ВП ВС скасувала свою постанову у справі щодо люстрації Ігоря Самсіна — PRAVO.UA ВП ВС скасувала свою постанову у справі щодо люстрації Ігоря Самсіна — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » ВП ВС скасувала свою постанову у справі щодо люстрації Ігоря Самсіна

ВП ВС скасувала свою постанову у справі щодо люстрації Ігоря Самсіна

  • 29.07.2022 17:10

Велика Палата Верховного Суду частково задовільнила заяву Ігоря Самсіна про перегляд за виключними обставинами своєї постанови, прийнятої у січні 2019 року.

Відповідна постанова ВП ВС прийнята 30 червня 2022 року у справі № 800/186/17.

Підставою для перегляду слугувало рішення Європейського суду з прав людини у справі «Самсін проти України» (скарга № 38977/19).

Про цю справу писала ЮП в матеріалі «Подвійна люстрація Ігоря Самсіна визнана порушенням прав людини».

ЄСПЛ визнав, що звільнення судді Верховного Суду України Ігоря Самсіна на підставі Закону України «Про очищення влади» було порушенням його прав. Зокрема, права на повагу до приватного життя в контексті права на працю.

Попередні рішення національних судів

Рішенням від 18 вересня 2018 року Касаційний адміністративний суд у складі ВС задовільнив позов пана Самсіна та скасував:

  • рішення Вищої ради правосуддя від 25 квітня 2017 року № 988/0/15-17 «Про визнання порушення суддею Верховного Суду України вимог щодо несумісності та звільнення його з посади»;
  • ухвалу ВРП від 23 травня 2017 року № 1223/0/15/-17 про залишення без розгляду заяви про звільнення з посади судді Верховного Суду України у відставку.

31 січня 2019 року Велика Палата Верховного Суду скасувала рішення КАС ВС та ухвалила нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Висновки ВП ВС за результатами перегляду справи за виключними обставинами

Розглянувши заяву Ігоря Самсіна та взявши до уваги висновки ЄСПЛ у справі «Самсін проти України», ВП ВС підсумувала, що:

звільнення заявника з посади судді рішенням ВРП шляхом застосування люстраційних заходів не було необхідним у демократичному суспільстві, тобто є втручанням у право позивача на повагу до приватного життя, що є порушенням статті 8 Конвенції з прав людини та основоположних свобод.

Також ВПВС зауважила, що засадами застосування Закону № 1682-VII (частина 2 статті 1) є, зокрема, принцип індивідуальної відповідальності.

«Під час розгляду цієї справи не встановлено обставин індивідуальної відповідальності Ігоря Самсіна у тому, що він своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю здійснював заходи (та/або сприяв їх здійсненню), спрямовані на узурпацію влади колишнім Президентом України Віктором Януковичем, підрив основ національної безпеки та оборони України або протиправне порушення прав і свобод людини», — зазначила ВП ВС.

Своєю постановою ВП ВС скасувала свою постанову від 31 січня 2019 року та змінила рішення КАС ВС, виклавши його мотивувальну частину з урахуванням рішення ЄСПЛ.

Також читайте: КАС ВС відкрив апеляційні провадження в чотирьох справах про заборону політичних партій

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA