Обговорено шляхи виходу з кризи на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків — PRAVO.UA Обговорено шляхи виходу з кризи на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Обговорено шляхи виходу з кризи на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків

Обговорено шляхи виходу з кризи на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків

  • 23.12.2021 15:58

Шляхи виходу з кризи на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків обговорено під час круглого столу в Комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики.

22 грудня Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики спільно із Фондом гарантування вкладів фізичних осіб та Асоціацією фінансових інституцій провели у форматі відеоконференції круглий стіл на тему “Криза на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків. Шляхи вирішення”.

У засіданні взяли участь народні депутати, представники органів судової гілки влади, Кабінету Міністрів, Міністерства фінансів, Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, ДП «Прозорро.Продажі», профільних асоціацій, професійних учасників ринку проблемних активів, громадських організацій.

Учасники обговорили:

  • деякі аспекти погашення проблемної заборгованості неплатоспроможних банків,
  • визнання судами недійсними відкритих торгів (аукціонів) з продажу активів неплатоспроможних банків.

Як зазначив модератор зустрічі, народний депутат Андрій Мотовиловець, вивчення статистики продажу проблемних активів показало наявність питань із виконанням норми закону, якою заборонено застосовувати судове забезпечення і зупиняти торги. Так, в разі продажу Фондом гарантування вкладів фізичних осіб проблемних активів суди виносять рішення навіть за позовами людей, які не пов’язані з торгами, і ці рішення що блокують продаж.

Андрій Мотовиловець також повідомив, що у 2020 році судами скасовано 218 торгів, а у 2021 році – 44. За його словами, це стає сталою практикою.

«Якщо є проблеми на законодавчому рівні, то ми готові змінювати законодавство, щоб допомогти державним інституціям працювати», – сказав він, зазначивши, що ринок проблемних активів має бути стабільним і розвиватися далі.

Директор-розпорядник Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Світлана Рекрут підкреслила, що на ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків спостерігається криза, причиною якої є незрозумілі правила гри. Це викликає більше ризиків, зменшує обсяги капіталу на ринку і ціни, пояснила пані Рекрут. За словами директора-розпорядника, інституцією, яка руйнує ці правила, стала судова гілка влади.

Щодо оскарження

Представники Фонду також зауважили, що оскарження торгів, як правило, відбуваються щодо великих кейсів, балансова вартість яких понад десяток мільйонів гривень.

Народний депутат Олексій Мовчан повідомив, що на сьогодні на розгляді у судах перебувають 240 справ про оскарження результатів торгів на суму 3,5 млрд грн.

«Практика маніпулювання торгами активами збанкрутілих банків за допомогою судових розглядів з’явилася останніми роками, і вона збільшується. Це може становити загрозу всій системі гарантування вкладів», – наголосив він і закликав Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики проаналізувати судові рішення та напрацювати зміни до законодавства для ліквідації загроз.

Представники ДП «Прозорро.Продажі» зазначили, що проблема із накладенням арештів на активи спостерігається не тільки під час проведення торгів Фонду гарантування вкладів. За їх словами, блокування торгів у такий спосіб стає системним.

Кримінальна відповідальність для суддів

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев висловив думку, що проблема полягає не у законодавчому регулюванні, а у притягненні до кримінальної відповідальності суддів, які ухвалили неправомірні рішення.

«Це має бути спільна робота Фонду гарантування вкладів або ДП «Прозорро.Продажі» із Генеральною прокуратурою», – наголосив він.

Данило Гетманцев зауважив, що готовий долучитися до того, щоб хоча б один злісний випадок довести до притягнення до відповідальності.

Під час круглого столу представники бізнесу звернули увагу на наявність проблеми не тільки із зупинкою або затягуванням торгів, а й зі скасуванням їх результатів у судовому порядку. Вони висловили пропозиції щодо законодавчих змін, які можуть вирішити проблему.

Підсумки

На засіданні також виступили представники судової гілки влади.  Вони наголосили, що будь-яка особа має конституційне право звертатися до суду і суд зобов’язаний прийняти рішення. На думку представника Верховного Суду:

для узгодження позицій щодо розгляду справ, пов’язаних із продажем проблемних активів, має бути прийнята постанова Великої Палати Верховного Суду, яка дасть роз’яснення для всієї судової системи.

Підбиваючи підсумки круглого столу, Андрій Мотовиловець наголосив:

“Не працюють конкретні статті Закону «Про систему гарантування вкладів» і Цивільного процесуального кодексу”.

Невиконання цих статей, за його словами, завдає мільярдних збитків.

Він закликав сторони вивчити надані під час круглого столу матеріали і напрацювати свої пропозиції. Найближчим часом відбудеться наступна зустріч представників влади. На ній буде визначено, які законодавчі зміни необхідно внести для вирішення питань ринку проблемної заборгованості неплатоспроможних банків.

Андрій Мотовиловець підкреслив:

 “Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики готовий бути автором законопроєкту, якщо з’ясується, що є проблема в законодавстві”.

Читайте також: Державні гарантії для тих, хто скористається податковою амністією.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA