КЦС ВС: законодавством не віднесено вирішення спорів щодо реквізиції до адміністративного судочинства — PRAVO.UA КЦС ВС: законодавством не віднесено вирішення спорів щодо реквізиції до адміністративного судочинства — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Українські » КЦС ВС: законодавством не віднесено вирішення спорів щодо реквізиції до адміністративного судочинства

КЦС ВС: законодавством не віднесено вирішення спорів щодо реквізиції до адміністративного судочинства

  • 03.10.2023 17:03
  • Законодавець визначив юрисдикцію адміністративних судів із розгляду справ про примусове відчуження земельної ділянки, інших об’єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
  • Вирішення спорів щодо реквізиції чинним законодавством до адміністративного судочинства не віднесено.

Про це зазначив Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду в постанові від 13 вересня 2023 року у справі № 707/1298/22.

За обставинами справи

Власник автомобіля, який вилучили, звернувся з позовом до військової частини та просив визнати недійсним і скасувати акт про примусове вилучення, витребувати майно у військової частини та передати йому примусово вилучений транспортний засіб.

Районний суд відмовив у задоволенні позову. Апеляційний суд скасував рішення суду першої інстанції та закрив провадження у справі.

Апеляційний суд зважав на те, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо неправомірності управлінських дій суб’єктів владних повноважень, які спрямовані на припинення права позивача, а тому такий спір належить до юрисдикції адміністративного суду. А позовну вимогу про витребування майна подано в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень, тож ця вимога також підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Касаційний цивільний суд у складі ВС скасував постанову апеляційного суду та скерував справу в цей суд для продовження апеляційного розгляду.

Висновки ВС

Зокрема, КЦС ВС звернув увагу, що:

  • відповідно до частини 2 статті 353 ЦК України в умовах воєнного або надзвичайного стану майно може бути примусово відчужене у власника з наступним повним відшкодуванням його вартості;
  • не є публічно-правовим спір між суб’єктом владних повноважень та суб’єктом приватного права — фізичною особою, у якому дії суб’єкта владних повноважень спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав фізичної особи. У такому випадку це спір про право цивільне, незважаючи на те що в спорі бере участь суб’єкт публічного права.

«Предметом спору в цій справі є оскарження розпорядження та акта щодо примусового відчуження транспортного засобу позивача, а отже, спір, що виник між сторонами в цій справі, стосується майнових прав позивача і має приватноправовий характер. Спірні правовідносини виникли внаслідок прийняття рішення про примусове відчуження майна, яке порушує, на думку позивача, його права, а тому в позивача виникла необхідність захисту свого цивільного права, у зв’язку з чим він правомірно звернувся до суду з позовом у порядку цивільного судочинства», — наголосив КЦС ВС.

Читайте також: Відшкодування шкоди, заподіяної збройною
агресією російської федерації: окремі процесуальні аспекти

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA