Момент виникнення в особи права власності на автомобіль — правова позиція ВС — PRAVO.UA Момент виникнення в особи права власності на автомобіль — правова позиція ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Момент виникнення в особи права власності на автомобіль — правова позиція ВС

Момент виникнення в особи права власності на автомобіль — правова позиція ВС

  • 28.06.2023 17:43

За загальним правилом право власності на рухому річ виникає з моменту передання майна. Винятком із загального правила є вказівка в нормі закону чи в положеннях договору. За допомогою такого універсального регулятора приватних відносин, як договір, його сторони можуть самі визначити (у договорі) момент виникнення права власності на рухому річ. А правила частини 4 статті 334 ЦК України (щодо державної реєстрації права) застосовуються до нерухомих речей.

На це звернув увагу Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у постанові від 10 травня 2023 року у справі № 761/22937/18.

За обставинами справи

Позивач придбав транспортний засіб у відповідача. У той самий день автомобіль було знято з обліку, позивачу передано свідоцтво про його реєстрацію. Позивач не встиг зареєструвати автомобіль протягом 10 днів через незначні недоліки транспортного засобу, і сторони домовилися відстрочити його передання.

Проте пізніше позивач дізнався, що автомобіль знову зареєстровано за відповідачем та неодноразово відчужено третім особам. У зв’язку з цим позивач звернувся з позовом, зокрема, про витребування з незаконного володіння у його власність транспортного засобу, який він придбав у відповідача.

Районний суд, рішення якого залишив без змін апеляційний суд, відмовляючи в задоволенні вимоги про витребування автомобіля із чужого незаконного володіння, керувався тим, що витребувати майно з чужого володіння може тільки власник, а позивач не довів набуття права власності на спірний автомобіль.

Крім того, суди вказали, що позивач не здійснював реєстрацію придбаного транспортного засобу у встановленому законом порядку.

Висновки ВС

Касаційний цивільний суд у складі ВС послався на постанову Великої Палати ВС від 5 квітня 2023 року у справі № 911/1278/20, в якій вказувалося на те, що положеннями частини 1 статті 334 ЦК України щодо переходу права власності на рухоме майно не передбачено в імперативному порядку, що право власності на таке рухоме майно переходить до набувача транспортного засобу з моменту здійснення його державної реєстрації. Право власності на рухоме майно переходить до набувача відповідно до умов укладеного договору, що узгоджується з принципом свободи договору відповідно до статей 6, 627, 628 ЦК України. Якщо договором не передбачено особливостей переходу права власності в конкретному випадку шляхом вчинення певних дій, воно переходить із моменту передання транспортного засобу.

  • КЦС ВС визнав обґрунтованим висновок судів, що позивач не набув права власності на спірний автомобіль. Як результат, немає підстав для задоволення позову в частині витребування майна з чужого незаконного володіння, оскільки автомобіль позивачу переданий не був і відсутні посилання сторін на те, що умовами договору був передбачений інший момент переходу права власності на спірний автомобіль.
  • Також ВС вказав, що суди помилково вважали, що перехід права власності залежить, зокрема, і від реєстрації, від здійснення оплати. Тому судові рішення в частині відмови в задоволенні цієї вимоги належить змінити в мотивувальній частині.

Читайте також: Петицію щодо критичного рівня фінансового
забезпечення та заробітної плати працівників апаратів
загальних місцевих та апеляційних судів підтримали вже понад 25 тисяч осіб

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA