Права біженців у Нідерландах — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Нідерландах — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Нідерландах — поради від 4refugees.info

Права біженців у Нідерландах — поради від 4refugees.info

  • 05.05.2022 14:38

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Нідерландах.

Загалом на територію Нідерландів українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у трьох статусах: «мандрівники», шукачі притулку та біженці. Залежно від цього вони матимуть різні правила в’їзду, права та обов’язки, а також можливість отримати фінансову допомогу та притулок для проживання.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО НІДЕРЛАНДІВ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ НЕ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:

  1. Віза: Не потрібна, якщо у вас є біометричний паспорт. (Джерело)

Без біометричного паспорту треба мати короткострокову Шенгенську візуНаразі неможливо подавати заяву на одержання Шенгенської візи. Крім того, Україна наразі не опрацьовує екстрені документи. Уряд Нідерландів наголошує, що у такому випадку слід звернутися до Контакт-центру організації Netherlands Worldwide за телефоном +31 247 247 247 (працює в режимі 24/7). (Джерело)

  1. Документи:

a) для дорослих: біометричний паспорт (Джерело)

b) для неповнолітніх: біометричний паспорт (Джерело)

  1. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин?

ТАК, дозволяється перетинати кордон дітям (без супроводу дорослих). (Джерело)

  1. Covid-19:

На урядовому сайті все ще вказано, що треба подавати інформацію про Covid-19. Зазвичай її перевіряють при реєстрації на авіарейс або виїзд залізницею, тобто на кордоні при в’їзді до Нідерландів її скоріше за все на вимагатимуть. Офіційної інформації з цього питання від уряду Нідерландів немає, але Європейська Комісія чітко вказала, що відсутність документів про Covid-19 не вважатиметься перешкодою для в’їзду до ЄС.

Зазвичай, вам потрібно надати документи, які підтверджують, що ви повністю вакциновані. Наприклад, це може бути QR-код у додатку CoronaCheck. Крім того, дорослі і діти від 12 років повинні надати негативний ПЛР-тест, пройдений максимум за 48 годин до в’їзду до Нідерландів, або тест на наявність антигенів, пройдений максимум за 24 години до в’їзду до Нідерландів.

Необхідно також заповнити декларацію про здоров’я; це можна зробити за посиланням.

  1. Зелена картка (для авто):

Чітких відомостей щодо необхідних документів наразі немає, але треба мати дійсні водійські права, якщо ви хочете керувати автомобілем в Нідерландах. (Джерело)

  1. Документи на домашніх тварин:

Дозволено без документів з дотриманням таких умов

Для українських вимушених переселенців та голландців, які наразі в’їжджають з України зі своїми домашніми тваринами, існують певні вимоги щодо ввезення тварин до ЄС через високий ризик захворювання на сказ тварин з України та через те, що Україна не є членом ЄС. Однак з огляду на нинішню ситуацію уряд вирішив проявляти гнучкість щодо цієї вимоги.

За можливості вас попросять зареєструвати свою домашню тварину в Управлінні з безпеки харчових продуктів (Нідерланди) (NVWA) до прибуття в Нідерланди.

  • Якщо ви їдете автомобілем, це можна зробити у країні транзиту.
  • Якщо ви прибуваєте літаком, по прибутті треба зареєструвати вашу домашню тварину при проходженні митниці в аеропорту. Якщо можливо, звертайтеся електронною поштою до амстердамського відділення NVWA в аеропорту Схіпхол за адресою [email protected], вказавши максимум інформації про тварину та маршрут слідування.

Крім того, власники домашніх тварин повинні якнайшвидше після прибуття показати тварину ветеринару, а до цього тримати домашніх тварин подалі від інших людей і тварин.

  1. Скільки часу можна перебувати на території країни: 

За наявності біометричного паспорту ви можете перебувати на території Нідерландів, без необхідності просити притулку, щонайменше 90 днів (так званий «період вільного перебування»). Строк перебування можна подовжити ще максимум на 90 днів (тобто, загальний період перебування становитиме 180 днів), якщо скінчився період вільного перебування або термін дії візи. У разі закінчення періоду вільного перебування або терміну дії візи негативних наслідків не буде.

  • Якщо у вас вже є дозвіл на проживання, ви можете залишитися в Нідерландах.
  • Якщо ви прибули у Нідерланди за короткостроковою візою, ви можете залишатися у Нідерландах.

Можливо, на наступному етапі Вам доведеться звернутися за одержанням дозволу на проживання, якщо наразі у вас його немає. Уряд Нідерландів розробляє особливу процедуру для громадян України. Після завершення її розробки  буде відомо, за яким видом дозволу на проживання вам необхідно буде звернутися, а також, які ви матимете права на роботу, житло, медичне обслуговування, освіту. Уряд запевнив, що вам не треба буде турбуватися про право на проживання в Нідерландах.

Вам не знадобиться негайно по прибутті просити притулку і реєструватися у центрі прийняття та опрацювання заяв Ter Apel.

Цей розділ буде оновлюватися як тільки буде з’являтися нова інформація.

УМОВИ В’ЇЗДУ В НІДЕРЛАНДИ УКРАЇНЦІВ, ЯКІ ПРОСЯТЬ ПРИТУЛКУ:

Віза:

Не потрібна, якщо у вас є біометричний паспорт. (Джерело)

Без біометричного паспорту треба мати короткострокову Шенгенську візуНаразі неможливо подавати заяву на одержання Шенгенської візи. Крім того, Україна наразі не опрацьовує екстрені документи. Уряд Нідерландів наголошує, що у такому випадку слід звернутися до Контакт-центру організації Netherlands Worldwide за телефоном +31 247 247 247 (працює в режимі 24/7).

Документи:

a) для дорослих: біометричний паспорт (Джерело)

b) для неповнолітніх: біометричний паспорт (Джерело)

ТАК, дозволяється перетинати кордон дітям (без супроводу дорослих) (Джерело).

На урядовому сайті все ще вказано, що треба подавати інформацію про Covid-19. Зазвичай її вимагають при реєстрації на авіарейс або виїзд залізницею, тобто на кордоні при в’їзді до Нідерландів її скоріше за все на вимагатимуть. Офіційної інформації з цього питання від уряду Нідерландів немає, але Європейська Комісія чітко вказала, що відсутність документів про Covid-19 не вважатиметься перешкодою для в’їзду до ЄС.

Зазвичай, вам потрібно надати документи, які підтверджують, що ви повністю вакциновані. Наприклад, це може бути QR-код у додатку CoronaCheck. Крім того, дорослі і діти від 12 років повинні надати негативний ПЛР-тест, пройдений максимум за 48 годин до в’їзду до Нідерландів. або тест на наявність антигенів, пройдений максимум за 24 години до в’їзду до Нідерландів. (Джерело)

Необхідно також заповнити декларацію про здоров’я; це можна зробити за посиланням.

  • Зелена картка (для авто): 

Чітких відомостей щодо необхідних документів наразі немає, але треба мати дійсні водійські права, якщо ви хочете керувати автомобілем в Нідерландах.

  • Документи на домашніх тварин:

Дозволено без документів з дотриманням таких умов

Для українських біженців та голландців, які наразі в’їжджають з України зі своїми домашніми тваринами, існують певні вимоги щодо ввезення тварин до ЄС через високий ризик захворювання на сказ тварин з України та через те, що Україна не є членом ЄС. Однак з огляду на нинішню ситуацію уряд вирішив проявляти гнучкість щодо цієї вимоги.

За можливості вас попросять зареєструвати свою домашню тварину в Управлінні з безпеки харчових продуктів (Нідерланди) (NVWA) до прибуття в Нідерланди.

  • Якщо ви їдете автомобілем, це можна зробити у країні транзиту.
  • Якщо ви прибуваєте літаком, по прибутті треба зареєструвати вашу домашню тварину при проходженні митниці в аеропорту. Якщо можливо, звертайтеся електронною поштою до амстердамського відділення NVWA в аеропорту Схіпхол за адресою [email protected], вказавши максимум інформації про тварину та маршрут слідування.

Крім того, власники домашніх тварин повинні якнайшвидше після прибуття показати тварину ветеринару, а до цього тримати домашніх тварин подалі від інших людей і тварин.

  • Скільки часу можна перебувати на території країни? 

Якщо ви хочете просити притулку, слід пам’ятати, що розгляд заяви займає певний час. Голландські міграційні служби не будуть розглядати заяви українців про надання притулку протягом найближчих  кількох місяців.

Але наразі вам непотрібно подавати заяву про надання притулку; наявність біометричного паспорту дає вам право перебувати у Нідерландах протягом 90 днів (так званий «період вільного перебування»). Строк перебування можна подовжити ще максимум на 90 днів (тобто, загальний період перебування становитиме 180 днів), якщо скінчився період вільного перебування або термін дії візи. У разі закінчення періоду вільного перебування або терміну дії візи негативних наслідків не буде.

РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ  

  1. Чи надає уряд Нідерландів українцям «тимчасовий захист»? ТАК, це стосується громадян України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 году включно. Громадяни інших країн (крім України) та особи без громадянства, які до цієї дати користувалися в Україні правами на міжнародний захист (мають чинний дозвіл на постійне проживання в Україні і не можуть повернутися в свою рідну країну), також можуть користуватися цим видом захисту або рівноцінним видом захисту, що надається у Нідерландах. (Джерело)

Іноземні студенти або іноземні фахівці, які  проживали в Україні до 24.02.2022 р., повинні або повернутися до рідних країн, або, якщо це неможливо, попросити притулку в Нідерландах.

  1. Куди звертатися із заявою: на кордоні чи до спеціальних служб?

Уряд Нідерландів ще не надав інформацію з цього питання, але зазначив, що надасть більше інформації про наслідки введення в дію директиви про тимчасовий захист у Нідерландах.

Стосовно українців, які прибувають до Нідерландів, урядом вказано таке: «Якщо у вас є біометричний паспорт, ви можете вільно переміщатися по території Нідерландів і перебувати у країні щонайменше 90 днів протягом так званого «періоду вільного перебування». Тому у вас немає необхідності негайно звертатися до центру подання та обробки заяв Ter Apel або в Імміграційну службу Нідерландів». Це, ймовірно, означає, що немає необхідності подавати заяву про надання тимчасового захисту. (Джерело)

Європейська Комісія заявила, що відповідні органи повинні у будь-якому випадку поінформувати вас по прибутті про те, як подати заяву про надання тимчасового захисту. (Джерело)

  1. Коли подавати заяву? Скільки часу після в’їзду в країну надається на подання заяви.

Інформація відсутня

  1. Як подавати заяву: Які документи треба надати? Чи є встановлений порядок подання заяви? Чи можна подати заяву онлайн?

Інформація відсутня

  1. На який період надається тимчасовий захист? 

ЄС прийняв рішення про надання українцям тимчасового захисту. У принципі тимчасовий захист надається строком на один рік, з можливістю подовження кожні 6 місяців, в цілому ще на один рік. Скоріш за все це рішення надійде від ЄС протягом певного часу і поширюватиметься на всіх українців. Вам особисто  не потрібно буде подавати заяву на подовження періоду, на який надано тимчасовий захист.

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

  1. Куди звертатися: на кордоні чи до спеціальних служб?

Якщо ви хочете подати заяву про надання притулку, слід пам’ятати, що розгляд заяви займає певний час. Голландські міграційні служби не будуть розглядати заяви українців про надання притулку протягом найближчих кількох місяців.

За звичайних обставин, ви мали б негайно звернутися до реєстраційного центру (aanmeldcentrum) у Тер Апель (якщо ви подорожуєте наземним транспортом) або в Схіпхол (якщо ви подорожуєте літаком або поромом). Там вам необхідно було б офіційно подати заяву про надання притулку.

  1. Коли подавати заяву? Скільки часу після в’їзду в країну надається на подання заяви?

За звичайних обставин, ви мали б негайно звернутися до реєстраційного центру (aanmeldcentrum) у Тер Апель (якщо ви подорожуєте наземним транспортом) або в Схіпхол (якщо ви подорожуєте літаком або поромом). Там вам необхідно було б офіційно подати заяву про надання притулку.

Однак уряд Нідерландів зазначив, що найближчим часом він не розглядатиме заяви про надання притулку від українців. Тому вам непотрібно негайно звертатися до реєстраційного центру в Тер Апелі або до нідерландської міграційної служби. З біометричним паспортом ви в будь-якому разі можете перебувати в Нідерландах протягом 90 днів. (Джерело)

  1. Як подавати заяву?Які документи треба надати? Чи є встановлений порядок подання заяви? Чи можна подати заяву онлайн?

Подання заяви безкоштовне та відбувається особисто (як описано вище). Після подання заяви про надання притулку в одному з реєстраційних центрів поліція (AVIM) або Королівська військова поліція (KMar) зареєструє вас та проведе ідентифікацію. Для цього вони обшукають ваш одяг та багаж, щоб визначити, чи є у вас будь-які ідентифікаційні документи, інформація про маршрут або інша відповідна інформація про вас. Також вони поставлять вам запитання.

Для цілей реєстрації у вас візьмуть відбитки пальців та зроблять ваше фото. Ці дані будуть зберігатися в національній комп’ютерній базі.

Після цього вас попросять підписати заяву про надання притулку. У результаті буде вважатися, що ви офіційно звернулися за притулком.

Після цього буде 5 стадій:

  • вас перевірять на факт захворювання туберкульозом;
  • на третій день після прибуття вам призначать слухання з представником міграційної служби. Ви повинні будете дати відповідь на запитання щодо вашої особи, громадянства, країни походження, сім’ї, документів, освіти, професії, попередньої міграції, вашої подорожі до Нідерландів та причину подання заяви про надання притулку.

У випадку малолітньої дитини до 12 років без супроводу дорослих слухання не проводиться;

  • після цього у вас буде час відпочити та підготувати іншу частину заяви. Ймовірно, вас перевезуть до центру для біженців, де вам проведуть безкоштовний медичний огляд, інформаційний брифінг та нададуть юриста;
  • під час п’ятої стадії проводиться загальна процедура з надання притулку (AA), що зазвичай триває 6 днів та включає в себе ще одне слухання, консультацію з юристом та прийняття першого рішення щодо вашої заяви про надання притулку. Цей строк може бути подовжений на 3 дні за процедурою AA+. (Джерело)
  1. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку:

Законодавство Нідерландів визначає, що нідерландська міграційна служба (IND) приймає рішення щодо заяви протягом 6 місяців. За необхідності цей строк може бути подовжений на 15 місяців.

Процес збору всієї інформації перед прийняттям рішення також займає певний час залежно від таких обставин (джерело):

Якщо ймовірність надання притулку низька (наприклад, якщо країна походження вважається безпечною), рішення приймають якнайшвидше: 7-10 тижнів.

Якщо інша країна має прийняти рішення щодо заяви про надання притулку, наприклад, коли заява про надання притулку була подана спочатку в такій іншій країні: 20-21 тиждень.

Якщо ваша заява розглядається за процедурою AA або AA+ із зазначенням великої ймовірності надання притулку: 19-21 тиждень. (Джерело)

ПОДАЛЬШІ КРОКИ:

Якщо результат розгляду заяви про надання притулку успішний, ви можете забрати дозвіл на проживання в офісі міграційної служби. Міграційна служба надішле вам листа щойно дозвіл на проживання буде готовий. (Джерело) Після цього вам необхідно буде здійснити онлайн запис за посиланням для того, щоб забрати дозвіл. Зазвичай це буде поруч з вашим місцем проживання. Дозвіл на проживання у зв’язку із наданням притулку дійсний протягом 5 років. Ви можете подати запит на подовження строку вашого дозволу ближче до кінця строку його дії за посиланням.

ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ

Пояснення Заява по надання притулку Гуманітарна віза Без візи
Як довго ви можете перебувати: До прийняття відповідного рішення або якщо ви вичерпали всю процедуру надання притулку.
Якщо притулок надано, він діє протягом 5 років.
Чинна протягом п’яти років З біометричним паспортом – до 90 днів. Строк може бути продовжений на додаткові 90 днів (загалом – 180 днів).
Право на працевлаштування: Чи є можливість працювати Під час процедури надання притулку ви не можете працювати протягом перших 6 місяців. Після цього ви можете працювати 24/52 тижні на рік, якщо:- ви очікуєте на рішення- у вас є документ для посвідчення особи іноземця (Foreigner Identity Pass)- ваш роботодавець отримав дозвіл на ваше працевлаштування (tewerkstellingsvergunning, TWV).
Якщо вам надається дозвіл на проживання у зв’язку із наданням притулку, ви отримуєте такі ж права на працевлаштування, що і громадяни.
Для безперешкодного працевлаштування, у вашому дозволі на проживання повинно бути вказано наступне: Arbeid Vrij Toegestaan. TWV niet vereist. Наразі незрозуміло, уряд опублікує більше інформації з цього питання найближчим часом. Це означає вам необхідно буде подати заяву на страхування здоров’я.
Медичне обслуговування Чи потрібне страхування? Який порядок доступу до медичних послуг? Медичне обслуговування для осіб, які шукають притулок, організовується відповідно до Положення про надання медичного обслуговування особам, які шукають притулок (RMA). Уряд організує отримання страхування здоров’я, вам непотрібно буде сплачувати будь-які внески, а також відсутній так званий “власний ризик”.
Якщо результат розгляду заяви про надання притулку успішний, вам потрібно буде отримати нідерландське медичне страхування протягом 4 місяців.
З великою вірогідністю у вас уже має бути дозвіл на проживання (і разом з цим медичне страхування) для отримання гуманітарної візи. Відсутня інша інформація з цього приводу від Уряду Нідерландів . Якщо у вас немає медичного страхування, у вас є право на безкоштовну екстрену медичну допомогу.Поки ви не працевлаштовані, вам непотрібно офомлювати додаткове медичне страхування.
Бюджетні кошти: Чи будуть здійснюватися будь-які соціальні виплати? Ви отримаєте максимум 60 євро на тиждень протягом процедури розгляду. Це залежатиме від стадії процедури розгляду.
Також є можливість отримати одноразову виплату для покриття транспортних витрат для важливих подорожей, шкільного або кухонного приладдя.
Офіційна інформація відсутня. Не будуть виплачуватися під час так званого “періоду вільного перебування”. Однак відповідно до директиви про тимчасовий захист, у вас є право на соціальні виплати та фінансову допомогу. Уряд Нідерландів досі працює над цим питанням.
Житло: Чи надаватиметься житло, якого типу? На який строк? Осіб, які шукають притулок, безкоштовно розміщують у спеціальних центрах для біженців по всій території Нідерландів. Інформація відсутня. Наразі українцям доступне житло у спеціальних центрах в муніципальних радах, наприклад, Гронінген, Амстердам, Маастрихт.Це стосується також осіб з дозволом на проживання в Україні (наприклад, осіб, які отримали притулок в Україні або іноземних студентів).
Освіта Як отримати доступ до освіти, шкіл, дитячих садків, університетів? Діти з числа осіб, які шукають притулок, мають право відвідувати початкову школу протягом 3 місяців після прибуття до Нідерландів. Ці діти відвідуватимуть додаткові мовні заняття та, ймовірно, будуть зараховуватися до окремих класів до моменту, поки вони не “наздоженуть” навчальну програму. Конкретна інформація щодо цього відсутня, але всі неповнолітні мають право на отримання освіти. Тому, якщо у вас є дозвіл на проживання, у вас буде право на навчання. Конкретна інформація відсутня. Однак відповідно до директиви про тимчасовий захист, неповнолітні мають право на освіту на тих же умовах, що і громадяни країн-членів ЄС. Уряд Нідерландів надасть більше інформації найближчим часом.
Утриманці (члени сім’ї) Як привезти утриманців та членів сім’ї? Це можливо лише коли ви отримаєте дозвіл на проживанні у зв’язку із наданням притулку. Привезти можна лише дітей, партнерів та біологічних батьків.
Для неповнолітніх: якщо один з біологічних батьків досі знаходиться в країні походження, останньому необхідно надати дозвіл на приєднання дитини до члена сім’ї, що знаходиться в Нідерландах.Факт ваших родинних зв’язків необхідно буде довести.
Це можливо лише якщо у вас вже є дозвіл на проживання з членом сім’ї. Не застосовується.
Фінансова підтримка Будь-яка додаткова інформація щодо фінансів

ГУМАНІТАРНА ВІЗА/МАРШРУТИ:

Ви можете подати заявку на отримання постійної або тимчасової гуманітарної візи. Жодна з них не є відритою для українських громадян, однак українці можуть подаватися на них. Однак наразі українці можуть також отримати тимчасовий захист, а згодом – можливість подати заявку про надання притулку.

Ви можете подати заявку на отримання тимчасової гуманітарної візи в таких випадках:

  • насильство, пов’язане з честю / домашнє насильство
  • ви є потерпілим від контрабанди, який не може або не буде сприяти кримінальному провадженню
  • очікування натуралізації
  • неможливість виїхати не з власної вини
  • реміграція згідно із законом про реміграцію
  • якщо ви західна неповнолітня афганка, яка відвідує школу, або ви є одним з її батьків, або братом, або сестрою
  • тимчасове влаштування в прийомну сім’ю або на підставі Гаазької конвенції про захист дітей
  • невиліковна хвороба
  • у випадку наявності наказу про нагляд

Ви можете подати заявку на отримання постійної гуманітарної візи в таких випадках:

  • злочини проти честі / домашнє насильство
  • ви є потерпілим від контрабанди, який не може або не буде сприяти кримінальному провадженню
  • неможливість виїхати не з власної вини
  • тимчасове влаштування в прийомну сім’ю або на підставі Гаазької конвенції про захист дітей
  • лікування

ПОДОВЖЕННЯ СТРОКУ ВІЗИ:

За наявності біометричного паспорту, ви можете перебувати на території Нідерландів без необхідності просити притулку щонайменше 90 днів (так званий «період вільного перебування»). Строк перебування можна подовжити ще максимум на 90 днів (тобто, загальний період перебування становитиме 180 днів), якщо скінчився період вільного перебування або термін дії візи. У разі закінчення періоду вільного перебування або строку дії візи негативних наслідків не буде

  • Якщо у вас вже є дозвіл на проживання, ви можете залишитися в Нідерландах.
  • Якщо ви прибули у Нідерланди за короткостроковою візою, ви можете залишатися у Нідерландах.

Можливо, на наступному етапі Вам доведеться звернутися за одержанням дозволу на проживання, якщо наразі у вас його немає. Уряд Нідерландів розробляє особливу процедуру для громадян України. Після завершення її розробки буде відомо, за яким видом дозволу  на проживання вам необхідно буде звернутися, а також які ви матимете права на роботу, житло, медичне обслуговування, освіту. Уряд запевнив, що вам не треба буде турбуватися про право на проживання в Нідерландах.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA