ВС вказав, які підстави дозволяють особі стати спадкоємцем четвертої черги — PRAVO.UA ВС вказав, які підстави дозволяють особі стати спадкоємцем четвертої черги — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС вказав, які підстави дозволяють особі стати спадкоємцем четвертої черги

ВС вказав, які підстави дозволяють особі стати спадкоємцем четвертої черги

  • 07.09.2021 09:01

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду роз’яснив, які підстави дозволяють особі стати спадкоємцем четвертої черги.

У постанові від 1 вересня 2021 року у справі № 523/9720/17 Верховний Суд нагадав, що Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз’яснив судам, що під час вирішення спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш ніж п’ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини 2 статті 3 СК України про те, що сім’ю становлять особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.

Зазначений п’ятирічний строк повинен спливти на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім’єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім’єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов’язані спільним побутом, мали взаємні права та обов’язки, зокрема вітчим, мачуха, пасинки,  падчерки.

Тлумачення вказаних норм права дає підстави для висновку, що для набуття права на спадкування за законом на підставі статті 1264 ЦК України необхідне встановлення двох юридичних фактів, а саме:

  1. проживання однією сім’єю зі спадкодавцем;
  2. те, що на час відкриття спадщини має сплинути щонайменше п’ять років, протягом яких спадкодавець та особа (особи) проживали однією сім’єю.

Обов’язковою умовою для визнання осіб членами сім’ї, крім факту спільного проживання, є:

  • наявність спільного бюджету, спільного харчування,
  • купівля майна для спільного користування,
  • участь у спільних витратах на утримання житла, його ремонт,
  • надання взаємної допомоги,
  • наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням,
  • інші обставини, які засвідчують реальність сімейних відносин протягом не менш ніж п’яти років до часу відкриття спадщини.

Крім того, Верховний Суд вказав, що сам факт надання допомоги іншій особі, яка є одинокою особою похилого віку, не є безумовним підтвердженням наявності факту проживання однією сім’єю та не свідчить про наявність підстав для застосування статті 1264 ЦК України.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA