Члени ВРП провели консультації з експертами Ради Європи щодо процедур добору суддів — PRAVO.UA Члени ВРП провели консультації з експертами Ради Європи щодо процедур добору суддів — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Члени ВРП провели консультації з експертами Ради Європи щодо процедур добору суддів

Члени ВРП провели консультації з експертами Ради Європи щодо процедур добору суддів

  • 15.06.2022 10:11

Члени Вищої ради правосуддя Віталій Саліхов, Оксана Блажівська, Інна Плахтій разом із представниками судової влади провели консультації з експертами Ради Європи щодо оптимізації процедур добору та призначення суддів.

Зустріч була організована Проєктом Ради Європи «Підтримка судової влади України в забезпеченні кращого доступу до правосуддя». Мета зібрання — визначення пріоритетних напрямів експертної допомоги, обмін досвідом заради напрацювання досконалих процедур.

У зустрічі також взяли участь:

  • Сергій Демченко, народний депутат України, член Комітету Верховної Ради з питань правової політики;
  • Богдан Моніч, голова Ради суддів України;
  • Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів;
  • Марьяна Кіко, керівник відділу управління програм співробітництва департаменту впровадження прав людини, правосуддя та стандартів правового співробітництва Генерального директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи;
  • Ніна Беттето, суддя Верховного суду Республіки Словенія, президент КРЄС (2020-2021), міжнародний консультант Ради Європи;
  • Герхард Райснер, міжнародний консультант Ради Європи;
  • Євген Петров, суддя Верховного Суду;
  • Віктор Потапенко, член Ради суддів України.

Відновлення роботи ВРП

Члени ВРП наголосили, що наявна кадрова криза у судах посилилася через відсутність повноважного складу Ради. Виконувач обов’язків голови ВРП Віталій Саліхов акцентував на потребі невідкладного відновлення роботи ВРП.

«Першочергове завдання — проведення з’їздів. Крім того, ми неодноразово зверталися до інших суб’єктів формування ВРП з проханням пришвидшити процес делегування членів, адже тривалий час залишаються невирішеними питання призначення суддів, звільнення суддів у відставку, а також відсторонення, припинення відставки, звільнення за порушення закону. Якнайшвидше заповнення вакансій та відновлення конституційного складу Ради – ключове питання для судової системи», — зазначив пан Саліхов.

Члени ВРП підкреслили необхідність якнайшвидшого відновлення призначення суддів. За словами Оксани Блажівської, у місцевих судах бракує 2058 суддів (з визначених 7028 суддів наявні 4986, з них повноважні 4763). В апеляційних судах 628 вакансій (з визначених 1439 суддів наявні 825, з них повноважні 817).

Інна Плахтій спрогнозувала посилення відтоку кадрів із судів, що зумовлено загрозами, пов’язаними з агресією росії проти України.

Конкурсні процедури

У сьогоднішніх умовах члени ВРП вважають за доцільне вжити заходів для оптимізації добору та спрощення доступу до професії судді. На їхню думку, етапи добору потрібно скоротити — проводити короткострокове навчання у НШСУ та одне тестування за його результатами.

Члени ВРП розповіли про звернення до парламентарів, у якому запропоновано шляхи оптимізації процесу кадрового добору суддів.  Зокрема, уніфікувати підходи, уникнути дублювання кадрових функцій, створивши Кваліфікаційну палату кадрового забезпечення судової системи Вищої ради правосуддя.  У разі схвалення таких пропозицій Конкурсна комісія,  утворена для проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККСУ, продовжила б свою роботу для проведення конкурсу на зайняття посади члена Кваліфікаційної палати. Кандидати на посади членів ВККСУ, які подали документи, набули б статусу кандидатів на посади членів Кваліфікаційної палати.

Сергій Демченко підтримав пропозицію членів ВРП: «Ідея, пов’язана зі  скороченням витрат, є прогресивною, це рух вперед для суддівської спільноти. Адже у нас існують два органи суддівського врядування, які дублюють функції, пов’язані з добором суддів».

На думку Богдана Моніча, реалізація вказаної ініціативи — питання не сьогоднішнього дня, а подальшої перспективи. За словами голови РСУ, першочерговим завданням є подолання кадрової кризи. Він зауважив, що, крім нестачі понад двох тисяч суддів, має місце суттєва різниця у навантаженні суддів, у деяких судах показник (надходження справ на рік) перевищується у 12 разів. На думку Богдана Моніча, вирівняти ситуацію можна шляхом відрядження у суди, де судді мають надмірне навантаження.

Микола Оніщук вважає за прийнятне з огляду на критичні обставини на певний період скоротити тривалість спеціальної підготовки кандидатів на посади суддів з 9 місяців до 9 тижнів. Водночас він наголосив, що спеціальна підготовка є необхідним етапом для забезпечення рівня кваліфікації майбутнього судді. Микола Оніщук також висловив готовність до спільного пошуку оптимальної моделі, висловився за автоматизацію процесів перевірки тестів та залучення до перевірки анонімних практичних завдань сертифікованих спеціалістів.

Як повідомляють у ВРП, консультації з означених питань продовжаться.

 

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA