Велика Палата ВС зробила висновок щодо права судді на звільнення у відставку — PRAVO.UA Велика Палата ВС зробила висновок щодо права судді на звільнення у відставку — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Велика Палата ВС зробила висновок щодо права судді на звільнення у відставку

Велика Палата ВС зробила висновок щодо права судді на звільнення у відставку

  • 28.09.2023 16:43

Правом на відставку суддя може скористатися, якщо до подання такої заяви не допустив дій, які зумовлюють прийняття компетентними органами рішення про його звільнення з посади судді з інших підстав або рішення про відмову у внесенні подання Президентові України про призначення судді на посаду, після якого, зокрема, процедура призначення на посаду судді безстроково є завершеною.

На цьому наголосила Велика Палата Верховного Суду в постанові від 7 вересня 2023 року у справі № 9901/400/21.

У цій справі Велика Палата ВС, переглядаючи в апеляційному порядку постанову Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, визнала правильним зроблений ним висновок щодо відмови в задоволенні позову громадянки про скасування рішення Вищої ради правосуддя.

Обставини справи

Громадянка оскаржила рішення Вищої ради правосуддя про відмову в задоволенні її заяви про звільнення з посади судді у відставку.

У 2013 році у межах п’ятирічного строку позивачка була переведена з Донецького окружного адміністративного суду до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Згодом вона отримала рекомендацію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України для обрання суддею ОАСК безстроково, однак ВРП відмовила у внесенні відповідного подання Президентові України.

Зокрема ВРП виходила з того, що порушення суддею норм процесуального права при ухваленні рішення про обмеження права громадян на мирні зібрання можуть негативно вплинути на суспільну довіру до судової влади в разі подальшого призначення її на посаду.

За наслідками оскарження вказаного рішення ВРП, ВП ВС відмовила їй задоволенні позову.

Із листопада 2017 року позивачка перебувала у відпустці у зв’язку з доглядом за дитиною, а 15 лютого 2021 року подала заяву про звільнення з посади судді ОАСК у відставку.

ВРП дійшла висновку про відсутність підстав для звільнення її у відставку з огляду на те, що п’ятирічний строк повноважень позивачки закінчився, а питання про призначення її безстроково було розглянуто.

Висновок ВП ВС

Залишаючи без змін постанову КАС ВС про відмову в задоволенні вимог про визнання незаконним і скасування відповідного рішення ВРП, Велика Палата ВС зауважила таке.

  • Суддя є носієм судової влади в Україні та відповідно до законодавства України наділений особливим статусом, зокрема незалежністю, недоторканністю та імунітетом судді під час здійснення ним правосуддя. Гарантією незалежності судді є, зокрема, право судді на відставку. Водночас право бути звільненим у відставку не є абсолютним, мають бути дотримані умови для такого звільнення.
  • Правом на відставку суддя може скористатися, якщо до подання такої заяви не допустив дій, які зумовлюють прийняття компетентними органами рішення про його звільнення з посади судді з інших підстав або рішення про відмову у внесенні подання Президентові України про призначення судді на посаду, після якого, зокрема, процедура призначення на посаду судді безстроково є завершеною.
  • Це зумовлено тим, що за суддею, звільненим за його заявою про відставку, зберігається звання судді та гарантії недоторканності, встановлені для судді до його виходу у відставку, та не зберігається таке звання у разі звільнення з інших підстав або в разі завершення процедури призначення на посаду судді шляхом відмови у внесенні подання Президентові України про призначення судді на посаду.
  • Суддя повинен бути прикладом неухильного додержання вимог закону і принципу верховенства права, присяги судді, а також дотримання високих стандартів поведінки з метою зміцнення довіри громадян у чесність, незалежність, неупередженість та справедливість суду.

Читайте також: ВРП відрядила сімох суддів
до Київського окружного адміністративного суду

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA