Вторинне регулювання для виробників із ВДЕ: зміни до постанови № 641 — PRAVO.UA Вторинне регулювання для виробників із ВДЕ: зміни до постанови № 641 — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Вторинне регулювання для виробників із ВДЕ: зміни до постанови № 641

Вторинне регулювання для виробників із ВДЕ: зміни до постанови № 641

  • 21.02.2024 13:58
Ольга Савченко,
партнер ЮК «Альтело»

27 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергетичної системи України» № 3220-ІХ (далі – Закон № 3220, Закон), яким значною мірою змінено правила роботи для чинних та майбутніх виробників електричної енергії з відновлюваних джерел енергії (далі – ВДЕ).

Проте Закон фактично неможливо застосовувати без відповідного вторинного регулювання, розробка якого в енергетиці зазвичай є прерогативою Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП або Регулятор).

24 січня 2024 року Регулятор прийняв один із нормативних актів, передбачених Законом, – постанову № 178 «Про внесення змін до деяких постанов НКРЕКП» (далі – постанова № 178), якою затверджено основоположні зміни до базового нормативно-правового акта для виробників з ВДЕ – Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 № 641 (далі – Порядок).

Нова редакція Порядку запроваджує такі зміни:

  • затверджено в новій редакції типовий договір про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом;
  • затверджено в новій редакції типовий договір про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел;
  • затверджено новий типовий договір про участь у балансуючій групі гарантованого покупця (далі – БГ Гарантованого покупця);
  • зтверджено новий типовий договір про надання послуги із забезпечення підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за механізмом ринкової премії.

Також постановою № 178 внесені важливі зміни до Правил ринку.

На основних змінах та результатах їх прийняття хотілось би зупинитись далі в цьому матеріалі.

Загальні зміни

По-перше, варто зауважити, що Порядком в новій редакції на ДП «Гарантований покупець» (далі – Гарантований покупець) покладається обов’язок вести реєстри виробників за «зеленим» тарифом, за механізмом ринкової премії та реєстр цих самих виробників, договори з якими розірвано чи призупинено. Реєстри міститимуть доволі точну ідентифікувальну інформацію, що дасть змогу оптимізувати обмін даних з оператором системи передачі (далі – ОСП) та іншими учасниками ринку на стороні держави. Фактично реєстри будуть симбіозом інформації з реєстру ліцензіатів та реєстру учасників ринку.

По-друге, змінами до Порядку визначено оновлений перелік документів, що надаються для укладення договору за «зеленим» тарифом. Ознайомлення з таким переліком буде актуально для кандидатів у продавці за «зеленим» тарифом, які продовжують мати право на його отримання.

Також Порядком визначено строк, що сумарно не перевищує 13 робочих днів, для укладення нових договорів із кандидатам у продавці та впроваджено застереження, що у випадку надання недостовірної інформації під час укладення, що виявиться вже під час дії договору, Гарантований покупець має право розірвати договір в односторонньому порядку, повідомивши Регулятора.

Водночас неможливо не зауважити, що попри наявність розумних строків на укладання нових договорів та зміну чинних, закріплених як Порядком, так і власне Законом № 3220, під час підписання оновленої редакції договорів, відповідно до зміненого Порядком типового договору та договору про участь у балансуючій групі Гарантованого покупця, такі строки були повністю проігноровані. Так, замість закріплених Законом 20 днів виробники мали на підписання 1 день у зв’язку із значною затримкою в прийнятті Постанови № 178 та одночасною регламентацією строку на підписання договору на балансування до 26.01.2024. Причиною запізнення з прийняттям Постанови НКРЕКП назвала довготривале отримання погодження її проєкту Антимонопольним комітетом України. Наданням вказаних пояснень щодо причин виникнення ситуації її врегулювання і обмежилось. Гарантований покупець зі свого боку зазначає, що він уклав 1428 угод із виробниками з ВДЕ протягом одного дня та договірна кампанія щодо змін як така відбулась. При цьому, ймовірно, наслідки такого прискореного укладання договорів можуть настати пізніше, наприклад, у виробників з ВДЕ, які мають вимоги за кредитними угодами щодо погодження будь-яких змін до договорів купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом. Саме для цього Порядком та попередньою типовою формою договору було визначено строки на розгляд та підписання змін до договорів.

Як будуть враховуватися обсяги відпуску електричної енергії виробниками

Закон запровадив декілька «шокових» вимог для виробників із ВДЕ, які на повну запрацювали з прийняттям змін до Порядку.

Перша – це умови викупу електричної енергії за «зеленим» тарифом: наявність договору про участь в балансуючій групі Гарантованого покупця та договору з ОСП про надання послуги із зменшення навантаження для станцій від 1 МВт. Гарантований покупець не здійснює купівлю електричної енергії у виробників з ВДЕ, які не мають договору з ОСП. На жаль, така зелена електрична енергія до укладання договору з ОСП або до моменту виходу з БГ Гарантованого покупця буде лише зменшувати втрати в мережах та навряд буде компенсована за «зеленим» тарифом. Згідно із Законом у разі відсутності договору з ОСП надані таким учасником БГ Гарантованого покупця прогнозні дані відпуску електричної енергії не враховуються Гарантованим покупцем, адміністратором комерційного обліку не враховуються фактичні дані відпуску електричної енергії електроустановками такого учасника балансуючої групи Гарантованого покупця, призупиняються зобов’язання купівлі-продажу електричної енергії та оплати частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії Гарантованого покупця. Одночасно з цим для виходу з БГ Гарантованого покупця виробникам необхідно подати заяву за 20 днів до першого числа місяця, з якого планується вихід.

Друга – обмежено обсяг електричної енергії, яку Гарантований покупець може викуповувати за «зеленим» тарифом. Тобто обсяг, який перевищує можливий обсяг відпуску згідно із встановленою потужністю, зазначеною в ліцензії на виробництво, буде куплено Гарантованим покупцем за ціною позитивного небалансу у годину перевищення. Звертаємо увагу, що перевищення відпуску понад можливий обсяг за встановленою потужністю може вважатися НКРЕКП порушенням ліцензійних вимог.

Розрахунки

Власне, рівень розрахунків та обсяг боргу на ринку ВДЕ є одним з найкритичніших для виробників.

Наразі в новій редакції Порядку окремого застереження щодо 100% оплати придбаної електричної енергії більше не наведено.

Натомість зазначено, що під час визначення суми коштів для здійснення остаточного місячного платежу за відпущену продавцем за «зеленим» тарифом у попередньому розрахунковому періоді (місяці) електричну енергію Гарантованим покупцем, зокрема, враховується сума коштів, сплачених такому продавцю за «зеленим» тарифом шляхом здійснення авансових платежів, та сума коштів, отриманих Гарантованим покупцем від ОСП відповідно до договору про надання послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Такі формулювання свідчать про адаптацію Порядку відповідно до практики розрахунків, але можуть стати негативним для виробників аргументом у випадку стягнення чи навіть фіксації заборгованості в суді.

Водночас у рамках позитивного бачення слід нагадати, що Закон передбачив додаткові джерела надходжень для Гарантованого покупця, що також закріплено в постанові № 178 та потенційно може позитивно вплинути на розрахунки з виробниками з ВДЕ. Зокрема, передбачаються доходи від:

  • здійснення експорту електричної енергії;
  • продажу гарантій походження електричної енергії.

Водночас якщо питання експорту є комерційним, то питання випуску, обігу та погашення гарантій походження електричної енергії наразі є неврегульованим. Закон надав 3 місяці НКРЕКП та Міністерству енергетики на розробку відповідного порядку, але затвердженого Кабінетом Міністрів України документа на цей момент так і немає. Додатково потребує опрацювання питання оподаткування операцій з гарантіями походження.

Небаланси

У контексті небалансів передусім слід відмітити уточнену процедуру подання прогнозних даних виробниками.

Відтепер погодинні добові графіки відпуску, відбору, а також інформація про доступну потужність за кожною з одиниць з розбивкою за технологіями / тарифами / видами генерації / видом ВДЕ та за географічними регіонами надаються виробниками за «зеленим» тарифом до 9:00 за день до торгового дня. Уточнення із зазначенням причин корегування даних можливі з 15:00 дня, що передує торговому, але не пізніше ніж за 55 хвилин до «закриття воріт ВДР» для відповідного розрахункового періоду.

У разі технічного обслуговування програмного забезпечення ОР для тих періодів, коли його використання буде неможливим, вище вказані дані/уточнення надаються не пізніше ніж за 3 години 45 хвилин до початку обслуговування.

Додатково порядком визначено методологію дій та повідомлень щодо генерації в разі планового технічного ремонту чи аварійного виключення.

Щодо відхилень від прогнозних даних, виникнення небалансів та настання відповідальності за небаланси, то варто вказати, що постановою № 178 затверджено нову формулу розрахунку вартості небалансів, що буде, відповідно до умов Закону, застосовуватись з 08.09.2022, хоч як дивно це звучить для правників, що не спеціалізуються на енергетиці та читають цей матеріал.

Говорячи про регулювання визначення вартості небалансів відповідно до Порядку, можливо виокремити такі основоположні аспекти:

  • відповідальність за небаланси учасників БГ Гарантованого покупця залишилась, але змінився підхід. Зокрема, Закон № 3220 та постанова № 178 передбачили, що учасники балансуючої групи відповідають лише за сальдоване відхилення групи, яке спричинене безпосередньо виробниками з ВДЕ. Відповідальність за торгову діяльність Гарантованого покупця, як це було у скасованій формулі, відсутня;
  • торгові небаланси Гарантованого покупця мають компенсуватися у складі послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Для мінімізації витрат ОСП на компенсацію небалансів Гарантованого покупця Законом № 3220 (перехідні положення) встановлено, як Гарантований покупець має здійснювати торгівлю у разі відсутності торговельної політики, яку має затвердити Кабінет Міністрів України. Тобто питання торговельної діяльності Гарантованого покупця та результатів такої діяльності віднесено до компетенції КМУ;
  • як така відповідальність за небаланси постановою № 178 та відповідним договором поділена на 2 складові частини, а саме:

1) відшкодування частки вартості врегулювання небалансу електричної енергії БГ Гарантованого покупця – компенсація негативних небалансів;

2) вартість відхилення – компенсація позитивних небалансів.

Логіка НКРЕКП під час визначення такого підходу полягає в прямому прочитанні Закону та позиції сектору ВДЕ, які погодились компенсувати власні виробничі небаланси. Але через різне трактування Закону № 3220 Регулятор вирішив застосувати саме такий підхід із метою зменшення ризиків оскарження у майбутньому;

  • залишилося допустиме відхилення 5% для сонячної генерації та 10% для вітрової;
  • небаланс БГ Гарантованого покупця буде розподілятися лише серед тих виробників, які відхилилися в бік небалансу балансуючої групи. А ті виробники з ВДЕ, які відхилилися у протилежний бік, тобто допомогли балансуючій групі зменшити небаланс у таку годину, не будуть мати відповідальності.

Усі дані, необхідні для перевірки розрахунку вартості небалансів, Гарантований покупець повинен буде до 15 числа розміщати в особистому кабінеті виробника. Водночас це зобов’язання містить застереження про непередання даних, які віднесені до інформації з обмеженим доступом та містять комерційну таємницю, не визначаючи переліку таких даних, що може негативно вплинути на швидкість погодження актів та створити багато питань/претензій до Гарантованого покупця.

Для розрахунку небалансів за період з 08.09.2022 до 26.01.2024 року постановою № 178 визначено термін до 01.04.2024 р. Водночас виробник має погодити з оператором системи розподілу (далі – ОСР) обсяг обмежень щодо операційної безпеки та передати погоджені дані ОСП до 01.03.2024. ОСП в цей самий термін має передати дані щодо обсягів зменшення навантаження. Формула розрахунку обсягів обмежень щодо  операційної безпеки визначена якраз змінами до Правил ринку.

Після отримання актів за небаланси за період фактично в 17 місяців виробник має за три робочі дні перевірити розрахунок і або погодитись, або надати вмотивовану відмову зі своїм розрахунком, та/або ініціювати спір в НКРЕКП протягом 30 днів.

У разі ненадання вмотивованої відмови акти вважаються підписаними.

Оплата небалансів має здійснюватися протягом 3 днів із моменту отримання актів. Незгода з підписанням та наявність розбіжностей не є підставою для неоплати.

Водночас і Законом, і Порядком, і новими формами договорів передбачена процедура взаємозаліку між платежами за небаланси та заборгованістю за куплену електричну енергію. Однак процедурно такий взаємозалік не прописаний, що може призвести до колапсу всієї галузі, адже коштів у мільйонних сумах під час розрахунків із виробниками на рівні 50% відсотків у підприємств просто немає.

Додатково слід підкреслити, що постановою № 178 не було врегульовано питання вирішення проблематики переплат за попередньою формулою визначення вартості врегулювання небалансів, що була скасована постановою Верховного Суду від 08.09.2022 у справі № 640/4069/21.

Це питання залишається для вирішення в судовому порядку, але очевидно, що будь-які взаємозаліки несплачених за протиправною формулою небалансів за період із лютого до вересня 2022 року в односторонньому порядку за своєю суттю будуть отриманням у користування не належних Гарантованому покупцю грошових коштів із відповідними наслідками.

Приєднання до балансуючої групи та вихід із неї

Вступ до БГ Гарантованого покупця є обов’язковим для продавця за «зеленим» тарифом. З метою приєднання до БГ Гарантованого покупця генерувальних одиниць, для яких встановлено «зелений» тариф, продавець за «зеленим» тарифом разом із заявою подає ОСП письмову згоду Гарантованого покупця на включення відповідної генерувальної одиниці (генерувальних одиниць) до його БГ, яка надається Гарантованим покупцем продавцю за «зеленим» тарифом разом з примірником укладеного договору про участь у БГ Гарантованого покупця або відповідної додаткової угоди до такого договору.

З БГ Гарантованого покупця можливо вийти, як це було передбачено змінами до Закону України «Про ринок електричної енергії» ще у 2022 році та, власне, положеннями Закону, призупинивши відповідний договір одночасно з призупиненням договору купівлі-продажу електроенергії. Вихід можливий з першого числа календарного місяця, але не раніше ніж через 20 календарних днів із дати подання заяви про призупинення договору на участь БГ. Після призупинення договору на участь в БГ Гарантований покупець надає ОСП інформацію про таке призупинення з метою виключення з БГ. Датою набрання чинності угод про призупинення договору купівлі-продажу та участі в БГ Гарантованого покупця є дата виключення ОСП генерувальної (-их) одиниці з БГ Гарантованого покупця.

Поновлення дії вище вказаних договорів можливе з першого числа календарного місяця, але не раніше ніж через 60 календарних днів із дати подання заяви про поновлення договорів Гарантованому покупцю.

Також новою редакцією Порядку передбачена скорочена процедура виходу та повернення з/в БГ Гарантованого покупця через технічні причини. Така опція є надзвичайно доцільною, адже за відсутності генерації, але наявності споживання таке споживання з мережі здійснюватиметься для продавця за «зеленим» тарифом.

Всі нові форми типових договорів містять як додатки угоди про призупинення та поновлення дії договорів, закріплюючи на договірному рівні право виходу та повернення в БГ Гарантованого покупця.

Додатково варто наголосити, що під час укладення договору на балансування продавець зобов’язаний повідомити оператора системи, до якої підключена його генерувальна одиниця, про її включення до БГ Гарантованого покупця.

Ринкова премія

Важливим нововведенням Порядку є імплементація Закону щодо механізму ринкової премії.

Порядком передбачається, що укладання договору можливе для виробників за «зеленим» тарифом та є обов’язковим для майбутніх переможців аукціонів. До слова, наразі Міністерство енергетики України опублікувало проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 420 і від 27 грудня 2019 р. № 1175», яким передбачається удосконалення аукціонної моделі підтримки відновлюваної енергетики відповідно до вимог Закону № 3022. У випадку прийняття вказаних змін в 2024 році можливе визначення квот та призначення перших аукціонів.

Тож виробник за «зеленим» тарифом, який виключив генерувальну одиницю з БГ Гарантованого покупця, що передбачає, що перебування в БГ є визначальною умовою для укладення договору, з метою укладення договору за механізмом ринкової премії повинен надати Гарантованому покупцю:

  • заяву, розміщену на сайті Гарантованого покупця;
  • копію постанови про встановлення «зеленого» тарифу та надбавки до нього – за наявності такої;
  • перелік генерувальних одиниць, щодо яких укладатиметься договорі за формою, що оприлюднюється Гарантованим покупцем;
  • статут, наказ про призначення директора, зразок підпису директора для підприємств, що призупинили чи розірвали договір купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом із Гарантованим покупцем.

Строк підписання договору за механізмом ринкової премії становить до 8 робочих днів за коректності наданих документів та до 11 за наявності зауважень та їх швидкого усунення.

Щодо визначення вартості послуги за механізмом ринкової премії

Премія розраховується як компенсація різниці між «зеленим» тарифом або аукціонною ціною та розрахунковою ринковою ціною продажу. Тобто фактична ціна продажу кожного виробника, який надає послугу за механізмом ринкової премії, під час розрахунку премії безпосередньої не впливає на її розмір. Власне, премія нараховується лише на обсяг виробленої та проданої «зеленої» електричної енергії, що, своєю чергою, означає, що обсяги небалансів та обсяги купленої балансуючої електричної енергії у ОСП в разі надання послуги з балансування не враховуються під час визначення вартості послуги.

Фінансування механізму ринкової премії постановою № 187 покладається на ОСП в межах послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що свідчить про те, що кошти за механізмом будуть тією самою заборгованістю, яку виробники мають за «зеленим» тарифом. Проте за оптимальної торгової діяльності виробник все-таки може отримувати більше, ніж зараз отримує від Гарантованого покупця, та відповідно, мати менший обсяг дебіторської заборгованості.

Також Закон дещо збільшив коло суб’єктів, на яких покладаються спеціальні обов’язки щодо фінансування послуги за механізмом ринкової премії. Зокрема, тепер до них належать виробники електричної енергії з альтернативних джерел, які за результатами аукціону набули право на підтримку.

Додатковою проблемою для механізму ринкової премії, що потребує вирішення, є застосування касового методу під час сплати податків. Так, до виробників за «зеленим» тарифом застосовується косовий метод, що передбачає сплату податку за результатом отримання коштів, а не підписання акта. Для виробників же, що скористаються механізмом ринкової премії поки що така опція не передбачена законодавством, що покладатиме додаткові податкові навантаження на таких виробників та має бути усунено з метою заохочення до використання механізму.

Додатково слід вказати на дещо контроверсійні норми щодо механізму ринкової премії

По-перше, переможець аукціону, якщо такий колись відбудеться, зобов’язаний сплачувати Гарантованому покупцю вартість послуги за механізмом ринкової премії у разі, якщо розмір розрахункової ринкової ціни у встановленому періоді перевищує розмір аукціонної ціни з урахуванням надбавки до неї. При цьому виробники, яким встановлено «зелений» тариф та які перейшли на механізм ринкової премії, такого обов’язку не мають.

По-друге, Законом передбачено, що оплата послуги з ринкової премії здійснюється щомісяця, не пізніше від 25-го числа місяця, що настає за розрахунковим періодом (місяцем). Водночас оплата вартості електричної енергії, купленої за «зеленим» тарифом, та вартості послуги за механізмом ринкової премії здійснюється пропорційно до вартості куплених обсягів електричної енергії за «зеленим» тарифом та вартості послуги за механізмом ринкової премії. Воднораз Порядок передбачає, що Гарантований покупець здійснює 100-відсоткову оплату вартості послуги за механізмом ринкової премії, що надається продавцями за механізмом ринкової премії.

Крім того, для здійснення оплати послуги за механізмом ринкової премії Регулятор має затвердити спочатку розмір вартості послуги за механізмом ринкової премії, погоджений ОСП, а після цього затвердити розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, до складу якої включені витрати щодо премії.

Тобто для виконання вимоги Закону стосовно оплати до 25-го числа місяця, що настає за розрахунковим, затвердження вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії має відбутися до 23-го числа місяця. Тільки після публікації відповідного рішення НКРЕКП по затвердження вартості послуги ОСП протягом двох днів має здійснити оплату Гарантованому покупцю.

Таким чином, може скластися ситуація, коли або виробники за «зеленим» тарифом не отримають належні їм кошти через непропорційне розподілення коштів, або виробники за механізмом ринкової премії не отримають оплату взагалі через непогодження ОСП актів чи несвоєчасне затвердження НКРЕКП розміру послуги.

Відповідно, можливо сказати, що для реального застосування механізму ринкової паремії виробниками його регулювання має бути значно покращено.

Послуга із забезпечення збільшення частки виробництва з ВДЕ

Порядком визначено і процедуру укладання договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництв електричної енергії з відновлюваних джерел, що укладається між Гарантованим покупцем або постачальником універсальних послуг (далі – ПУП) та ОСП. І важливо розуміти виробникам, що в разі виникнення спору між вищевказаними суб’єктами щодо укладення договору чи змін до нього такий спір може бути передано на розгляд Регулятору. Відповідно, для виробників можливі наслідки у вигляді затягування строків оплат за вироблену електроенергію чи за механізмом ринкової премії через відсутність закріплення зобов’язання ОСП здійснювати свою частину фінансування.

В цьому контексті викликає питання і формула розрахунку вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництв електричної енергії з відновлюваних джерел, що вже включає вартість проданих гарантій походжень, кошти від експорту та інші платежі, яких поки що бути не може. Такий склад формули може з юридичної точки зору унеможливити її застосовування, адже розшифровка показників формули не передбачає відсутності значення за неврегульованості питання. Тобто під час здійснення розрахунку та його погодження одна із сторін може вважати певні доходи такими, що зменшують послугу, або такими, що мають бути, але фактично не отримані.

Проте слід вказати, що з метою мінімізації строків обміну даними, необхідними для визначення розміру послуги, та можливих зловживань у цьому аспекті новою редакцією Порядку чітко визначено строки обміну даними між ОСП та Гарантованим покупцем.

На думку експертної спільноти, в разі якщо ситуація з погодженням актів та незатвердженням вартості послуги не покращиться, необхідно буде запроваджувати механізм, який буде початково визнавати заявлений розмір послуги з його наступним затвердженням Регулятором. У разі наявності розбіжностей на якийсь певний обсяг послуги сторони мають врегулювати спір тільки в частині розбіжностей та коригувати затверджений розмір послуги, а не ставити в залежність виробників.

Відповідно, можна резюмувати, що постановою № 187 вирішено низку регуляторних питань та закладено підвалини для появи нових викликів, за чим спостерігатимемо надалі.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA