«Очолити НАЗК може лише людина з бездоганною репутацією» — член Конкурсної комісії Наталія Оніщенко — PRAVO.UA «Очолити НАЗК може лише людина з бездоганною репутацією» — член Конкурсної комісії Наталія Оніщенко — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Очолити НАЗК може лише людина з бездоганною репутацією» — член Конкурсної комісії Наталія Оніщенко

«Очолити НАЗК може лише людина з бездоганною репутацією» — член Конкурсної комісії Наталія Оніщенко

  • 21.12.2023 12:48

 До 22 грудня триває приймання документів для участі в конкурсі на посаду голови  Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) — ключового органу в системі запобігання корупції в Україні. Відібрати серед усіх заявників найдостойніших для участі в конкурсі, а потім після численних перевірок та тестувань визначити найкращого кандидата на посаду очільника НАЗК — завдання Конкурсної комісії, до складу якої входять шість фахівців. Одна з них — Наталія Оніщенко, заступниця директора, завідувачка Центру правових проблем гендерної політики Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України. Її кандидатура запропонована до складу Комісії урядом України. В інтерв’ю «Юридичній практиці» пані Оніщенко розповіла про наступні етапи роботи Комісії, а також поділилася роздумами про найбільші виклики та про те, яким має бути ідеальний кандидат.

 

— Конкурсна комісія на зайняття посади голови НАЗК продовжила приймання документів на три тижні. Чи було це ефективним, наскільки зросла кількість учасників?

— Кількість учасників за два тижні зросла мінімум удвічі, і я гадаю, що впродовж третього тижня приймання документів ми також спостерігатимемо тенденцію до зростання. Адже, як показує досвід, чимало заявників подають документи в останні дні. Враховуючи таке зростання, можна констатувати, що мети, яку ми собі поставили, продовжуючи приймання документів, досягнуто. Нашою ціллю було дати більше можливостей для кандидатів, виділити їм більше часу на підготовку. І вони, судячи з динаміки зростання кількості заявок, цим шансом скористалися.

— Скільки часу буде в Комісії на розгляд документів і визначення кандидатів? Чи достатньо його для якісного відбору?

— Приймання заявок завершується 22 грудня о 17.00. Оголошення списку кандидатів відбудеться орієнтовно 28-29 грудня. Ухвалюючи рішення про продовження приймання, ми зважили всі за і проти та запланували необхідний час на якісне проведення всіх наступних етапів тестування. Ми працюємо не самі, з нами — велика команда досвідчених фахівців секретаріату.

— А коли стане відомо ім’я переможця?

— Ми визначимо найкращого з кандидатів після того, як всі вони пройдуть необхідні перевірки та тестування. Згідно з орієнтовним графіком проведення конкурсу, який склала для себе Комісія, ми плануємо визначити переможця до середини лютого. Проте ми не дарма називаємо графік орієнтовним, адже країна перебуває у стані війни, що завгодно може трапитися: чергові обстріли, перебої в русі транспорту, енергопостачанні — все це може впливати на строки реалізації тих чи інших етапів конкурсу і привести до продовження його проведення.

— Якими будуть основні завдання для кандидатів?

— На першому етапі вони пройдуть низку тестувань, які стосуються професійних та особистісних рис кандидатів. На другому етапі будуть застосовані складніші завдання: поглиблене психологічне інтерв’ю, розв’язання практичного завдання з етичного лідерства та юридичного завдання. Також кандидати представлять своє бачення розвитку НАЗК. Паралельно з цими завданнями, спрямованими на перевірку професійної компетентності кандидатів, вони будуть проходити перевірку на доброчесність. У разі потреби тому чи іншому кандидату буде призначено додаткове очне інтерв’ю з Комісією, яке стосуватиметься доброчесності.

— Які саме завдання кандидати виконуватимуть очно, а які надсилатимуть онлайн?

— Особиста присутність кандидатів потрібна лише для тестувань на першому етапі — це один день, попередньо — на початку січня. А також для розв’язання завдань з етичного лідерства та правового кейсу — це ще один день у середині січня. У разі потреби — для співбесіди з питань доброчесності. І звісно ж, фінальне інтерв’ю для тих, хто буде відібраний Комісією для цього етапу.

— Ви згадали про юридичне завдання: чи означає це, що в кандидатів, які мають юридичну освіту, буде більше шансів на гарний результат?

— Ні, завдання складені так, щоб забезпечити рівні можливості всім кандидатам. Це тест на застосування та розуміння законодавства, там не буде питань, на які можуть відповісти лише юристи. До того ж під час виконання завдання можна буде звертатися до першоджерел.

— На вашу думку, яке із завдань буде найскладнішим?

— Це залежить від співвідношення якостей кожного з кандидатів. Адже досвід, освіта, здібності у всіх різні. Я гадаю, що доволі складним є завдання з формулювання бачення майбутнього розвитку НАЗК. Тож щоб успішно його пройти, ми радимо всім кандидатам ознайомитися з висновками зовнішнього аудиту НАЗК. Там проаналізовано, що вдалося зробити за минулі роки, а що не вдалося і чому, це ґрунтовний аналіз як досягнень, так і недоліків та викликів, які стоять перед НАЗК. У майбутнього голови НАЗК має бути візія, як будувати стратегію розвитку Агентства і уникнути помилок минулого.

— Що ви можете сказати про гендерне співвідношення учасників, які вже подали документи на конкурс? Чи є серед них жінки?

— В Україні вже немає гендерних асиметрій, як були 10-15 років тому. Той факт, що я є першою заступницею директора Інституту держави і права ім. В.М. Корецького, також ілюструє сказане мною. І приклади жінок на керівних посадах не поодинокі як у науковому колі, так і в політичних реаліях сьогодення. Серед учасників нашого конкурсу жінки є, однак не у тому співвідношенні, як нам хотілось би, — менш ніж чверть від загальної кількості. Я гадаю, війна також вплинула на можливість жінок присвятити себе роботі на такій посаді, як голова НАЗК.

— У якому порядку за значущістю ви поставили б такі риси уявного кандидата: інтелект, менеджерські та лідерські здібності, доброчесність?

— Менеджерські та лідерські здібності, як і інтелект, є дуже важливими. Але зрозуміло, що очолювати структуру, яка формує антикорупційну політику, навіть за наявності неабияких здібностей та досвіду може лише доброчесна людина. Тож серед усіх якостей першими я б згадала моральні чесноти й бездоганну репутацію.

— Членство в такій Комісії — величезна відповідальність. Ви маєте бути юристами, психологами, і мабуть, навіть трішки детективами. Що вам здається найскладнішим у роботі Комісії і що можете сказати про вашу команду?

— Це правда, всі ми є юристами і певною мірою психологами. На щастя, жодних складнощів у роботі Комісії в нас не виникало. Одразу, щойно вона сформувалася, ми почали працювати і займатися підготовкою та проведенням конкурсу. Комісія представлена, на мій погляд, вдалим поєднанням представників наукової сфери та фахівців-практиків. Крім того, голова Комісії пан Меттью Мюррей володіє і тими, й іншими компетенціями, як людина з багатим досвідом боротьби та запобігання корупції в практичній площині, а також як фахівець, який має чималий теоретичний багаж знань.

У нас чудова команда, і насамкінець я дозволю собі пожартувати, що емоційність наших жінок – членів Комісії врівноважується виваженістю та терплячістю наших колег – чоловіків.

(Бесіду вів Анатолій Гвоздецький, «Юридична практика»)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA