«Зелена трансформація України»: законодавчий вимір від експертів енергетичної галузі — PRAVO.UA «Зелена трансформація України»: законодавчий вимір від експертів енергетичної галузі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Зелена трансформація України»: законодавчий вимір від експертів енергетичної галузі

«Зелена трансформація України»: законодавчий вимір від експертів енергетичної галузі

  • 22.09.2023 17:14

У видавництві «Юридична практика» відбувся круглий стіл на тему «Зелена трансформація»: законодавчий вимір. З онлайн-студії нашого видавництва майстерно модерувала захід Ольга Савченко, партнер ЮК «Альтело». Захід зібрав кваліфікованих фахівців ринку відновлюваної енергетики з головною метою: звірити годинники щодо розуміння норм основоположного регулювального закону в галузі відновлюваних джерел енергії (№ 3220-IX), а також його впливу на енергетичну галузь.

«Але крім мети відповідного заходу, ми маємо ще одну шляхетну ціль», – зазначила модераторка, розповівши про збір коштів на допомогу в закупівлі FPV-дронів одному з членів ВДЕ-спільноти – Володимиру К., який нині захищає нашу Батьківщину від російських загарбників. Наразі він перебуває у складі 4-ї бригади оперативного призначення Гвардії наступу «Рубіж» і сьогодні здійснює наступ під Бахмутом.
«Попри те що він є власником бізнесу, з 24 лютого минулого року він відчув поклик іти на передову та захищати нашу землю, свій бізнес, свою команду та всіх нас. Бувши абсолютно технічно заточеною людиною, він одразу зрозумів, чим може бути корисним, та облаштував на власному виробництві виготовлення дронів», – розповіла у своєму вступному слові пані Ольга. Власне кажучи, Володимир 1,5 року провадив цю діяльність коштом власного підприємства й на цей час потребує нашої підтримки. Для більшої ефективності контрнаступу та знищення ворога бригада Володимира потребує FPV-дронів, які дають змогу залітати далі та знаходити важливі ворожі цілі. Зробити свій внесок у перемогу та допомогти нашому воїну читачі «Юридичної практики», а також учасники ВДЕ-спільноти зможуть за ЦИМ ПОСИЛАННЯМ “Монобанку”.

Розпочинаючи дискусійну частину заходу, своїм баченням щодо імплементації вищевказаного закону поділився один з його авторів – народний депутат України Андрій Жупанин. За його словами, цей документ став одним із наймасштабніших українських законів, що проходив через Комітет ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг у період війни. «Ми певний час спілкувались із бізнесом та отримати feedback щодо того, чого бракує для створення нових продуктів на енергетичному ринку України», – згадує пан Жупанин. Уряд реєстрував на той час свій законопроєкт стосовно гарантій походження, тож у законотворців з’явилась ідея об’єднати в ньому всі потенційно корисні новели законодавства для енергетичного сектору.
На думку Андрія Жупанина, ефект від прийняття закону на сьогодні дуже важко прорахувати. Так, великою відмінністю роботи Верховної Ради у воєнний час є те, що закони робляться на майбутнє, тобто на перспективу кількох років, тимчасом як постанови КМУ та інші підзаконні акти реагують більше на нагальні проблеми ринку. Крім того, держава має заохочувати розвиток корисних ідей в галузі зеленої енергетики. «Якщо ми говоримо про те, що нам цікава децентралізована енергосистема України, то механізм самовиробництва – це лише один із кількох кроків, які можна робити в цьому напрямку. Тож держава має подавати сигнал малому та середньому бізнесу, що галузь зеленої енергетики є пріоритетною та ми заохочуємо вас встановлювати панелі й забезпечувати себе енергією», – зазначив народний депутат. Для такого заохочення, на його думку, держава може видавати кредити за програмою “5-7-9”. На жаль, поки що такого ми від уряду не бачимо, резюмує спікер.

Обговорюючи проблеми енергетичної галузі та, зокрема, заборгованості учасників ринку, Олександр Мартинюк, в.о. генерального директора, керівник експертної групи розвитку відновлюваної електроенергетики директорату електроенергетичного комплексу та розвитку ринку електричної енергії Міністерства енергетики України, звернув увагу, що в Україні існує два ПСО (покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії. – Прим. ред.): ПСО щодо населення й підтримання доступної ціни та щодо виробників із відновлюваних джерел енергії, а також щодо споживачів, які встановили на своїх домогосподарствах сонячні електростанції. Технічно ці два ПСО розведені. Тобто формально борги Енергоатому в рамках першого ПСО не впливають на рівень і стан розрахунків ПСО щодо відновлюваних джерел. За словами пана Мартинюка, звісно, ринок та енергетика є взаємопов’язаними речами. «Якщо казати про борги, наприклад, перед ВДЕ, виплата виробникам за “зеленим” тарифом іде через тарифи на передачу, а також із грошей, які отримує виробник від продажу електричної енергії. Виплати споживачам, які встановили у своїх господарствах сонячні електростанції, здійснюється постачальником універсальних послуг, доплату яким має здійснювати НЕК “Укренерго”. З цим якраз проблема, оскільки є величезна заборгованість учасників ринку перед НЕК “Укренерго” – близько 300 млрд грн. Основна причина – війна, яка спричинила падіння рівня платежів учасників ринку», – констатує спікер. Водночас пан Мартинюк запевняє, що Міненерго в межах компетенції постійно вживає заходів щодо мінімізації цієї заборгованості, проводяться взаємопогашення однорідних заборгованостей для уникнення штрафних санкцій. Також готується низка підзаконних актів, для того щоби більше стимулювати боржників оплачувати електричну енергію.

Ігор Мітрошичев, начальник управління моніторингу та аналізу роботи ринку електроенергії департаменту енергоринку НКРЕКП, у своєму виступі поділився баченням регулятора галузі щодо запровадження обігу гарантій походження електричної енергії та того, який етап регулятор виокремлює в такому запровадженні. Дійсно, за словами пана Мітрошичева, з прийняттям закону № 3220 відбулось відродження теми щодо гарантій походження. Цим законом було затверджено, що регулятор разом із профільним міністерством мають розробити та передати на розгляд Кабміну відповідний порядок. На сьогодні проєкт такого документа вже є, наголосив спікер. «Починаючи з дати прийняття закону ми вже досить ретельно опрацювали це питання, ми мали дуже тісну співпрацю з регуляторами інших країн, вивчали досвід цих країн щодо гарантій походження, – каже пан Мітрошичев. – Напрацьований проєкт документа, як основу для гарантій походження, найближчим часом буде скеровано на розгляд Кабінету Міністрів України».
На переконанням спікера, сама собою схема гарантій є дуже зрозумілою. Щоб долучитись до цього механізму, учасник ринку має зареєструватись у реєстрі гарантій походження електричної енергії, зареєструвати власні генерувальні установки, відпускати електричну енергію в ринок й насамкінець – згенерувати гарантії походження, що будуть закріплені за відповідним учасником у реєстрі. Надалі учасник має право поводитись із цими гарантіями походження, як він забажає, резюмує експерт. Але є певні нюанси, які учасниками ринку мають бути враховані для подальшої роботи. Наразі пропонується, що гарантії походження будуть видаватись на безоплатній основі. Передбачено також, щоб гарантії походження видавались щомісяця виключно на підставі даних комерційного обліку, які видаватиме адміністратор комерційного обліку. Для того щоби спростити життя невеликим виробникам, інформацію стосовно генерувальних установок замість них надаватимуть через постачальників універсальних послуг та оператора систем розподілу.

Дмитро Якушов, директор компанії KENK (Криворізька енергетична компанія), поділився своїм експертним поглядом трейдера щодо роботи на ринку електроенергії. Якщо оцінювати тенденції відповідного ринку, то за останні пів року склалось багато передумов, які стимулювали саме виробників зеленої електроенергії прийняти правильні рішення та вийти на вільний ринок. Водночас можна констатувати, що наразі не спостерігається масового виходу виробників. «За нашими підрахунками, сьогодні на вільному ринку так чи інакше працює 59 юридичних осіб», – зазначає спікер. Це об’єкти генерації Гарантованого покупця, або ж вони були побудовані та відразу запущені на ринку. Також близько 950 об’єктів ВДЕ зараз перебувають у балансувальній групі. Тобто експерти поки що не спостерігають масового відходу, але сьогодні є найбільш сприятливі умови для вітрогенерації електроенергії, впевнений пан Якушов. Зокрема, за останні 3 місяці ціна РДН на ринку є або такою самою або ж вищою за їхній зелений тариф. Також, за словами спікера, виходить сонячна генерація, яка була побудована та запущена в 2021 році.

Аліна Свідерська, генеральний директор Scatec в Україні, як представник інвестора оцінює новий закон досить позитивно. За її словами, документ є дуже масивним, водночас його прийняли в стислі строки. «Ми раді, що піл час його розробки була комунікація з депутатами та профільним Комітетом ВР, раді, що вони дослухались до коментарів від професійних енергетичних асоціацій, – згадує експертка. – Ми боялися, що будуть прийняті певні зміни, які завадять виходити компаніям на ринок. Бо, як відомо, ринкові механізми були запроваджені ще понад рік тому і багато компаній готувались до цього процесу. Але ми дуже раді, що цей закон не лише не завадив подальшому впровадженню ринкових механізмів, але й заохотив та створив нові механізми», – резюмує пані Свідерська. Для компанії було дуже важливо, щоб залишилась можливість призупинення PPA, тобто не просто вихід на ринок без можливості повернення на “зелений” тариф, а саме призупинення. Це важливо для інвесторів, які повинні мати певну страховку, щоб розуміти, що їхні інвестиції захищені навіть у цей складний час.

Артем Семенишин, експерт у галузі відновлюваної енергетики, наприкінці Конференції поділився з колегами досвідом ЄС щодо “зеленої трансформації”. Насамперед він відзначив необхідність належної економічної політики в країні, особливо під час війни, коли мають бути сприятливі умови для запуску бізнесу. Такі умови, на його переконання, будуть нівелювати нинішні військові ризики. За словами спікера, 2022 рік дійсно став революційним для енергетичної сфери практично будь-якої країни через зростання ціни на газ, що привело до розвитку зеленої енергетики. Найкраще цю тенденцію сьогодні демонструють країни Європи, які суттєво збільшили нові енергетичні потужності. За його словами, європейські країни інвестували найбільше саме в зелену енергетику і фактично в 2022 році частка сонця і вітру вперше перевищила будь-який інший вид енергії.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA