VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: експерти проаналізували вплив війни на функціонування галузі — PRAVO.UA VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: експерти проаналізували вплив війни на функціонування галузі — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: експерти проаналізували вплив війни на функціонування галузі

VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства: експерти проаналізували вплив війни на функціонування галузі

  • 15.03.2023 12:25

Сьогодні в Києві проходить в VIІІ Форум із реструктуризації та банкрутства, організований видавництвом «Юридична практика» за підтримки Міністерства юстиції України. Традиційний профільний форум зібрав на своєму дискусійному майданчику найкращих експертів із відновлення платоспроможності підприємств, представників органів державної влади та бізнесу, суддів та юристів-практиків. Генеральним партнером заходу стала EQUITY, експертний партнером — «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», професійним партнером — Юридична група LCF, галузевим партнером — L.I.Group.

Про виклики воєнного часу у сфері реструктуризації та банкрутства, перспективи законодавчих змін і тенденції судової практики дискутували:

  • Олексій Мовчан, народний депутат України;
  • Валерія Коломієць, заступниця міністра юстиції України з питань європейської інтеграції;
  • Олег Васьковський, секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС;
  • Олена Коробкова, голова ради Незалежної асоціації банків України;
  • Віталій Чепурний, голова Ради приватних виконавців України;
  • Василь Гей, експерт комітету НАБУ з питань правового забезпечення діяльності банків та захисту прав кредиторів, керівник судового центру департаменту реструктуризації та стягнення заборгованості АТ «Укрексімбанк».

Модерував обговорення Олег Маліневський, керуючий партнер EQUITY.

«Війна стала дуже важким випробовуванням для сфери банкрутства. Ми сьогодні почуємо, які виклики спричинені цією війною і як держава та бізнес на них відреагували», — зазначив Олег Маліневський, відкриваючи дискусію.

Олексій Мовчан окреслив законодавчі ініціативи, які наразі перебувають на розгляді парламенту. Він, зокрема, наголосив що врегулювання сфери реструктуризації та банкрутства є однією з умов меморандуму з ЄС, що актуалізує законодавчу роботу в цьому напрямі. Пан Мовчан повідомив, що законопроєкт № 4409 «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства» може бути ухвалений вже наступного тижня. Також очікується прийняття у другому читанні законопроєкту № 7442 «Про внесення змін до Кодексу України з процедур банкрутства щодо застосування процедур банкрутства у період дії воєнного стану».

 

Висвітлення питання впорядкування інституту банкрутства продовжив виступ Валерії Коломієць. Вона розповіла про роботу, яка ведеться в Мін’юсті, зокрема щодо моніторингу ефективності процедур банкрутства, взаємодії з парламентом, імплементації положень директиви ЄС та врегулювання інших проблемних питань, які виникають на практиці.

Практику Верховного Суду у сфері банкрутств під час війни презентував Олег Васьковський, секретар судової палати для розгляду справ про банкрутство КГС ВС. Він повідомив, що протягом 2022 року було відкрито 9 725 проваджень у справах про банкрутство, що на 42 % менше, ніж за аналогічний період 2021 року.

Серед проблемних питань, які виникають у процедурах банкрутства, пан Васьковський виділив:

  • дотримання строків в умовах військової агресії російської федерації проти України;
  • продовження строку досудової санації у зв’язку із наявністю бойових дій та запровадженням воєнного стану;
  • оплата послуг ліквідатора за наявності майна та перебування боржника на окупованій території;
  • включення до ліквідаційної маси окремих видів майна;
  • інвентаризацію майна, розташованого на території проведення антитерористичної операції;
  • примусове вилучення в Україні об’єктів права власності російської федерації та її резидентів.

За кожним із вказаних питань Олег Васьковський навів приклади релевантних правових позицій ВС.

Про виклики, з якими зіткнулися кредитори під час війни, розповіла Олена Коробкова. За її словами, обсяг непрацюючих кредитів у банківській системі за час війни зріс. Банки розробили декілька сценаріїв роботи з позичальниками, орієнтуючись передовсім на досягнення компромісу та реструктуризацію заборгованості. Водночас напрацьовуються пропозиції вдосконалення законодавчого регулювання механізмів реструктуризації. Є в банківського сектору і пропозиції щодо підвищення ефективності процедур банкрутства.

Виступ Віталія Чепурного, голови Ради приватних виконавців України, був присвячений взаємозв’язку виконавчого провадження та процедур банкрутства. Зазначивши, що війна лише поглибила системні проблеми у сфері виконання судових рішень, він, зокрема, зупинився на питанні звернення стягнення на майно боржника в виконавчому проваджені у випадку відкриття провадження про банкрутство. В цій категорії справ відбувається зміна судової практики щодо поширення мораторію на задоволення вимог кредиторів на окремі стадії електронних торгів — перевага надається реалізації майна саме в процедурах банкрутства. На думку Віталія Чепурного, такий підхід (у разі ухвалення відповідних законодавчих змін) не сприятиме захисту прав кредиторів.

Про реалії та виклики процедур банкрутства в умовах дії воєнного стану та необхідні законодавчі зміни говорив Василь Гей. Він, зокрема, звернув увагу на прокредиторську спрямованість інституту банкрутства та його важливість у контексті покращення інвестиційної привабливості України. Серед питань, які потребують вдосконалення, доповідач виділив доцільність скорочення строків процедур банкрутства та нормативного закріплення судового контролю; забезпечення прозорості процедур; врегулювання майнових питань та пов’язаних витрат; запровадження автоматичного припинення мораторію після спливу строку розпоряджанням майном; перегляду підходів до встановлення розміру винагороди арбітражного керуючого.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA