ВС: договір страхування, не внесений до бази даних, є дійсним — PRAVO.UA ВС: договір страхування, не внесений до бази даних, є дійсним — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВС: договір страхування, не внесений до бази даних, є дійсним

ВС: договір страхування, не внесений до бази даних, є дійсним

  • 10.08.2021 09:31

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановив, що невнесення інформації про страховий поліс до бази даних не зумовлює його нікчемність. Про це повідомляє пресслужба ВС.

Суть справи

Страхова компанія здійснила страхову виплату власнику постраждалого у ДТП автомобіля та просила суд стягнути суму виплачених коштів із винуватця пригоди, оскільки вважала, що його цивільно-правову відповідальність не застраховано.

Місцевий суд, із рішенням якого погодився апеляційний суд, задовольнив позов, уважаючи страховий поліс винуватця ДТП недійсним, оскільки інформацію про нього в центральній базі даних МТСБУ не знайдено.

Висновок КЦС ВС (постанова від 28 липня 2021 року у справі № 759/24061/19)

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду скасував судові рішення й відмовив у задоволенні позову, зробивши такі правові висновки.

Усталеним у судовій практиці та цивілістичній доктрині є поділ недійсних правочинів на нікчемні та оспорювані.

Оспорюваний правочин визнається недійсним судом, якщо одна зі сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

Натомість нікчемним є той правочин, недійсність якого встановлено законом і для визнання його недійсним не вимагається рішення суду (ч. 2 ст. 215 ЦК України).

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлено законом або якщо його не визнано судом недійсним (ст. 204 ЦК України).

Договір страхування є нікчемним або визнається недійсним у випадках, встановлених цим кодексом. Договір страхування також визнається судом недійсним, якщо:

  • його укладено після настання страхового випадку;
  • об’єктом договору страхування є майно, яке підлягає конфіскації (ч. 1 ст. 998 ЦК України).

Законодавець не пов’язує нікчемність договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності з неподанням інформації страховиком про укладені договори до централізованої бази даних. Тобто невиконання страховиком свого обов’язку щодо подання інформації про укладений договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності до централізованої бази даних не зумовлює його нікчемність.

Страховик, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, згідно зі статтями 3 і 5 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» реалізує право вимоги, передбачене ст. 993 ЦК України та ст. 27 Закону України «Про страхування» шляхом звернення з позовом до страховика, у якого завдавач шкоди застрахував свою цивільно-правову відповідальність.

Читайте також: Огляд практики ВС щодо справ у сфері страхування

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA