ВП ВС висловилась щодо можливості підвищення ціни товару та його максимального розміру за договором публічної закупівлі — PRAVO.UA ВП ВС висловилась щодо можливості підвищення ціни товару та його максимального розміру за договором публічної закупівлі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВП ВС висловилась щодо можливості підвищення ціни товару та його максимального розміру за договором публічної закупівлі

ВП ВС висловилась щодо можливості підвищення ціни товару та його максимального розміру за договором публічної закупівлі

  • 02.04.2024 14:29

Під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення, проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10 % від ціни товару, яка була визначена сторонами під час укладення договору за результатами процедури закупівлі.

Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22.

За обставинами справи

Прокурор подав позов до енергопостачальника про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу, укладеного за результатами проведення публічної закупівлі на вебсайті Prozorro, а також стягнення безпідставно одержаних грошових коштів.

Позов аргументовано тим, що внаслідок укладення протягом квітня – жовтня 2021 року цих додаткових угод реальна вартість 1 кВт/год електричної енергії зросла на 1,48 грн (тобто на 92 %), а її обсяг зменшився на 355 154,9531 кВт/год (тобто на 46,57 %). Це призвело до повного нівелювання результатів тендерної закупівлі.

Рішенням господарського суду, яке залишив у силі апеляційний господарський суд, у задоволенні позовних вимог відмовлено повністю. Суди брали до уваги відсутність підстав вважати, що додаткові угоди укладені з порушенням вимог статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі».

Висновки ВС

Велика Палата ВС скасувала прийняті судами рішення, ухвалила нове рішення про задоволення позовних вимог, зробивши такі акценти:

  • із системного тлумачення норм ЦК України, ГК України та Закону України «Про публічні закупівлі» зрозуміло, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов’язання з передання такого товару у власність покупця не допускається;
  • зміна ціни товару в бік збільшення до передання його у власність покупця за договором про закупівлю можлива в разі збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про вказану умову домовились;
  • якщо сторони договору про цю умову не домовлялися, то зміна ціни товару в бік збільшення в разі зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин у порядку ст. 652 ЦК України, коли вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони б не уклали договору або уклали його на інших умовах.

Також ВП ВС зазначила, що в будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більш ніж на 10 % від ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, установлених у ст. 652 ЦК України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинне перевищувати 10 % від ціни товару, яка була визначена сторонами під час укладення договору за результатами процедури закупівлі.

«В іншому разі не досягається мета Закону України «Про публічні закупівлі», яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці для перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а надалі, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи це коливаннями ціни такого товару на ринку», — зауважила ВП ВС.

Читайте також: Реєстр збитків для України
розпочинає процес подання заяв

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA