Забезпечення правосуддя в умовах війни обговорили Голова ВС та Генпрокурор — PRAVO.UA Забезпечення правосуддя в умовах війни обговорили Голова ВС та Генпрокурор — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Забезпечення правосуддя в умовах війни обговорили Голова ВС та Генпрокурор

Забезпечення правосуддя в умовах війни обговорили Голова ВС та Генпрокурор

  • 21.05.2022 12:32

Генеральний прокурор Ірина Венедіктова та Голова Верховного Суду Всеволод Князєв провели робочу зустріч. Обговорювали правосуддя в умовах війни.

Мова йшла про воєнні злочини, з надзвичайними масштабами яких довелося зіткнутися українській правоохоронній системі та системі правосуддя. Найбільше навантаження з розгляду таких справ ляже на національні суди.

«Зараз весь світ дивиться на Україну — в нас уже розпочалися перші судові процеси щодо воєнних злочинів рф. І ми демонструємо принципи відкритості та справедливості. Ми маємо тримати високі міжнародні стандарти правосуддя», — зазначила Ірина Венедіктова.

До зустрічі також онлайн долучився незалежний радник Генерального прокурора Говард Моррісон, який донедавна був суддею Міжнародного кримінального суду. Британський юрист пообіцяв поділитися досвідом у галузі міжнародного кримінального судочинства і з українськими суддями.

За словами Говарда Моррісона, те, що сталося, є обурливим, і росія має відповісти за скоєне. Він зазначив, що за останні 20 років здобув чималий досвід у питаннях воєнних злочинів і буде радий поділитися своїми знаннями із правниками України. Міжнародний експерт пообіцяв згодом відвідати Україну особисто, а тим часом сфокусуватися на розробленні навчальних тренінгів для суддів, які розглядатимуть воєнні кримінальні провадження.

Сфокусуватися на розробленні навчальних тренінгів для суддів, які розглядатимуть воєнні кримінальні провадження

На думку очільника Верховного Суду, такі навчальні тренінги слід розділяти для суддів першої, апеляційної та касаційної інстанцій. Насправді ніхто й не міг уявити, що колись українським правникам доведеться зіштовхнутися з питаннями щодо воєнних злочинів і злочинів проти людяності. Тому потреба поглиблення знань у цих галузях є вкрай нагальною.

Всеволод Князєв також додав, що поки немає чіткого усвідомлення, які справи передаватимуться на розгляд:

  • Міжнародного кримінального суду,
  • спеціального міжнародного трибуналу (який, як він сподівається, буде створений якомога швидше),
  • національних судів.

З іншого боку, російські військові скоїли на території України тисячі злочинів, тому важливо усвідомлювати спроможність міжнародних судових інституцій, адже йтиметься про тисячі кримінальних проваджень.

Говард Моррісон акцентував на тому, що Міжнародний кримінальний суд зможе зайнятися найскладнішими справами з політичної та військової точок зору. Але основна вага кримінальних проваджень ляже саме на національні суди. Саме тут не буде мовних чи культурних бар’єрів, не виникне труднощів із доставленням свідків та інших перешкод.

Рано чи пізно міжнародний спеціальний трибунал щодо росії буде запроваджений

Рано чи пізно міжнародний спеціальний трибунал щодо росії буде запроваджений, британський юрист у цьому не сумнівається. Свого часу Говард Моррісон брав участь у роботі Міжнародного кримінального трибуналу щодо Руанди, Міжнародного кримінального трибуналу щодо колишньої Югославії. Тому добре знає, з якими викликами може зіштовхнутися Україна у цьому контексті. Експерт закликав бути до них готовими.

Спеціальний міжнародний трибунал — це комплексний, тривалий і дорогий механізм. Та щодо цього процесу експерт налаштований оптимістично.

«Коли я був у Югославії, мені казали, що ми ніколи не дістанемо Мілошевича, ніколи не дістанемо Караджича, ніколи не дістанемо Младича. Але всі вони постали перед міжнародним трибуналом», — поділився він.

Ірина Венедіктова переконана, що серед іншого Говард Моррісон має очолити координацію національних та міжнародних експертів, які залучатимуться до майбутніх тренінгів для суддів і прокурорів України. Він погодився, що координація в такому складному і комплексному питанні є життєво необхідною, та додав, що для юристів, які спеціалізуються на кримінальному праві, та й узагалі для юристів не становитиме великих труднощів поглибити компетенцію саме з питань щодо міжнародного кримінального права і міжнародного гуманітарного права. А поглибити ці знання вкрай необхідно, адже і міжнародним, і національним судам важливо розглядати кримінальні провадження відповідно до встановленої процедури, з дотриманням прав людини та настільки справедливо, наскільки це взагалі можливо у ситуації, що склалася.

Завершуючи зустріч, Всеволод Князєв запевнив, що Верховний Суд і судова система підтримають усі ідеї, які стосуватимуться навчання та розширення компетенції. Щоправда, треба мати на увазі, що часу залишилося не так багато, адже перший судовий процес щодо одного з російських військових уже стартував.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA