Проходження процедур кваліфікаційного іспиту і стажування з метою отримання статусу адвоката є несумісними зі статусом прокурора.
Такий висновок зробила Велика Палата у постанові від 4 квітня 2021 року за справою № 826/9606/17.
Справа про вирішення виключної правової проблеми – несумісності статусу прокурора з адвокатською діяльністю – була прийнята до розгляду ще 16 вересня 2020 року.
Велика Палата зазначила, що, претендуючи на набуття права на заняття адвокатською діяльністю, прокурор вступає у позапроцесуальні відносини із Радою адвокатів, адвокатською спільнотою.
Для того щоб отримати свідоцтво, прокурор має пройти стажування у адвоката. Проте такі правовідносини виходять за межі допустимої сфери відносин між прокурорською та адвокатською спільнотами.
Заборона не поширюється на осіб:
“Намір проходити процедури кваліфікаційного іспиту, стажування та отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю, перебуваючи на посаді прокурора, є явно нелегітимним наміром, оскільки прогнозовано призводить до виникнення обставин несумісності. До того ж наявність статусу адвоката (захисника) в особи, яка є прокурором та підтримує державне обвинувачення в суді, ставить під сумнів її незалежність, безсторонність та неупередженість”, – зазначено в постанові Великої Палати.
Також Велика Палата частково скасувала рішення рішення Ради адвокатів України від 13 червня 2016 року № 166 «Про затвердження роз`яснення з питань направлення на стажування та видачі за результатами його проходження свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю особам, стосовно яких існують обставини несумісності», зазначивши, що воно не підлягає застосуванню в цілому.
Нагадаємо, 10 лютого 2021 року ВП ВС у рамках справи № 822/1309/17 висловилася про те, що отримання здача кваліфікаційного іспиту, проходження стажування у адвоката, складання присяги адвоката та отримання свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю є неприпустимим для судді.
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…