Комісія не порушуватиме закон! Коментар голови комісії з відбору керівника САП — PRAVO.UA Комісія не порушуватиме закон! Коментар голови комісії з відбору керівника САП — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Комісія не порушуватиме закон! Коментар голови комісії з відбору керівника САП

Комісія не порушуватиме закон! Коментар голови комісії з відбору керівника САП

  • 12.01.2022 17:58
На своїй сторінці у Facebook голова Комісії з проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі Катерина Коваль надала свій коментар на запити ЗМІ.
Конкурс на зайняття посад заступника Генерального прокурора – керівника САП, його заступника та начальника відділу цієї прокуратури практично завершений.

Комісія не порушуватиме закон!

Катерина Коваль акцентувала на тому, що проведення конкурсу продемонструвало, що найкращі кандидати мають відмінні знання законодавства, високий рівень загальних здібностей та навичок, відповідають критерію доброчесності, а також професійної компетентності.
Уже повідомлялось раніше: Комісія готова скерувати відповідні подання про призначення найкращих кандидатів.
Однак для підведення риски в роботі Комісії необхідно виконати процедурну формальність, яку законодавець у ч. 2 ст. 8-1 Закону України «Про прокуратуру» визначив як обов’язкову, – встановлення відповідності переможців конкурсу вимогам Законів України «Про очищення влади», «Про запобігання корупції», а також вимогам щодо отримання допуску до державної таємниці відповідно до Закону України «Про державну таємницю».
Отримання підтверджень про це забезпечується Офісом Генерального прокурора (ч. 6 ст. 28 Порядку роботи конкурсної Комісії та проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі).
Наразі підтвердження очікуються, відповідний лист про їх надання Комісією надіслано до Офісу Генерального прокурора ще 23 грудня минулого року.
Без отримання підтверджень, тобто без дотримання вимог Закону України «Про прокуратуру», подання про призначення скеровано не буде. Комісія не порушуватиме закон!

Спірне судове рішення

Упродовж усього конкурсу, річниця якого буде 20 січня, Комісія та її члени стикалися з неймовірним тиском. Метою його є бажання вплинути на них та на результати конкурсу, зокрема за допомогою судової процедури. Це визнають і окремі кандидати, зазначаючи, що скасування Окружним адміністративним судом міста Києва порядку роботи Комісії є «ударом» по конкурсу, що фактично ставить під загрозу легітимність визначення їх як найкращих кандидатів.
Безсумнівно, Комісія поважає рішення суду, ухвалене іменем України, але залишає за собою право на його оскарження, зазначила голова Комісії.
Оскільки, на думку  Катерини Коваль, для цього наявні очевидні підстави, зокрема не зрозуміло:
  • чому скасовано порядок, а рішення про його затвердження ні, тож воно залишається чинним;
  • чому скасовано порядок, коли всі питання організації та проведення конкурсу за чинним законодавством вирішуються виключно Комісією;
  • багато іншого.

Питань велика кількість, але їх вирішення є виключною компетенцією судів вищих інстанцій.

Психофізіологічне дослідження кандидатів

Проте наразі рішення суду не набрало законної сили, а тому Комісія очікує від Офісу Генерального прокурора відповідних підтверджень для внесення подань про призначення кандидатів та нарешті завершення конкурсу.
Одна з ключових інституцій не може залишатися без керівника, який повинен бути людиною також із високими моральними принципами, сповідувати нульову толерантність до будь-яких корупційних проявів, бути виваженим у прийнятті рішень, поміркованим у вчинках та дотримуватись етичних стандартів.
Як вже побачили Комісія та суспільство, до більшості кандидатів є суттєві запитання щодо доброчесності. Зокрема, за результатами психофізіологічного дослідження із застосуванням поліграфа. Водночас зауважимо, що Комісія не приймала жодного рішення про визнання будь-кого з кандидатів недоброчесним, адже порядок проведення конкурсу цього не передбачає.
Поки що цей порядок також не передбачає можливості розголошення результатів психофізіологічного дослідження кандидатів із використанням поліграфа (за винятком їх особистої згоди та оприлюднення). Це, ймовірно, не додає відкритості конкурсу та можливостей для більш ретельного вивчення суспільством характеристик особистостей кандидатів, а отже, з їх призначенням – і для підвищення довіри до самої антикорупційної прокуратури.

Водночас Катерина Коваль зазначає, що в Комісії певні, що така умовна «закритість» інформації про кандидатів не є перешкодою для справді достойних із них щодо остаточного формування позитивного їх сприйняття суспільством як майбутніх керівників антикорупційної інституції.

Маніпулятивні звинувачення

Катерина зазначає, що попри певні складнощі, зокрема щодо пошуку консенсусних рішень у зв’язку із затвердженням так званої формули для голосування «5+2», на що витрачалось багато часу і внаслідок чого лунали звинувачення у затягуванні конкурсу, Комісією забезпечено його проведення на найвищому рівні, що суттєво підняло стандарт якості процедури в таких доборах. Свідченням цього є відгуки off-record членів інших відбіркових комісій та безпосередньо учасників конкурсів. Вдячні за такий результат усім причетним до цього процесу.
Комісії прикро бачити відсутність витримки та намагання окремих кандидатів, які пройшли всі етапи конкурсу, спотворити результати її роботи, звинуватити Комісію в організації додаткових етапів конкурсу поза встановленою процедурою, а також у начебто втраті, пошуку документів.
“Ще раз наголошуємо, що Комісією не приймалось рішення про проведення повторної спеціальної перевірки стосовно кандидатів, за чинним законодавством Комісія не уповноважена її проводити та документи не втрачала, а тому подібні звинувачення є маніпулятивними”, – підкреслила Катерина Коваль
Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA