З ухваленням Кодексу України з процедур банкрутства законодавець змінив правила визначення юрисдикції таких спорів. Він сконцентрував їх розгляд у межах однієї судової процедури банкрутства в судах господарської юрисдикції – Велика Палата Верховного Суду.
Вимога особи, щодо якої порушено справу про банкрутство, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення є майновим спором боржника. А отже, підлягає розгляду в межах провадження у справі про банкрутство господарським судом.
Відповідну правову позицію викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2021 року в справі № 905/2030/19 (905/1159/20).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 18 листопада 2019 року було відкрито провадження у справі № 905/2030/19 про банкрутство приватного акціонерного товариства.
У червні 2020 року це товариство звернулося з позовом у межах справи № 905/2030/19 до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення від 14 лютого 2020 року.
Позивач вказував, що:
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 24 червня 2020 року, залишеною без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 11 серпня 2020 року, відмовлено у відкритті провадження за цим позовом на підставі пункту 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України.
ВП ВС скасувала оскаржувані судові рішення і скерувала справу для розгляду до Господарського суду Донецької області в межах справи про банкрутство.
Зокрема, ВП ВС вказала, що частиною 2 статті 7 КУзПБ передбачено, що господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник.
Водночас:
КУзПБ та ГПК є нормативними актами рівної юридичної сили (кодексами). Отже, за висновками ВП ВС, у випадку колізії норм між статтею 7 КУзПБ та статтею 20 ГПК повинні застосовуватися ті процесуальні норми, які прийнято пізніше. Такими нормами є приписи КУзПБ.
Водночас кілька суддів ВП ВС висловили окрему думку, в якій дійшли протилежного висновку. Вони звернули увагу, що:
Також в окремій думці судді вказали, що:
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…