Зняття із військового обліку не є підставою для дозволу щодо перетину державного кордону під час дії воєнного стану та загальної мобілізації — 7ААС — PRAVO.UA Зняття із військового обліку не є підставою для дозволу щодо перетину державного кордону під час дії воєнного стану та загальної мобілізації — 7ААС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Зняття із військового обліку не є підставою для дозволу щодо перетину державного кордону під час дії воєнного стану та загальної мобілізації — 7ААС

Зняття із військового обліку не є підставою для дозволу щодо перетину державного кордону під час дії воєнного стану та загальної мобілізації — 7ААС

  • 11.04.2023 13:38

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року декларує, що обмеження громадян у праві виїзду за кордон певною мірою є втручанням у приватне життя особи. Однак таке втручання під час дії воєнного або надзвичайного стану передбачене Конституцією України та відповідними законами й має абсолютно легітимну мету.

Фахівці відділу узагальнення судової практики 7ААС проаналізувати судову практику та роз’яснили, чому зняття із військового обліку не є підставою для дозволу перетинати державний кордон під час дії воєнного стану та загальної мобілізації.

9 березня 2023 року Верховний Суд у складі колегії Касаційного адміністративного суду залишив без змін рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2022 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2022 року у справі за позовом особи до службової особи прикордонної служби (справа № 600/2520/22-а).

Предметом оскарження у цій справі було рішення про відмову в перетині державного кордону громадянину України, прийняте відповідачем стосовно позивача.

В апеляційній скарзі позивач просив визнати протиправним та скасувати рішення, яким йому відмовили в перетині державного кордону, та зобов`язати уповноважених службових осіб надати  відповідний дозвіл, якщо під час проходження пункту контролю не буде наявних підстав для відмови у виїзді за межі України, визначених законодавством.

Для проходження прикордонного контролю позивач, крім паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надав свій військовий квиток із відміткою про зняття з військового обліку. За цих обставин, на думку особи, він не належить до категорій військовозобов`язаних, призовників, резервістів тощо, а тому не мав обмежень щодо перетину кордону на виїзд з України під час дії воєнного стану.

Адміністративні суди всіх інстанцій зазначили, що відповідно до ст. 64 Конституції України

конституційні права та свободи людини й громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених законом. Зокрема, під час дії воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою запровадження воєнного стану в Україні є Конституція України та Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»).

Відповідно до Указу № 64/2022 в Україні запроваджено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, його затверджено Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ.

Пункт 3 Указу № 64/2022 визначає, що у зв`язку із запровадженням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини й громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та в обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, передбачених ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Надалі воєнний стан продовжувався відповідними указами Президента України.

Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» було оголошено  проведення загальної мобілізації.

Порядок перетину державного кордону України визначено постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України».

Відповідно до п. 2, п. 21 постанови № 57 у випадках, визначених законодавством, зокрема в разі запровадження на території України надзвичайного або воєнного стану, для проходження пункту контролю громадяни, крім паспортних документів, повинні мати також додаткові документи, які підтверджують право на перетин державного кордону під час дії воєнного або надзвичайного стану.

Системний аналіз норм законодавства, які регламентують порядок здійснення військового обліку, свідчить, що документами, які посвідчують факт зняття особи з військового обліку, є військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов`язаного зі спеціальною відміткою. Водночас суди зазначають, що

військовий квиток з відміткою про зняття з обліку засвідчує лише питання щодо військового обліку особи та не є документом, що дозволяє позивачеві перетинати державний кордон під час дії воєнного стану.

Оскільки на пункті паспортного контролю позивач не надав додаткових документів, які би підтверджували його право на перетин державного кордону, Верховний Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій: у спірних правовідносинах позивач не мав правових підстав для виїзду за кордон у період дії воєнного стану на території України.

Отже, таке втручання в приватне життя особи в цьому разі прямо передбачене законом і є абсолютно легітимним, тому балансу між публічним інтересом суспільства та приватним інтересом заявника дотримано.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA