PLS 2023: експерти визначили основні тренди юридичного ринку під час війни — PRAVO.UA PLS 2023: експерти визначили основні тренди юридичного ринку під час війни — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » PLS 2023: експерти визначили основні тренди юридичного ринку під час війни

PLS 2023: експерти визначили основні тренди юридичного ринку під час війни

  • 19.12.2023 12:35

Сьогодні в Києві проходить X Міжнародний форум просування юридичних послуг (PLS 2023). Організатором заходу стала газета «Юридична практика», експертним партнером — GRACERS, професійним партнером — «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», стратегічним партнером — AVER LEX, ексклюзивним партнером — «Бачинський та Партнери».

Роботу форуму розпочало обговорення основних тенденцій, які визначали розвиток юрринку в 2023 році та матимуть вплив у наступному. Динаміку змін та перспективи юридичного ринку аналізували:

  • Рустам Колесник, генеральний директор та шеф-редактор «Юридичної практики»;
  • Кирило Фесик, голова Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, правник;
  • Олена Сукманова, партнер Sayenko Kharenko;
  • Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX;
  • Денис Бугай, партнер-співзасновник VB PARTNERS.

Модерував обговорення Армен Хачатурян, старший партнер Asters.

«Це не такий вже й частий випадок, коли ми можемо звірити годинники, поговорити про те, що наболіло, і поділитися своїми емоціями. Емоціями стосовно того, що нас супроводжувало майже два роки війни. Бізнес не був as usual увесь цей час. Виклики в усіх напрямах: у менеджменті юридичних фірм, особисті труднощі, кожна душа була як стиснута пружина весь цей час, і треба це все вихлюпнути назовні. Сьогоднішній форум буде платформою, де ми ділитимемся не лише думками, але й емоціями», — зазначив Армен Хачатурян, відкриваючи обговорення.

Юрринок-2023

Рустам Колесник, генеральний директор та шеф-редактор «Юридичної практики», презентував ключові висновки дослідження «50 провідних юридичних фірм України». Він зауважив, що фінансові результати юрринку порівняно з минулим роком практично не змінилися. 70% сукупного доходу провідних юридичних фірм України згенеровані 6 ключовими практиками, зокрема, практика вирішення спорів принесли юрфірмам 23,5% їхніх доходів. Основним роботодавцем залишається банківський сектор (12,9%), водночас динамічно зростає частка державного сектору.

Аналізуючи кадрову ситуацію на юрринку, пан Колесник звернув увагу на помітне скорочення штатів провідних юрфірм (мінус 23% порівняно з 2021 роком) та дефіцит молодих спеціалістів (усього 10%).

А говорячи про перспективи юрринку, Рустам Колесник розглянув два варіанти: війни, що триватиме, та інвестиційного буму після її завершення. У першому випадку юрфірмам слід зосередитись на впровадженні більш високих стандартів своєї роботи; в другому — бути готовими до серйозної конкуренції за кваліфіковані кадри.

Вплив війни

Кирило Фесик, голова Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, проаналізував, як ситуація в державі впливає на юридичний бізнес. Наголосивши на залежності юридичного ринку від тенденцій в державі, він зазначив, що сценарію швидкого відновлення не існує — вплив війни надто глобальний і відчуватиметься ще багато років: «Навіть закінчення активних бойових дій не приведе до повернення нашого суспільства до довоєнного режиму — кількість шрамів і кількість наслідків настільки величезна, що ми наразі не здатні їх осягнути».

Аналізуючи ситуацію в Києві, пан Фесик, зокрема, звернув увагу на позитивний економічний вплив релокації сюди бізнесу, який також потребує якісних юридичних послуг. І це відкриває цікаві перспективи для юрфірм. Як інший тренд голова Оболонської РДА виділив дорослішання українського суспільства та посилення мілітаризації. Він також акцентував важливість корпоративної соціальної відповідальності та обережного й усвідомленого підходу до обрання клієнтів.

«Не треба мати зайвих ілюзій, потрібно бути дорослими, і з Україною все буде чудово», — резюмував свій виступ Кирило Фесик.

Погляд на конкуренцію

Олена Сукманова, партнер Sayenko Kharenko, зосередилась на аналізі факторів, які визначатимуть конкурентну перевагу юрфірми в поточній конфігурації ринку. Зазначивши, що методи конкурентної боротьби практично повернулися до довоєнного стану, вона виділила 4 складники:

  • ресурсність — усі очікують що люди повернуться, конкуренція за персонал відбуватиметься не лише між юрфірмами, зокрема міжнародними, але і з міжнародними організаціями, широко представленими в Україні;
  • інноваційність — попри всю консервативність юрбізнесу, попереду буде той, хто впроваджуватиме дещо фантазійні бізнес-моделі, але релевантні для нашої країни;
  • управління — значення матиме управлінська модель, за якої люди відчувають стабільність і турботу;
  • культурні цінності — сьогодні є запит на духовність, справедливість, соціальні цінності.

На продовження свого виступу пані Сукманова прокоментувала цінову ситуацію у сфері юридичних послуг, особливості закупівель та нюанси роботи в державних проєктах.

WCC в динаміці

Про тенденції однієї з найбільш динамічних практик — кримінального права та процесу — розповіла Ольга Просянюк, керуючий партнер АО AVER LEX. Вона зазначила, що ця практика входить до переліку 3 найбільш затребуваних практик українського юрринку, водночас прогнозується подальше зростання попиту на послуги адвокатів у кримінальних справах у довгостроковій перспективі (зокрема, в новому сегменті справ, пов’язаних із військовими закупівлями).

Серед основних викликів кримінально-правової практики Ольга Просянюк назвала кадровий дефіцит: кваліфікованих спеціалістів важко знайти та адаптувати в команді, а молодь треба додатково навчати. Динамічність розвитку створює інший виклик — значна кількість проваджень потребує максимальної концентрації та структурованості. Окремим викликом є робота адвокатів в умовах постійного тиску. Крім того, для кримінальної практики також характерні всі виклики, спільні для юридичного ринку.

«Коли ви працюєте професійно, коли робите все з любов’ю, то вам не страшні ні конкуренти, ні заздрість колег, ні тиск. І пам’ятайте, що бути успішним — то важка праця», — наголосила Ольга Просянюк.

Аналіз ситуації в кримінально-правовій практиці продовжив Денис Бугай, партнер-співзасновник VB PARTNERS. На його думку, WCC вже можна виділяти як окремий самодостатній сегмент. Пан Денис навів результати опитування, які свідчать про зростання обсягів та грошового еквівалента практики WCC. А серед обставин, які зумовлюють попит і формують ринок, доповідач виокремив антикорупційний запит та розвинуту антикор-інфраструктуру, щораз більший тиск правоохоронців, «жагу справедливості», постійну зміну політичних еліт, розуміння важливості професійності адвоката та посилення міжнародної правосуб’єктності українських правоохоронців. Серед факторів, які створюють нові ніші, — санкційні провадження та націоналізація активів. Очікується також зростання попиту на WCC-адвокатів у сферах, пов’язаних із виробництвом та обігом зброї, а відновлення й відбудову України Денис Бугай назвав «корупційним Ельдорадо» з величезними обсягами роботи для адвокатів.

На продовження свого виступу партнер-співзасновник VB PARTNERS розповів про клієнтські очікування та комунікаційні стратегії юрфірм, які практикують у сфері WCC. Він, зокрема, звернув увагу на важливість комплексної експертизи, налагоджені бізнес-процеси, просування нових облич та здатність працювати із закордонними юрисдикціями.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA