Найбільші штрафи та найпоширеніші порушення фінустанов — дослідження YouControl — PRAVO.UA Найбільші штрафи та найпоширеніші порушення фінустанов — дослідження YouControl — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Найбільші штрафи та найпоширеніші порушення фінустанов — дослідження YouControl

Найбільші штрафи та найпоширеніші порушення фінустанов — дослідження YouControl

  • 24.10.2023 16:19

За 8 місяців 2023 року Національний банк України виписав банкам та іншим фінансовим установам 96 штрафів на 292 млн грн. Детальніше про актуальну ситуацію на ринку фінансового моніторингу, динаміку штрафних санкцій та письмових застережень регулятора читайте в аналітичних висновках Романа Корнилюка, фінансового аналітика YouControl, д.е.н.

Посилення відповідальності у сфері протидії відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом, — глобальний тренд в рамках глобалізації та євроінтеграції. YouControl дослідив заходи впливу Національного банку України щодо порушення вимог законодавства про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

В Україні відбувається перехід із формалістичного підходу до ризик-орієнтованого щодо належної перевірки клієнтів. У 2023 році з’явився новий фокус у перевірках контрагентів на наявність зв’язків із країною-агресором. Це регулюється постановою НБУ № 26. Також посилюються вимоги щодо реалізації спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), передбачених постановою НБУ № 65.

Порушення на 292 млн грн: за що штрафували фінустанови

Результати дослідження YouControl щодо діяльності фінансового ринку свідчать, що впродовж 8 місяців 2023 р. Нацбанк виписав 96 штрафів на 292 млн грн. Їх отримали банки та інші фінустанови за порушення як вимог фінансового моніторингу, так і вимог валютного законодавства. Два банки були виведені з ринку не за низьку фінансову стійкість, як це трапляється в мирний час, а саме за порушення вимог законодавства, що регулює питання фінансового моніторингу.

Відсутність сучасних підходів до фінмоніторингу також вважається певним порушенням. До прикладу, банки та інші небанківські фінустанови активно шукають методи автоматизації фінмоніторингу. У виписаних письмових застереженнях та штрафах від НБУ ця причина вказується як “за відсутність систем автоматизації фінансового моніторингу”.

Розглянувши щомісячну динаміку кількості штрафів за досліджуваний період, помітно, що їхня кількість загалом зростає. І в останні чотири місяці (травень – серпень) перебуває в діапазоні 15-17 штрафів за місяць, отриманих фінустановами, зокрема й банками.

 

Детальний розподіл 96 штрафів показує, що частина суб’єктів первинного фінансового моніторингу (СПФМ) отримала їх за порушення валютного законодавства. Більшість штрафів припадає на фінансові компанії (59 штрафів). Фінкомпанії — це неоднорідний сегмент, що включає в себе як мікрофінансові установи, так і платіжні системи.

На другому місці — банки (14 штрафів). На третьому — страхові брокери (10 штрафів). За порушення вимог фінмоніторингу ломбарди отримали 7 штрафів, лізингові компанії — 3, страхові — 3. Однак багато “страховиків” за цей період взагалі були позбавлені ліцензії, і часто у формулюваннях штрафних санкцій значиться або “за неподання звітності”, або “за порушення фінмоніторингу”.

Розподіл суми штрафів має такий вигляд: 187 млн грн становить загальна сума штрафів, виписаних фінансовим компаніям. Друге місце посідають банки, що сумарно отримали 103 млн грн штрафів. А на решту посередників суми набагато нижчі, менш ніж 1 млн грн.

Топ причин накладання штрафних санкцій за порушення у сфері фінмоніторингу

Найбільший за сумою штраф був виписаний фінкомпанії майже на 74 млн грн. На другому місці — банк зі штрафом у 64,6 млн грн. На третьому місці — фінкомпанія зі штрафом у 64 млн грн. Решта з десятки найбільших штрафів коливаються в діапазоні від 14-ти до 3,7 млн грн.

Найчастіше виділяють дві причини, за які фінансово відповідають фінпосередники. Перша причина — це неподання або порушення строків подання звітності з питань запобігання та протидії: зафіксовано 22 штрафи, де суми штрафів значно менші, ніж за решту причин. Друга — порушення умов та порядку торгівлі іноземною валютою (валютного законодавства) — 22 штрафи. І за порушення стати на облік у спеціально уповноваженому органі як СПФМ — 18 штрафів. В останньому випадку стягнення невеликі, однак часто застосовуються.

Далі йдуть більш серйозні штрафи і причини, які рідше трапляються: невиконання обов’язку здійснення належної перевірки нових та наявних клієнтів — 17 штрафів, неналежне виконання обов’язку розробляти та оновлювати внутрішні документи — 16, нездійснення фінустановою належного застосування ризик-орієнтованого підходу — 12, невиконання оцінки або переоцінки власних ризиків діяльності банку (так званий ризик-профіль СПФМ повинен бути розроблений та постійно переоцінюватись) — 9 штрафів. Також бувають стягнення щодо невикористання установою системи автоматизації процесів фінансового моніторингу — 8 штрафів.

Поради щодо належного дотримання правил фінансового моніторингу:

  • стежити за оновленням нормативно-правової бази та комунікаціями НБУ з фінмоніторингу,
  • налагодити автоматизовану систему належної перевірки контрагентів згідно з вимогами чинного законодавства,
  • на базі повної обізнаності шляхом підключення систем онлайн-перевірки контрагентів дотримуватись найкращих практик ризик-орієнтованого підходу, зокрема і в частині перевірок PEPs, санкційних зв’язків та наявності російського сліду,
  • виконувати вимоги НБУ у сфері фінмоніторингу,
  • вчасно подавати звітність на запитувану інформацію регулятором,
  • у випадку отримання письмових застережень вчасно і ретельно виправляти всі виявлені порушення.

Повна версія дослідження
доступна за посиланням

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA