З ВІРОГІДНІСТЮ 89% НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ ВАКС - блог Семена Ханіна — PRAVO.UA З ВІРОГІДНІСТЮ 89% НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ ВАКС - блог Семена Ханіна — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » З ВІРОГІДНІСТЮ 89% НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ ВАКС - блог Семена Ханіна

З ВІРОГІДНІСТЮ 89% НЕУПЕРЕДЖЕНИЙ ВАКС – блог Семена Ханіна

  • 24.08.2022 09:01
Семен Ханін, керуючий партнер Amber Law Company, адвокат, к.е.н., заслужений юрист України, член правління Асоціації адвокатів України

Вищий антикорупційний суд (ВАКС) навчив мене, що таке диспозитивність та неупередженість.

Слідчий суддя не бачить порушення закону у випадку, коли судову експертизу в НАБУ призначають фахівцю – детективу НАБУ, та ще й вона проводиться з порушенням визначених у законодавстві строків. Та й ще експерт-фахівець (насміхаючись над законом) у листі зазначає, що експертиза може тривати днями, місяцями та роками. Де ж тут порушення закону? Його немає.

А коли захист звертається за повторною експертизою у зв’язку з неповнотою, помилками в експертному висновку, а сторона обвинувачення взагалі не з’являться до суду і не надає письмових зауважень, то захисту слідчий суддя відмовляє. Диспозитивність та неупередженість! Нам ніхто не заперечує, але слідчий суддя впорався сам.

Наведу цитату з ухвали. Вона, як то кажуть, заслуговує на те.

«Доводи сторони захисту про відсутність у заключній частині висновку експерта посилання на те, що вірогідність співпадіння голосу Особа_1 складає 89%, як про це зазначено у дослідницькій частині, не свідчать про те, що експерт надав неправильний висновок, оскільки відповідно до п. 4.14 Інструкції у заключній частині викладаються висновки за результатами дослідження у вигляді відповідей на поставлені питання в послідовності, що визначена у вступній частині. На кожне з поставлених питань має бути дано відповідь по суті або вказано, з яких причин неможливо його вирішити. Якщо заключний висновок не може бути сформульовано у стислій формі, допускається посилання на результати досліджень, викладені у дослідницький частині».

Річ у тім, що експерт у дослідницький частині висновку зазначає, що голос належить Особа_1 з вірогідністю 89%, а в заключній частині, тільки базуючись на цьому єдиному дослідженні, робить категоричний висновок: голос належить Особа_1. І СЛІДЧИЙ СУДДЯ НАГОЛОШУЄ, ЩО В ТОМУ НЕМАЄ СУПЕРЕЧНОСТІ, З ОГЛЯДУ НА ТЕ ЩО В ЗАКЛЮЧНІЙ ЧАСТИНІ ВИКЛАДАЮТЬСЯ КОРОТКІ ВИСНОВКИ.

Слідчий суддя суперечить сам собі, тому що він сам наводить п. 4.14 Інструкції «Про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень» 53/5, де зазначено: «ЯКЩО ЗАКЛЮЧНИЙ ВИСНОВОК НЕ МОЖЕ БУТИ СФОРМУЛЬОВАНО У СТИСЛІЙ ФОРМІ, ДОПУСКАЄТЬСЯ ПОСИЛАННЯ НА РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ, ВИКЛАДЕНІ У ДОСЛІДНИЦЬКИЙ ЧАСТИНІ».

Щодо змісту висновку експерта, який проводив єдине, а не декілька досліджень. Результатом єдиного дослідження експертом було встановлено, що  голос належить Особа_1 з вірогідністю 89%. Без допомоги спеціалістів можна вирахувати, що вірогідність помилки – 11%!!! Звісно, захист вказує на неповноту або помилку в дослідженні та експертному висновку, що потребує повторної експертизи. Можливо, експерт робив декілька досліджень із застосуванням різних методик та забув їх описати. І саме проаналізувавши додаткові дослідження, дійшов висновку з вірогідністю 99% або 99.999%. Тоді висновок зрозумілий. Або він припустився технічної помилки і в дослідницький частини повинно стояти 99%, наприклад. Або, зрозуміло, в заключній частині не може бути категоричного висновку.

Що робити? Диспозитивність та неупередженість перемогла. Запитання наразі єдине: що далі?

Автор: Семен Ханін, керуючий партнер Amber Law Company, адвокат, заслужений юрист України, к.е.н.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA