600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КЦС ВС нагадав про обов'язок суду перевіряти електронну пошту

КЦС ВС нагадав про обов’язок суду перевіряти електронну пошту

  • 01.02.2023 14:49

Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду вказав на обов’язок суду перевіряти електронну пошту та реєструвати надіслані на неї документи, підписані ЕЦП.

Відповідні правові висновки було зроблено під час розгляду справи про оскарження відмови у відкритті апеляційного провадження у справі: КЦС ВС скасував ухвалу апеляційного суду та передав справу на розгляд до апеляційної інстанції.

Обставини справи

Апеляційний суд залишив без руху апеляційну скаргу, оскільки її подано поза межами строку на апеляційне оскарження без клопотання про його поновлення, і надав десятиденний строк на усунення недоліків.

Копію відповідної ухвали було надіслано на електронну адресу, зазначену в апеляційній скарзі. Факт отримання копії ухвали підтверджений довідкою апеляційного суду та не заперечувався заявником.

У визначений строк апеляційний суд не отримав клопотання про поновлення строку, тому відмовив у відкритті апеляційного провадження у справі.

Висновки КЦС ВС

Адвокат позивачки стверджувала, що в межах встановленого апеляційним судом строку надіслала на його офіційну електронну адресу клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, на підтвердження цього вона надала скриншоти листування з апеляційним судом.

Із наданих скриншотів випливає, що адвокат із власної електронної адреси, на яку суд надіслав ухвалу про залишення апеляційної скарги без руху, надіслала на офіційну електронну адресу апеляційного суду підписане електронним підписом (файл із розширенням asice) клопотання про усунення недоліків апеляційної скарги.

Порядок використання для обміну документами електронної пошти встановлено Законом України «Про електронні документи та електронний документообіг», в якому зазначено, що порядок електронного документообігу визначається державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності згідно із законодавством.

За загальним правилом, визначеним ч. 1 ст. 11 цього закону, електронний документ вважається одержаним адресатом із часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора.

Відповідно до Положення про порядок використання ресурсів локальної обчислювальної мережі в Державній судовій адміністрації України, територіальних управліннях Державної судової адміністрації України, місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції, затвердженого наказом ДСА України від 4 грудня 2013 року № 164, користувач зобов’язаний перевіряти електронну поштову скриньку щонайменше двічі на день. Також положення визначає порядок дій користувача після отримання нових повідомлень електронною поштою.

Крім того, в п. 22 Тимчасового порядку обміну офіційними електронними документами, затвердженого наказом ДСА України від 15 листопада 2016 року № 231, також встановлено порядок дій працівника суду в разі отримання електронного листа. Зокрема, електронну пошту відповідальна особа повинна перевіряти не рідше від одного разу на годину протягом робочого дня.

«Наведене свідчить про обов’язок працівників апарату суду перевіряти електронну пошту на наявність повідомлень та передавати їх для реєстрації», — наголошує КЦС ВС.

Врахувавши відсутність відомостей про перевірку обставин і причин ненадходження чи нереєстрації в апеляційному суді клопотання заявника апеляційної скарги, а також відсутність даних перевірки змісту та порядку підписання електронним підписом самого клопотання, КЦС ВС вказав, що висновки про відмову у відкритті апеляційного провадження у зв’язку з неподанням заявником клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження слід визнати передчасними.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

unnamed
tg-10
Slide

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA