Грошове забезпечення зменшено: що тепер робити військовим — PRAVO.UA Грошове забезпечення зменшено: що тепер робити військовим — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Грошове забезпечення зменшено: що тепер робити військовим

Грошове забезпечення зменшено: що тепер робити військовим

  • 24.01.2024 14:14
Владислав Мандрик,
військовий адвокат ЮК «Мережа права»

Кадровим українським військовим ще з 2020 року не доплачують заробітну плату, та відповідь треба шукати в розрахунках.

До 2020 року фінчастина рахувала грошове забезпечення згідно з постановою Кабміну № 103 від 21 лютого 2018 року. Необхідно розуміти, що саме ця постанова фіксувала розрахунок посадового окладу військових згідно з прожитковим мінімумом 2018 року. Звісно ж, таке рішення дуже суттєво впливало на права військових та військових пенсіонерів на отримання на отримання гідних виплат, адже прожитковий мінімум зростав щороку. Тож після кожного зростання прожиткового мінімуму мало бути перерахування й забезпечення для військових. Окрім цього, потрібно враховувати питання інфляції. Адже щороку зростала вартість продуктів, комунальних послуг та всього іншого, а нарахування виплат для військових було нерухомо зафіксовано.

Тому у 2020 році суд визнав, що такий розрахунок посадових окладів є незаконним та вже з 29 січня 2020 року мав би нараховувати за прожитковим мінімумом поточного року. Здавалось би, проблема мала бути вичерпана, але виплати військовим продовжили нараховувати за прожитковим мінімумом 2018 року. Як це можливо, якщо існує вже судове рішення, яке регулює це питання? Але навіть на цей час нарахування відбувається з цих показників. Це можна пояснити зараз тільки тим, що у військових частинах або не знають про ці зміни, або умисно так роблять, сподіваючись на те, що певні військові не обізнані у своїх правах.

Окрім цього, потрібно розуміти, що ті військові, які з 2020 року (з часу прийняття судового рішення про перерахунок) не отримували гроші, тепер навіть не зможуть отримати перерахунок. Це сталося через те, що суд не зобов’язав жоден державний орган це зробити. Тобто весь цей час військові мали самостійно займатися цим питанням. А якщо хтось не робив цього, виходить, це залишається його особистою проблемою. Та це можна вважати цілком очевидним кроком, бо держава у всіх випадках не була зацікавлена виплачувати мільйони гривень компенсацій через власну помилку.

На жаль, повернути кошти зараз можна лише через суд. Закон у такому випадку на боці потерпілих. Так, стандартна практика зараз така: якщо військовий встановив, що його виплати були прив’язані до прожиткового мінімуму 2018 року, та звернувся у свою військову частину за перерахунком, йому відповідають відмовою. Далі він звертається до суду, після цього вже через судове рішення отримує перерахунок. Так, є успішні кейси, коли людина з десятирічним стажем роботи через 5 місяців після звернення до суду отримувала понад 250 тисяч гривень. Це законні кошти, які військовий мав би отримувати, якби йому нараховували забезпечення без порушень. Розрахунки в середньому кажуть, що за 3 роки служби сума цієї доплати може становити від 100 тисяч гривень і більше.

Якщо військовий вже звільнився, крім окладу, йому мають перерахувати й одноразову виплату в разі звільнення. Тож ця сума може сягати вже 120 тисяч гривень. А для пенсіонерів сума може стартувати й від 140 тисяч гривень. Оскільки їм мають перерахувати також пенсійні виплати.

На жаль, регулювання продовжує змінюватись не на користь військових. У травні 2023 року Кабмін знов ухвалив зміни щодо їх грошового забезпечення. Цього разу посадовці вирахували, що посадовий оклад військових все одно має бути прив’язаний до фіксованої суми, а саме 1762 гривні. Водночас треба враховувати, що прожитковий мінімум на 2023 рік встановлено в сумі 2589 гривень. Цей крок Кабміну був зроблений для того, щоб обійти рішення суду від 2020 року. Саме тому військові зараз можуть перерахувати суми свого забезпечення тільки до травня 2023 року, коли було прийнято нове дискримінаційне рішення.

Наразі невідомо, як ситуація буде змінюватися надалі. Проте вже зараз бачимо, що вживають усіх заходів для того, щоб не виплачувати військовим законні гроші. Наприклад, уже зараз у військових все ж таки виникають проблеми з відсудженням коштів через порушення строків звернення. А оскільки невідомо, яких іще змін очікувати від державних органів, потрібно враховувати, що часу на вирішення цього питання залишається небагато.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA