ВП ВС: у разі скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу його сума стягується в порядку статті 1212 ЦК України — PRAVO.UA ВП ВС: у разі скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу його сума стягується в порядку статті 1212 ЦК України — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВП ВС: у разі скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу його сума стягується в порядку статті 1212 ЦК України

ВП ВС: у разі скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу його сума стягується в порядку статті 1212 ЦК України

  • 08.09.2023 14:12

Суму штрафу, перераховану до бюджету на підставі постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, яку надалі визнав протиправною та скасував адміністративний суд, можна стягнути на користь платника згідно зі статтею 1212 ЦК України як безпідставно утримувану.

На цьому наголосила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 8 серпня 2023 року у справі № 910/5880/21.

Також ВС зауважив, що на такі правовідносини не поширюються приписи ЦК України про відшкодування шкоди та Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до Державного та місцевих бюджетів України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року № 787.

У цій справі ВП ВС вказала на правильність висновків Господарського суду м. Києва та Північного апеляційного господарського суду.

Обставини справи

ТОВ сплатило суму адміністративно-господарського штрафу, застосованого до цього Державною службою України з безпеки на транспорті. Одночасно в адміністративному суді господарське товариство оскаржило постанову про застосування штрафу.

Після задоволення його позовних вимог адміністративним судом ТОВ подало позов в порядку господарського судочинства про стягнення сплаченої суми за рахунок бюджетних асигнувань Укртрансбезпеки. Суди першої та апеляційної інстанцій позов задовольнили і стягнули на користь товариства кошти на підставі статті 1212 ЦК України

Господарський суд м. Києва, рішення якого залишив без змін Північний апеляційний господарський суд, задовільнив позовні вимоги та стягнув кошти на підставі статті 1212 ЦК України.

Оскаржуючи рішення в касаційному порядку, Укртрансбезпека вказувала, що спір підлягає розгляду в суді адміністративної юрисдикції, оскільки відповідач діяв як суб’єкт публічного права, сплачені кошти є об’єктом бюджетних відносин, а процедура повернення цих коштів визначена в Порядку № 787 та є позасудовою.

Висновки ВП ВС

ВП ВС залишила касаційну скаргу без задоволення, зауваживши, що:

  • на момент сплати ТОВ адміністративно-господарського штрафу була юридична підстава для такого платежу – чинна постанова про застосування штрафу та відкрите виконавче провадження;
  • тому не можна вважати, що товариство сплатило кошти помилково;
  • з огляду на обставини справи немає підстав вважати, що воно сплатило штраф надміру, тобто в розмірі більшому, ніж визначений у зазначеній постанові;
  • з огляду на набрання законної сили судовим рішенням адміністративного суду про визнання протиправною та скасування такої постанови відповідна юридична підстава відпала.

Оскільки сума адміністративно-господарського штрафу, яку ТОВ внесло до бюджету, не є помилково чи надміру зарахованою, Порядок № 787 на спірні правовідносини не поширюється. Також немає підстав застосовувати до спірних правовідносин приписи ЦК України про відшкодування шкоди. На ці правовідносини поширюються приписи статті 1212 ЦК України.

«Після визнання протиправною та скасування адміністративним судом постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу кошти, які платник сплатив на виконання цієї постанови, перебувають у державному бюджеті України без достатньої правової підстави. Тому повернення таких коштів платникові стосується захисту його майнових прав як суб`єкта господарювання, а вимога про стягнення цих коштів належить до юрисдикції господарського суду», — зауважила ВП ВС.

Читайте також: ВС повернув ландшафтний
заказник «Троєщинські луки» у власність киян

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA