600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Ризик переховування проти Апеляційної палати ВАКС — блог адвоката Семена Ханіна

Ризик переховування проти Апеляційної палати ВАКС — блог адвоката Семена Ханіна

  • 01.03.2023 16:09
Семен Ханін, адвокат, керуючий партнер юридичної компанії «АМБЕР», к.е.н., заслужений юрист України, член Правління Асоціації адвокатів України

Шановні колеги! Ми ж насамперед колеги? А потім уже адвокати, прокурори, судді. І звісно, повинні з повагою ставитися до думки кожного юриста.

Тому з усією повагою хочу разом поміркувати над деякими тезами ухвали у справі 991/972/23 від 16.02.23 Апеляційної палати ВАКС. На мій погляд, шановні колеги дійшли спірних думок. Я навіть створив рубрику: «Ілійков проти Апеляційної палати ВАКС», де планую висвітлювати спірні думки колег для обговорення між юристами. Сьогодні ми торкнемося ризику переховування.

Спірна цитата з ухвали:

“Натомість колегія суддів бере до уваги, що, зважаючи на завершення досудового розслідування та надання стороні захисту доступу до матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні <…> ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та/або суду НАВІТЬ ЗБІЛЬШИВСЯ, адже відповідно до ч. 1 ст. 290 КПК України ВІДКРИТТЯ МАТЕРІАЛІВ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ СВІДЧИТЬ ПРО НАЯВНІСТЬ У СТОРОНИ ОБВИНУВАЧЕННЯ ДОСТАТНІХ ДОКАЗІВ для складання обвинувального акта та його подальшого скерування до суду з метою притягнення Особа_1 до кримінальної відповідальності”.

 Аналіз

Отакої! ВІДКРИТТЯ МАТЕРІАЛІВ ДОСУДОВОГО РОЗСЛІДУВАННЯ — ЦЕ ОБСТАВИНА, ЩО ЗБІЛЬШУЄ РИЗИК ПЕРЕХОВУВАННЯ!!!

У ч. 1 ст. 290 КПК України зазначено таке: «Визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, ПРОКУРОР АБО СЛІДЧИЙ ЗА ЙОГО ДОРУЧЕННЯМ зобов’язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування». Тобто мова йде про те, що СТОРОНА ОБВИНУВАЧЕННЯ ВВАЖАЄ, що в неї є достатні докази для складання обвинувального акта. До обвинувального вироку суду (ч. 2 ст. 373 КПК України) особа вважається невинуватою у вчиненні злочину (ст. 62 Конституції України). То чого ж саме думка сторони обвинувачення, їх ПРИПУЩЕННЯ ПРО ВИНУВАТІСТЬ ОСОБИ переважає думку особи та захисту про її невинуватість? Чому думці сторони обвинувачення віддається перевага та припущення сторони обвинувачення збільшує ризик переховування? А як же ч. 5 ст. 17 КПК України, де сказано: «Поводження з особою, вина якої у вчиненні кримінального правопорушення не встановлена обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, має ВІДПОВІДАТИ ПОВОДЖЕННЮ З НЕВИНУВАТОЮ ОСОБОЮ»? А як же ч. 6 ст. 22 КПК України: «СУД, ЗБЕРІГАЮЧИ ОБ’ЄКТИВНІСТЬ ТА НЕУПЕРЕДЖЕНІСТЬ, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов’язків»? Навіщо тоді судове провадження, якщо сторона обвинувачення вважає, що є достатньо доказів винуватості?

З цим, я переконаний, треба щось робити. Або прийняти свій антикорупційний кодекс, або розглядати справи за нормами КПК України та Конституцією України, що є чинними.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA