Можливість працювати та відкрити бізнес — поради EVERLEGAL українцям, які виїхали до Республіки Польща — PRAVO.UA Можливість працювати та відкрити бізнес — поради EVERLEGAL українцям, які виїхали до Республіки Польща — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Аналітика » Можливість працювати та відкрити бізнес — поради EVERLEGAL українцям, які виїхали до Республіки Польща

Можливість працювати та відкрити бізнес — поради EVERLEGAL українцям, які виїхали до Республіки Польща

  • 14.04.2022 16:19

Згідно зі статистичними даними, оприлюдненими на офіційному вебсайті Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, який, до речі, щодня оновлюється, станом на 12 квітня 2022 року 2 669 637 громадян України виїхали до Республіки Польща. Після перетину кордону із метою легального перебування особа може обрати один зі статусів: «туриста», біженця – або отримати тимчасовий захист.

Наталія Іверук та Наталія Муравська, юристи EVERLEGAL, проаналізували, яким чином біженець та особа, що перебуває під тимчасовим захистом, можуть реалізувати своє право на працю та підприємницьку діяльність у Республіці Польща.

Особа, яка перебуває під тимчасовим захистом

Спеціальним законом, який регулює порядок отримання тимчасового захисту в Республіці Польща, є Закон «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави», прийнятий 12.03.2022.

Відповідно до його приписів для осіб, які отримали тимчасовий захист у Республіці Польща, працевлаштування максимально спрощено – жодних спеціальних дозволів, обмежень та квот.

Роботодавець буде зобов’язаний лише впродовж 14 днів повідомити про прийняття на роботу іноземця до відповідного управління праці (Бюро з працевлаштування) за допомогою порталу http://praca.gov.pl. Недотримання цих умов означає, що громадяни України не мають права працювати без дозволу на роботу. Окрім цього, впродовж цих 14 днів роботодавець повинен надати особі текст договору зрозумілою мовою. Водночас під час ознайомлення з його змістом слід мати на увазі, що особа, яка отримала тимчасовий захист, має право на медичне страхування автоматично після набуття такого статусу, незалежно від наявності про це положень в трудовому договорі, а от на соціальні відрахування – ні. Це матиме значення, якщо особа захоче піти на лікарняний, у декрет або стати на облік із безробіття.

Окрім цього, слід сказати про специфіку окремих професій. Зокрема, громадяни України, які легально проживають на території Республіки Польща згідно зі спеціальним законом та які працювали в Україні науковими працівниками і мають відповідну кваліфікацію, зможуть працевлаштуватися без конкурсу у підрозділи Польської академії наук, науково-дослідні інститути, центр Лукасевича та інститути, що діють в рамках Дослідницької мережі Лукасевича. Також з 24 лютого 2022 року упродовж 18 місяців громадяни України, які здобули кваліфікацію лікаря, стоматолога, медичної сестри чи акушерки за межами території держави – члена Європейського Союзу, можуть бути уповноважені провадити діяльність, а також отримати спеціальне право займатися цією професією. Водночас упродовж 7 днів із дня початку надання медичних послуг у відповідному закладі громадянин України буде зобов’язаний повідомити міністру, уповноваженому з питань охорони здоров’я, в якому лікувальному закладі та на який період він є працевлаштованим.

Також громадянам України, навіть за наявності в них тимчасового захисту, можуть пропонувати підробіток без оформлення будь-яких документів. Однак це так звана тіньова зона. Тих, хто так працює і заробляє, вже не звинуватять у нелегальній роботі, проте теоретично можуть звинуватити у несплаті податків. Безумовно, в разі невеликих одиничних замовлень та оплаті готівкою ймовірність цього є низькою, але варто мати на увазі: польська податкова може перевірити банківські рахунки за попередні 5 років. Питання можуть стосуватися будь-яких операцій, особливо уважно перевіряють перекази від 4000 злотих. Також податкова закликає небайдужих громадян повідомляти про порушників. Зауважуємо, що робота «в тіні» і несплата податків можуть стати приводом для адміністративних санкцій, зокрема депортації, заборони на в’їзд у країну або у всю Шенгенську зону.

Щодо можливості ведення бізнесу, то українці, які легально проживають на території Польщі та мають PESEL (персональний номер соціального страхування, який надає право на соціальну підтримку та право користуватися публічними послугами, такими як житло, освіта, медичні послуги, соціальне забезпечення, фінансова підтримка), матимуть право на ведення бізнесу у будь-якій організаційно-правовій формі на рівні з громадянами Польщі, тобто на таких самих правових умовах (національний режим). Це означає, що особа, яка отримала тимчасовий захист, може зареєструвати як статус ФОП у CEIDG (Центральний реєстр підприємницької діяльності, тобто електронний реєстр приватних підприємців, що діють в Польщі), так і будь-яке товариство в Національному судовому реєстрі (база даних і реєстр підприємців).

У Польщі можна вести бізнес у різних формах:

  1. приватна підприємницька діяльність (також називається як одноосібне підприємництво або підприємницька діяльність фізичної особи);
  2. спільна підприємницька діяльність;
  3. партнерство;
  4. товариство з обмеженою відповідальністю.

Зокрема, громадяни України, які приїхали після 24 лютого 2022 року, також отримали право на відкриття індивідуального підприємства (ІП). У Республіці Польща це популярний варіант ведення економічної діяльності для фрілансерів. Початківцям – власникам ІП надається пільга в оплаті внеску на соціальне страхування. Однак податкове навантаження вище, ніж для українських ФОП.

Водночас коли перебування підприємця припиняє бути легальним, його діяльність буде вилучена з CEIDG. Така ситуація може виникнути, наприклад:

  • після закінчення строку дії тимчасового захисту, тобто через 18 місяців від 24 лютого 2022 року (після 23 серпня 2023 року);
  • якщо впродовж 18 місяців починаючи від 24 лютого 2022 року громадянин України залишив територію Польщі більш ніж на 1 місяць.

У випадку виникнення питань щодо процедури відкриття та реєстрації бізнесу в Республіці Польща радимо скористатися Інформаційно-сервісним сайтом для підприємців за посиланням https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00171, інформацію на якому викладено достатньо доступно та зрозуміло.

Статус біженця

Статус біженця є досить специфічною формою міжнародного захисту. Цей статус дає право особі на працевлаштування та ведення бізнесу на рівні з польськими громадянами. Водночас уся процедура отримання статусу досить тривала та має свої підводні камені в аспекті працевлаштування.

Як відомо, для отримання статусу біженця необхідно подати заяву, розгляд якої триває 6 місяців та може бути продовжений навіть до 15 місяців. Після подання заяви особі одразу видається тимчасове посвідчення, яке дає право законно перебувати на території Польщі протягом усього періоду розгляду. Однак слід врахувати, що зазначене посвідчення не надає право на працевлаштування в країні.

Відповідно до польського законодавства протягом 6 місяців із дати подання заяви особа не має права працювати. Інакше кажучи, працевлаштування протягом усього часу розгляду заяви неможливе, допоки уповноважені органи не приймуть рішення про надання статусу біженця або статусу особи, яка потребує додаткового захисту. Проте якщо через 6 місяців наслідки розгляду заяви відсутні, а сам розгляд продовжено, можна звернутися до Управління у справах іноземців для отримання дозволу на роботу (“зазволєніє”).

Однак слід врахувати, що відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону «Про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща» отримання цього дозволу на роботу можливе за сукупності таких обставин:

  1. питання про надання статусу біженця не було вирішено протягом 6 місяців із дати подання заяви;
  2. затримка такого розгляду сталася не з вини заявника.

У разі існування згаданих умов начальник Управління у справах іноземців видає довідку, яка разом із тимчасовим посвідченням іноземця надає особі право працювати на території Республіки Польща. Така довідка видається лише один раз та діє до отримання особою статусу біженця.

Проте наведені правила стосуються лише права на працю та не поширюються на право провадження підприємницької діяльності. Отже, ведення власного бізнесу на території Польщі можливе лише після отримання статусу біженця.

Якщо за результатом розгляду заяви уповноважені органи вбачають підстави для надання особі статусу біженця, остання набуває обсяг прав аналогічно до громадян Польщі.

Так, ч. 1 ст. 87 Закону «Про сприйняття зайнятості та ринку праці» передбачає, що іноземець має право працювати на території Республіки Польща, якщо має наданий статус біженця у Республіці. Таким чином, біженець має право працевлаштуватись на роботу без отримання будь-яких додаткових документів або дозволу на працю, тобто так само, як і польські громадяни.

Також у разі отримання статусу біженця особі дозволяється розпочати та вести господарську діяльність на території Польщі на тих самих умовах, що і громадяни Польщі. Тобто біженці можуть розпочинати та займатись будь-якою формою господарської діяльності, дозволеною польським законодавством. Можливості ведення бізнесу у Республіці Польща було описано вище.

Поради щодо пошуку роботи

З метою пошуку роботи радимо користуватися офіційними польськими ресурсами або звертатись до місцевих громадських організацій.

Щоб знайти роботу, можна скористатися даними Центральної бази пропозицій праці, не відвідуючи бюро зайнятості, за посиланням http://oferty.praca.gov.pl. Пошук пропозицій роботи також можливий за допомогою спеціального мобільного додатка ePraca. Щодня в базі даних доступно близько 70 тисяч вакансій. Також можна скористатися безплатною допомогою від повітового бюро зайнятості або воєводського бюро зайнятості, що включає підтримку в пошуку роботи насамперед через посередництво та консультування, навчанні та профорієнтації. Перелік центрів зайнятості в Польщі можна знайти за посиланням. Окрім цього, допомогу можна також отримати в Інформаційно-консультаційному центрі служби зайнятості «Зелена лінія» за телефоном: 19524.

Особи, які не зможуть знайти роботу, матимуть право на соціальну допомогу у зв’язку з безробіттям на рівні з громадянами Польщі.

Водночас зазначаємо, що особи, зацікавлені у веденні бізнесу в Польщі, можуть звернутися до Польського агентства з розвитку підприємництва (PARP), де проводяться навчання для майбутніх підприємців та організовується післядипломне навчання у сфері підприємництва.

Таким чином, можливості працевлаштування та відкриття власного бізнесу у Польщі є цілком реальними як у статусі особи, яка перебуває під тимчасовим захистом, так і в статусі біженця. Водночас, якщо ви лише плануєте виїхати до Польщі та вагаєтесь між цими статусами, радимо обирати статус особи, яка перебуває під тимчасовим захистом, оскільки він є більш гнучким та максимально простим в оформленні, на відміну від статусу біженця.

 

Про права біженців з України в різних країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA