Велика Палата Верховного Суду пояснила, що податкова накладна, виписана однією стороною в договорі (підрядником) на постачання послуг на користь другої сторони (замовника), є доказом правочину.
ГУ ДФС просило суд визнати недійсним договір поставки, укладеного відповідачами, оскільки підрядник не міг поставити відповідні товарно-матеріальні цінності у зв’язку з їх відсутністю, тому операції з постачання товарно-матеріальних цінностей не мали реального характеру та лише відображалися на паперових носіях – у податкових накладних.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку про те, що ГУ ДФС не довело належними й допустимими доказами факт укладення та виконання спірного договору; відповідно визнання договору поставки недійсним неможливо за відсутності належних доказів укладення цього договору.
Обґрунтовуючи підстави для передачі справи на розгляд Великої Палати Верховного Суду, Касаційний господарський суд вказав, за однакового нормативного регулювання, зокрема частини першої статті 181 ГК України і статті 201 ПК України, формуються відмінні підходи щодо підтвердження факту вчинення правочину та проведення господарських операцій на його виконання лише з огляду на реєстрацію податкових накладних.
Велика Палата Верховного Суду не побачила підстав для відступу від висновку, викладеного в постанові КАС ВС від 14 лютого 2020 року у справі № 640/18643/18 (адміністративне провадження № К/9901/20404/19), та зробила такі висновки:
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…