Розслідування корпоративного шахрайства під час війни — PRAVO.UA Розслідування корпоративного шахрайства під час війни — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Розслідування корпоративного шахрайства під час війни

Розслідування корпоративного шахрайства під час війни

  • 17.11.2022 11:42
Ігор Парфило, адвокат VB PARTNERS

У щорічному звіті Association of Certified Fraud Examiners «Професійне шахрайство у 2022 році» Україна посідає одне з найвищих місць за кількістю виявлених випадків корпоративного шахрайства серед країн Східної Європи, Західної та Центральної Азії.

Безумовно війна внесла свої корективи у тенденції корпоративного шахрайства, але не змінила їх суттєво.

Корпоративне шахрайство залишається однією з найбільш важливих проблем сучасного бізнесу в Україні, яка тільки загострюється збройною агресією російської федерації, пов’язаними із цим обмеженнями та економічною кризою.

Як змінилася ситуація у сфері корпоративного шахрайства після початку війни

Обсяг завданої шкоди та довгострокові наслідки війни поки що важко оцінити, адже бойові дії тривають. За оцінками Національного банку реальний ВВП порівняно з II кварталом 2021 року зменшився на 37,2% за усіма складовими. За прогнозом уряду до кінця року ВВП України може скоротитися на 40%.

Безумовно економіка України поступово буде відновлюватися, але суттєвий зріст можливий лише після перемоги.

Власники не готові інвестувати у бізнес, який існує ризик не контролювати або втратити. Це призводить до зупинення фінансування проектів в Україні, зменшення їх бюджетів.

Із зменшенням бізнес-активності змінюється і характер корпоративного шахрайства та обставин його виявлення.

Узагальнюючи можна виділити такі основні тенденції:

Виявлення шахрайства під час аудиту при закритті або реорганізації бізнесу.

З початку війни велика частина українського бізнесу закрилася або перевела свою роботу за кордон.

При ліквідації або реорганізації підприємства, в процесі визначення його фінансових результатів діяльності на поверхню виходять проблеми, які не перевірялися під час звичайної роботи (непогоджені правочини, невиправдані витрати, очевидна халатність).

Нерідко причиною таких проблем є шахрайство співробітників або одного з партнерів бізнесу.

Активізація «мародерства» співробітниками підприємства.

В квітні 2022 року Міністерство юстиції зазначило про актуальність проблеми «мародерства» та її державний масштаб. У зв’язку з цим, законодавцем було введено спеціальну відповідальність за викрадення чи привласнення майна під час дії воєнного стану. Не залежно від розміру завданої шкоди такі дії є тяжким злочином та передбачають покарання у виді позбавлення волі на 5-8 років.

Вказана проблема значною мірою стосується і бізнесу.

Нерідко розкрадання майна підприємства, яке перебуває на тимчасово окупованих територіях, здійснюють самі ж співробітники – внутрішні «мародери» зручно списуючи все на військових країни-агресора або інші обставини.

Зміна «психології» корпоративних шахраїв.

Війна змінила акценти в класичному трикутнику шахрайства, куди входить (1) мотив, (2) виправдання та (3) сприятливі умови.

Мотивами вчинення корпоративного шахрайства завжди є фінансові потреби та брак коштів. Зменшення прибутків, погіршення рівня життя, невизначеність майбутнього та, в цілому, можливість «втратити все під час війни» збільшили бажання швидко збагатитися за рахунок компанії.

З іншої сторони, традиційні під час війни виправдання «війна все спише», поєднані з відсутністю контролю, зосередженням керівництва компанії на зовнішніх проблемах, створюють у недобросовісних працівників відчуття, що шахрайство залишиться непомітним. Безумовно, це призводить до того, що співробітники компанії, які мають намір вчинити шахрайство, стають більш зухвалими та менш обережними.

Найрозповсюдженіші види порушень та наша практика їх розслідувань

Як і до війни найбільш поширеними категоріями корпоративного шахрайства в України є:

Незаконне привласнення активів компанії.

Яскравими прикладами таких правопорушень, з якими наша компанія стикалась останнім часом, є:

  • привласнення активів, які є гуманітарною допомогою або допомогою ЗСУ;
  • укладення директором збиткових для компанії правочинів на свою або на користь інших осіб;
  • здійснення топ-менеджментом компанії собі виплат, які не передбачені законодавством або трудовим договором;
  • здійснення компанією витрат в особистих цілях співробітника;
  • оформлення «мертвих душ» на підприємство та привласнення їх заробітної плати;
  • придбання компанією активів, які існують лише «на папері».

Розслідування таких правопорушень завжди пов’язане із документальним підтвердженням вчинення співробітником конкретної дії (1) всупереч інтересам компанії (2) в інтересах себе або іншої особи.

Ця невідповідність може полягати як у дотримання меж нормального господарського ризику, так і прийнятті очевидно необачних чи марнотратних рішень, які не мають економічного сенсу.

Корупція.

Найрозповсюдженішим видом корупції в українському бізнесі, з яким доводиться працювати нашій компанії, є отримання неправомірної вигоди  або  по простому «відкатів» за надання переваг перед іншими контрагентами.

Такі порушення вчиняють співробітники, які приймають рішення про проведення закупівлі, визначають ціну та переможця. Зазвичай, це – директор, менеджери відділу закупівель, учасники тендерних комітетів.

Надання переваг може полягати в (1) укладенні договору за наявності інших більш вигідних для компанії пропозицій; (2) визначенні менш вигідних для компанії умов (збільшення ціни, зменшення строку оплати тощо); (3) передачі інсайдерської інформації про закупівлю (яка найнижча запропонована ціна).

Розслідування вказаних правопорушень передбачає документування факту зловживання співробітником своїми повноваженнями, підтвердження факту отримання неправомірної вигоди, а також активну роботу із свідками.

Викривлення фінансової звітності.

Викривлення доходної або витратної частини фінансової звітності є найменш поширеним, проте найбільш збитковим видом корпоративного шахрайства.

Як правило, вказане правопорушення вчиняється топ-менеджментом компанії, коли має місце (1) конфлікт «директор – власник» або (2) «корпоративна війна» між власниками компанії.

Так, наприклад, поширеним є ситуація, коли через фіктивні господарські операції штучно завищуються витрати компанії та унеможливлюється будь-яка виплата дивідендів акціонерам.

Основою розслідування вказаного виду корпоративного шахрайства є проведення детального фінансового аудиту бізнесу.

Короткий висновок

Безумовно, головним завданням власника будь-якого бізнесу є створити таку систему контролю та обліку, яка унеможливить або виявить на ранніх етапах вчинення корпоративного шахрайства.

Але, якщо кримінальне правопорушення вже вчинене, єдиним ефективним виходом із цієї ситуації є показове розслідування із притягненням недобросовістного співробітника до відповідальності.

Відсутність розслідування і покарання – сигнал для інших співробітників, що так можна роботи! Це неодмінно призводить до нових фактів корпоративного шахрайства, масштаб яких лише зростає в геометричній прогресії.

Необхідно рішуче реагувати на кожен з фактів шахрайства, діяти системно та послідовно. Адже від цього залежить не лише економічний результат діяльності компанії, а й її репутація як у бізнес-середовищі, так і серед працівників.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA