прапор_України

Генеральний партнер 2022 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Колекторам і кредиторам заборонено турбувати воїнів — аналіз законодавчої ініціативи

Колекторам і кредиторам заборонено турбувати воїнів — аналіз законодавчої ініціативи

  • 05.08.2022 16:27
Віктор Залізнюк, адвокат ADER HABER

Ще з початку російського вторгнення в Україну у 2014 році мали місце непоодинокі і неприпустимі випадки, коли герой-захисник в перервах між боями на полі бою мав ще відбиватися від телефонних дзвінків колекторів та кредиторів, при чому як щодо дійсних, так і вигаданих боргів. Вже не кажучи про те, що і сама собою заборгованість могла утворитися унаслідок того, що, захищаючи державу, особа не має можливості провадити господарську діяльність або заробляти кошти на інших оплачуваних роботах. Ще більшої актуальності ця проблема набула після початку повномасштабної агресивної війни росії проти України.

Зрозуміло, що насамперед у таких питаннях вирішальними мають бути відчуття моралі та совісті кредитора та його різноманітних представників, однак, вочевидь, є необхідність врегулювання цього питання у категоричній формі на рівні закону.

Саме так і вирішує питання ухвалений Верховною Радою проєкт закону України про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання простроченої заборгованості у період дії воєнного стану в Україні (реєстраційний № 7414 від 27.05.2022). У  зазначеному законопроєкті законодавець прийняв єдине правильне рішення – заборонити будь-яким кредиторам, колекторам, посередникам будь яку взаємодію з власної ініціативи з героями, які боронять Україну, і їх рідними.

Такий підхід є виправданим, оскільки, якщо залишити найменшу «шпаринку», як-то «консультативне спілкування», «актуалізація інформації» і подібне, це дасть змогу продовжити знущання над воїнами, тільки у замаскованій формі. Тому чітко і зрозуміло: не маєш права ініціювати будь-якого спілкування в будь-якій формі в період дії воєнного стану та протягом 90 днів із дати його припинення або скасування. Крапка.

Тепер трішки деталізуємо.

 Які кредити підпадають під такі обмеження?

 Споживчі кредити. Тобто усі кредити (грошові кошти), що надаються споживачу на придбання товарів (робіт, послуг) для задоволення потреб. І це не лише чайник або праска, це також і автомобіль, і житло. Не є споживчими кредитами лише кошти, що надаються для розвитку та ведення підприємницької діяльності, бізнесу, професійної діяльності.

Хто є захищеними категоріями осіб за цим законом?

Захищеними категоріями є:

  • військовослужбовці Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України;
  • військовослужбовці, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов’язаного з проходженням військової служби;
  • члени сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
  • особи, які перебувають у полоні, з якими втрачено зв’язок, зниклі безвісти.

Водночас колекторам і кредиторам заборонено взаємодіяти не лише з переліченими категоріями осіб, але і з їхніми близькими особами та представниками (крім представника, який не є близькою особою захищеної особи).

Повідомлення кредитора про небажання взаємодіяти

 Для того щоби бути захищеним у передбачений цим законом спосіб, необхідно, щоб воїн або близькі особи такого споживача, його представники, спадкоємці, поручителі, майнові поручителі або треті особи повідомили кредитора чи колекторську компанію про належність до відповідної категорії за допомогою будь-якого засобу комунікації (я б рекомендував усі фіксовані способи, не усне повідомлення), реквізити якого розміщено на вебсайті такого кредитодавця, з наданням копій підтвердних документів про належність споживача до захищеної категорії.

Зі свого боку, кредитодавці зобов’язані розмістити на головній сторінці свого вебсайту адресу електронної пошти, місце розташування та номер телефону (гарячої лінії, контакт-центру), за якими приймаються повідомлення споживачів та інших зазначених у цьому пункті осіб про належність особи до захищеної категорії.

Що і для кого є підтвердними документами?

Підтвердними документами про належність споживача до захищеної категорії є:

  • для військовослужбовців Збройних сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, – підписана командиром (начальником, керівником) або особою, яка його заміщує, відповідного структурного підрозділу, в якому проходить службу такий військовослужбовець, або керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, який здійснив заходи щодо призову споживача на військову службу, скріплена гербовою печаткою довідка за формою, встановленою законом. Допускається складення довідки рукописним способом;
  • для військовослужбовців, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов’язаного з проходженням військової служби, – посвідчення інваліда війни;
  • для членів сімей військовослужбовців, які загинули чи померли, – посвідчення члена сім’ї загиблого;
  • для осіб, які перебувають у полоні, з якими втрачено зв’язок, зниклих безвісти, для членів сімей військовослужбовців, які зникли безвісти, – інформація, надана державним підприємством, яке виконує функції Національного інформаційного бюро, про те, що особа утримується в полоні, або перебуває у заручниках держави-агресора, або включена до реєстру як така, з якою втрачено зв’язок, або зникла безвісти.

Після отримання такого повідомлення з копіями підтвердних документів усі кредитори, колектори, фізичні та юридичні особи, залучені кредитодавцем, мають негайно припинити будь яку взаємодію зі споживачем (воїном) та його близькими особами, представником, спадкоємцем, поручителем або майновим поручителем.

Рекомендую у повідомленні кредитору, крім підтвердження належності до певної категорії та копії документів, прямо зазначати: «Я бажаю припинити будь-яку взаємодію з вашою компанією (установою, організацією) у період дії воєнного стану та після його скасування протягом 90 днів відповідно до закону».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

tg-10
4_TaxForce600_90
covid
На-сайт_балы_600х90
На-сайт1_600x90
top50_2020_600x90
ULF_0002
Vacancies_600x90_ua
doroszab2

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Loading ... Loading ...

PRAVO.UA