Виплати за розміщення ВПО — як і кому можна отримати? — PRAVO.UA Виплати за розміщення ВПО — як і кому можна отримати? — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Виплати за розміщення ВПО — як і кому можна отримати?

Виплати за розміщення ВПО — як і кому можна отримати?

  • 10.03.2023 17:22
Ярослава Лаган, адвокат ЮК ADER HABER

Повномасштабна війна змусила залишити свої домівки сотні тисяч громадян України на початку 2022 року, а ще сотні тисяч відгукнулися на гостру потребу внутрішньо переміщених осіб у житлі і прийняли у себе на тимчасове проживання тих, хто вимушений був залишити свій дім.

У березні 2022 року уряд запровадив ініціативу з фінансової підтримки власників житла, що безкоштовно розмістили у себе внутрішньо переміщених осіб, для покриття здійснених ними витрат.

Отже, що потрібно знати і зробити власнику, щоб успішно отримати відшкодування від держави?

Перевірте, чи належите ви до осіб, які мають право на компенсацію

Виплати можуть отримати повнолітні громадяни України, які безкоштовно розмістили у себе внутрішньо переміщених осіб і є:

  • власниками житла чи їхніми представниками: за законом (наприклад, батьки, усиновлювачі або опікуни) або за належно посвідченою довіреністю;
  • або орендарями житла комунальної чи державної власності;
  • або спадкоємцями, які прийняли житло у спадщину.

Переконайтеся, що внутрішньо переміщені особи, яким ви надали прихисток, не є членами вашої сімї

На жаль, компенсація не надається власникам житла, які розміщують у своїх житлових приміщеннях членів своєї сім’ї.

Оскільки відповідно до законодавства членами сім’ї є особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, припускаю, що в даному випадку законодавці виключили з переліку осіб, які мають право на компенсацію, родичів власника житла, яких останній розмістив у приміщенні, в якому сам проживає.

Зверніться до центру надання адміністративних послуг із заявою

Власник житла для отримання компенсації за розміщення ВПО звертається до центру надання адміністративних послуг виконавчого органу місцевої ради (в місті Києві — районної адміністрації) за місцем розташування житла, в якому розмістилися внутрішньо переміщені особи, і подає:

  • заяву за встановленою формою (отримати бланк можна безпосередньо в ЦНАП);
  • ксерокопії документів, що підтверджують право власності на житло (договір, свідоцтво тощо);
  • ксерокопію своїх паспорта і ідентифікаційного коду;
  • ксерокопії паспортів, ідентифікаційних кодів, довідок переселенців внутрішньо переміщених осіб, що розмістилися у житлі.

Оригінали правоустановчих документів на житло, паспортів, ідентифікаційних кодів, довідок ВПО потрібно буде надати для огляду працівнику ЦНАП, тож не забудьте взяти їх із собою.

Деякі місцеві ради реалізували можливість подати заяви в електронній формі. Перевірте сайт вашої місцевої ради чи районної в місті Києві державної адміністрації, щоб дізнатися, чи можна подати заяву в електронній формі, надіславши завірені електронним цифровим підписом копії та зекономивши свій час.

Щомісяця звертайтеся із заявою на отримання компенсації

Для отримання компенсації до 5-го числа кожного місяця, наступного за звітним, звертайтеся до ЦНАП виконкому місцевої ради чи районної в місті Києві державної адміністрації із заявою про отримання компенсації виплат.

Із заявою надайте довідку банку про відкриття на ваше ім’я рахунку, на який ви просите зарахувати виплати.

Заява розглядається уповноваженим органом протягом 5 робочих днів із дня її отримання. Перебіг 5 робочих днів розпочинається з дня, що настає за днем отримання такої заяви.

Головною умовою для розрахунку суми компенсації є оформлення довідки ВПО в осіб, що проживають у житлі. При цьому довідка має бути оформлена саме за адресою такого житла.

Щодо алгоритму розрахунку компенсації

Поширеною є помилкова думка, що за рахунок державного бюджету власнику житла компенсуються витрати в межах суми, сплаченої за звітний місяць за спожиті комунальні послуги.

Це не так! Сума компенсації не прив’язана до рахунків за комуналку і розраховується за кількістю розмішених осіб та людино-днів, помножених на суму компенсації за один людино-день (за загальним правилом — 14, 77 грн на день, а у зимовий період з 1 жовтня 2022 р. до 31 березня 2023 р. — 30 гривень за кожен людино-день).

Наприклад, у вашому приміщенні протягом березня 2023 року проживали 3 внутрішньо переміщені особи. Сума компенсації розраховуватиметься таким чином:

30 грн (компенсація за один людино-день) x 3 (кількість осіб, які проживають) х 31 (кількість днів у місяці) = 2 790 грн.

Важливо не допускати заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг — власник підтверджує відсутність такої заборгованості підписом на заяві про виплату компенсації. Наявність заборгованості є підставою для відмови у виплаті.

Компенсація здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів виключно у безготівковій формі за зазначеними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа місяця з дня закінчення звітного місяця.

Надання компенсації передбачено лише за розміщення переселенців, які перемістилися після 24.02.2022 з областей, де проводяться бойові дії (відповідно до переліку, затвердженого КМУ).

Поділитися
Теги ВПО

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA