, то потрібно декларувати, зауважив пан Сидоренко.

Цінне рухоме майно (транспортні засоби) потрібно декларувати, навіть якщо вони пошкоджені, викрадені, нагадав доповідач.

Також пан Кирило зупинився на поясненні розділу «Видатки та правочини», де головна риса – це логічність і послідовність дій.

А учасники конференції мали можливість поставити запитання стосовно заповнення декларацій та отримати відповіді на них.

Більше інформації – на відео https://www.youtube.com/watch?v=iCY__e31xJ8

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA