Функціонування судів в умовах війни: відкрите інтерв’ю Голови ВС Станіслава Кравченка — PRAVO.UA Функціонування судів в умовах війни: відкрите інтерв’ю Голови ВС Станіслава Кравченка — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Функціонування судів в умовах війни: відкрите інтерв’ю Голови ВС Станіслава Кравченка

Функціонування судів в умовах війни: відкрите інтерв’ю Голови ВС Станіслава Кравченка

  • 13.07.2023 11:41

У Києві проходить щорічний Міжнародний судово-правовий форум від видавництва «Юридична практика». Робоча частина заходу почалась із відкритого інтерв’ю Станіслава Кравченка, Голови Верховного Суду, яке було присвячене основним викликам роботі судів в умовах війни та подоланню відповідних проблем. Інтерв’юєром професійної бесіди став В’ячеслав Краглевич, партнер EQUITY.

На запитання модератора щодо того, наскільки вдалося судовій системі адаптуватись до роботи в умовах воєнного часу протягом 500 днів, Станіслав Кравченко зазначив, що складнощів сьогодні дійсно вистачає. З перших пострілів стало очевидно, що здійснювати правосуддя в умовах, які були раніше, в нас більше немає можливості. Нагальними стали питання безпеки учасників судового процесу, а також працівників усього апарату. Було визначено чотири категорії, або зони, де сьогодні в Україні здійснюється правосуддя: окуповані території, де його здійснювати фактично неможливо (наприклад, Крим), прифронтова зона, центральна зона (Київ, Чернігів та Суми в перші дні війни), а також Захід нашої держави, які досі перебувають під постійними ракетними обстрілами. 

За словами Голови ВС, нині перед нам стоїть дилема, як виконати конституційний обов’язок, визначений Законом «Про статус суддів», і водночас зберегти життя людей. На жаль, це не завжди вдавалось, адже були й загиблі судді, а також поранені, є багато пошкоджених судових приміщень. 

Треба подякувати законодавцю, який швидко відреагував на нові умови, адже на початку війни ВРП не працювала й було заблоковано питання відрядження суддів. Тому Голові ВС на певний період були надані повноваження щодо відрядження суддів. У результаті понад 130 таких рішень було прийнято. 

Верховний Суд підбив певні підсумки роботи за останні 6 місяців.

«Ми побачили, що зацікавленість наших громадян у захисті своїх прав у ВС не стала меншою», — констатує спікер.

Цивільний суд працює навіть із перевищенням того рівня надходження справ, який був до війни. Робота кримінального суду, враховуючи нові категорії воєнних злочинів, на думку пана Кравченка, стала зовсім іншою історією, яку ми навіть не могли собі уявити раніше. «Є перші справи, які дійшли й до касації в цій категорії», — зазначає суддя. Неоціненною стає допомога міжнародних партнерів, адже 90 суддів уже пройшли навчання у Варшаві саме з питання кваліфікації воєнних злочинів. 

Незважаючи на таке зростання актуальності кримінальної юстиції, применшувати роль будь-якої іншої юрисдикції на сьогодні ми точно не можемо, впевнений Станіслав Кравченко. Адже в сукупності ми маємо дати позитивний результат у забезпеченні діяльності судових органів в усіх сферах. 

Розповідаючи про стан правосуддя на деокупованих територіях, голова ВС акцентував значну кількість знищених або розграбованих судових приміщень. Але в деяких випадках суди навіть у таких умовах не припиняли роботу. Тому до ситуації в кожному суді на деокупованих територіях треба підходити окремо. Наразі більшість судів на деокупованих територіях відновили свою роботу! 

Нещодавній корупційний скандал у ВС, безперечно, завдав удару всій українській судовій системі, але судді Верховного Суду, за словами пана Кравченка, розуміють свою відповідальність перед державою.

«Немає часу зараз підбирати гарні слова, адже відбувається війна, ми кожного дня працюємо. Результати цієї роботи має бути видно будь-якому громадянину, який звертається до суду за захистом своїх прав. Тому наш головний інструмент сьогодні – відновлення довіри до правосуддя. Наші дії для людей мають бути зрозумілими, законними та прогнозованими», — переконаний спікер. 

Старі довоєнні проблеми українського судочинства, за словами пана Кравченка, нікуди не поділись, але в тих умовах, які нині існують, ми повинні використовувати максимально всі зусилля задля досягнення перемоги України. 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA