Справи честі — PRAVO.UA
1024x90-ULF-1
2024
прапор_України

Генеральний партнер 2025 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА

Справи честі

Професійний обов’язок адвоката вимагає піклуватися не лише про збереження власної репутації, а й збереження гідного обличчя перед своїм клієнтом

Важливість дотримання адвокатської етики в юридичному середовищі
Поділитися в:

Професія адвоката несе велику місію, пов’язану з допомогою людям. Саме адвокат представляє права свого клієнта в суді та захищає їх. Інколи від рівня моралі юриста залежить не лише свобода клієнта, але і його здоров’я та навіть життя. Власне, сама тема моральності адвокатської професії неодноразово описувалась у роботах відомих діячів сфери юриспруденції. Як і раніше, сьогодні ця тематика має настільки ж сталу актуальність.

Про етику можна впевнено сказати, що її аспекти зачіпають практично всі сфери життя людини. В основі моральних заповідей лежить повага до людини, високий рівень справедливості та елементарна людяність. Мабуть, при згадці про етику у більшості в уяві постає образ медика чи вчителя. Однак адвокат асоціюється з цим визначенням не менше.

Фахівці сфери юриспруденції мають свої традиції та правила етики. Більше того, саме довіра клієнта є основою успішної діяльності будь-якого адвоката. Досягти потрібного рівня довіри професіонал може лише завдяки високій моральності та чесним методам роботи. Певною мірою адвокати прививають своїм клієнтам повагу до закону та правосуддя. У процесі чесного виконання своїх обов’язків юрист повинен заслужити повагу та довіру свого клієнта. На цьому вибудовуються не лише успішні взаємини, а й позитивні зрушення у веденні конкретної справи.

 

Незамінність професійної етики адвокатів

Важливість дотримання правил професійної етики адвокатами під час роботи випливає з таких аспектів:
— саме адвокат виступає захисником прав та свобод свого клієнта;
— від якості виконання професійних обов’язків адвоката залежить його авторитет як серед клієнтів, так і серед служителів букви закону;
— адвокат — представник одного з найважливіших соціально-правових інститутів держави, при цьому не будучи державним органом.

Перед тим як вибудувати стратегію ведення справи, юрист повинен зважити всі аспекти з точки зору моралі. Сюди входить і аналіз конкретного злочину, в якому підозрюють або обвинувачують клієнта. У цьому процесі адвокати нерідко стикаються з внутрішніми протиріччями. Це й недивно, адже юристи теж люди. Така внутрішня боротьба адвоката може стати результатом аморальності злочину, в якому підозрюють або обвинувачують клієнта, чи подібних аспектів. Тут і проявляється адвокатська етика, на яку не можна не звертати увагу. Варто відразу відзначити, що етика — не список інструкцій, за якими повинен діяти юрист, тут головну роль відіграють власні відчуття та принципи. Саме для цього і створені Правила адвокатської етики — щоб дати розуміння, як діяти у складних випадках.

 

Професійний обов’язок та честь адвоката

Серед усіх моральних цінностей адвокатів варто виділити його професійний обов’язок. Саме цей аспект змушує юриста у своїй роботі діяти відповідно до моральних приписів суспільства. Нарівні з цим етику адвоката також диктує його честь. Він вимагає від адвоката вчиняти так, аби не лише піклуватися про збереження власної репутації, але й збереження гідного обличчя перед своїм клієнтом.

 

Адвокатська етика в контексті відповідальності

Чесність та добропорядність поєдналися у статті 121 Правил адвокатської етики, яка була додана до них 15 лютого 2019 року З’їздом адвокатів України. Саме ці норми є основою, на думку міжнародної спільноти. Більше того, дотримання цих принципів є базовим аспектом для членства в професійних міжнародних організаціях. Зокрема, йдеться про Міжнародну асоціацію адвокатів та Раду адвокатських і правничих товариств Європи.

Ця стаття ПАЕ передбачає заборону висвітлення адвокатом завідомо неправдивих даних під час ведення конкретної справи. Крім того, у правилах також зазначено, що у процесі здійснення професійної діяльності адвокат повинен дотримуватись норм гідності та порядності, чим проявить повагу до своєї професії. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у пункті 3 частини 2 статті 34 за порушення Правил адвокатської етики передбачає притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Тобто він повинен вчиняти справедливо не лише з точки зору елементарної людяності, але й на вимогу закону.

Тож адвокатська етика є своєрідною теорією, яка дає змогу вивчити рівень професійності та чесності конкретного представника нашої професії. Не забуваймо, що юристи теж люди і вони схильні до сумнівів чи елементарного сприйняття, що правильно, а що ні. З іншого боку, саме дотримання зазначених правил моралі адвокатів і диктує чесність професії. У будь-якому випадку професійна етика адвоката є найголовнішим інструментом якісного та успішного здійснення його діяльності.

 

Авторка: Тетяна ОХРІМЧУК, адвокатка, к.ю.н.,
керівна партнерка АО Jherson Group

 

 

Поділитися в:

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10

Зміст

Актуально

Добро діє

Від редактора

Ціни питання

Дивіться!

Річард Джуелл

Думки вголос

Справи честі

Діалог

Зберегти контакт

Новини

Адвокати — не перешкода для обвинувачення

LEGAL RUN до Дня юриста відбувся

Клієнтам БПД не потрібно буде самостійно підтверджувати право на допомогу

ДПС попереджає про зміни обліку витрат самозайнятих осіб

З вересня діє новий порядок використання бази Інтерполу

KPMG Law Ukraine захистили клієнта від адмінарешту за недопуск до податкової перевірки

В Україні майже 58 тисяч адвокатів — Валентин Гвоздій

Адвокати відстрілялися на турнірі зі стендової стрільби

Відбудеться поетичний конкурс «Адвокатська ліра»

Персона

Антикризові рішення

Репортаж

Теорія інхауса

Стандарт доброчесності

Теорія і практика

На власний рахунок

У фокусі

Один у двох

ТОВ рівень

Читайте!

Я — серійний вбивця

Школа майстерності

Павила поведінки на допиті

Інші новини

PRAVO.UA