Банкрутна палата КГС ВС вказала на момент виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ — PRAVO.UA Банкрутна палата КГС ВС вказала на момент виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Банкрутна палата КГС ВС вказала на момент виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ

Банкрутна палата КГС ВС вказала на момент виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ

  • 28.02.2024 18:07

Для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації за відповідним податком.

Такий висновок зробила судова палата для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 17 січня 2024 року у справі № 903/51/20.

У цій справі КГС ВС вирішував питання щодо розгляду грошових вимог податкового органу до боржника, який перебуває в процедурі банкрутства, та вирішення питання щодо моменту виникнення грошових зобов’язань боржника на підставі податкових повідомлень-рішень, і відповідно, кваліфікації таких вимог як конкурсних, поточних чи таких, що виникли в процедурі ліквідації боржника.

Банкрутна палата КГС ВС відступила від висновку, викладеного в постанові від 14 серпня 2019 року у справі № 913/412/16.

Обставини справи

Господарський суд визнав ТОВ банкрутом та відкрив ліквідаційну процедуру. Після цього ГУ ДПС заявило до нього грошові вимоги на суму збільшеного податкового боргу, який виник до відкриття провадження у справі про банкрутство. Заявлені грошові вимоги нараховано за результатами податкової перевірки, проведеної після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Суд відмовив у задоволенні заяви податкової про визнання кредиторських вимог, оскільки такі вимоги виникли після визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

Вказане рішення залишив у силі апеляційний господарський суд.

КГС ВС визнав висновки судів передчасними, скасував ухвалені рішення та скерував справу на новий розгляд у частині розгляду грошових вимог податкового органу.

 Висновки ВС

Судова палата для розгляду справ про банкрутство КГС В вказала на таке:

  • положеннями податкового законодавства визначено обов’язок платника податків подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, за кожний установлений ПК України звітний період, у якому виникають об’єкти оподаткування, або в разі наявності показників, які підлягають декларуванню, та обов’язок самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації;
  • отже, для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації за відповідним податком.

КГС ВС не погодився з висновками судів попередніх інстанцій про відхилення грошових вимог податкового органу з тих підстав, що грошове зобов’язання боржника щодо сплати податкових платежів за податковими повідомленнями-рішеннями виникає з наступного дня, що настає за днем їх отримання, тобто в цій справі вже після визнання ТОВ банкрутом.

«У цьому випадку судам належало встановити момент виникнення грошових вимог податкового органу за кожним несплаченим боржником та заявленим контролювальним органом податком, який (момент) пов’язується з першим днем несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації», — зауважив КГС ВС.

Читайте також: Досвід адвоката не може
бути підставою для зменшення витрат
на правничу допомогу — КГС ВС

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA