600-90_WAIT
прапор_України

Генеральний партнер 2023 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » КГС ВС вказав, коли відмова від позову є зловживанням учасником судового процесу

КГС ВС вказав, коли відмова від позову є зловживанням учасником судового процесу

  • 21.06.2022 16:43

Відмова від позову після ухвалення остаточного рішення у справі, на стадії його виконання, порушує принцип правової визначеності.

На цьому наголосив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у постанові від 17 травня 2022 року у справі № 5011-33/6567-2012.

Обставини справи

Ще в 2013 році Господарський суд м. Києва видав накази на виконання судових рішень, за якими на користь банку з відповідачів (юридичних осіб) солідарно стягнуто заборгованість за кредитом. Також стягнуто заборгованість за відсотками та пеню за прострочення погашення відсотків за користування кредитом.

Справа переглядалася в апеляційному та касаційному порядку.

Проте у 2021 році Господарський суд м. Києва задовільнив заяву про заміну сторони виконавчого провадження та змінив стягувача — банк на його правонаступника (юридичну особу).

Також суд задовільнив заяву про заміну  сторони виконавчого провадження у справі та замінив одного з боржників на його правонаступника — фізичну особу.

У липні 2021 року ця фізична особа подала апеляційну скаргу на рішення Господарського суду м. Києва, прийняте в 2013 році. Правонаступник боржника просив скасувати рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні первісного позову.

Північний апеляційний господарський суд ухвалою закрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою.

Вказану ухвалу оскаржено в касаційному порядку — боржник просив її скасувати, а справу скерувати до апеляційного суду для її розгляду.

Правонаступник банку також просив касаційний суд скасувати ухвалу апеляційного суду та прийняти нове рішення про задоволення заяви про вступ у справу як позивач, а також прийняти відмову позивача від позову.

КГС ВС змінив мотивувальну частину ухвали апеляційного суду про закриття апеляційного провадження та відмовив новому стягувачу в задоволенні заяви про відмову від позову.

Нормативне регулювання

Відповідно до частини 2 статті 14 ГПК України учасники справи розпоряджаються своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Відмова позивача від позову – це одностороннє вільне волевиявлення позивача, спрямоване на відмову від судового захисту своєї вимоги й на закриття порушеного позивачем процесу.

Стадія виконавчого провадження є самостійною стадією судового процесу та не передбачає можливості безпідставного виходу за межі визначених законодавством прав та обов’язків відповідної стадії судового процесу як безпосередньо учасниками справи, так і їх правонаступниками.

Стадії господарського судочинства є певною послідовністю процесуальних дій, які вчиняються у встановленій процесуальним законодавством черговості й оформлюються судовим актом (ухвала суду, рішення суду, постанова). Стадії судового процесу відбуваються одна за одною та мають свою процесуальну мету, чим забезпечують єдність і неподільність процесу захисту прав.

Згідно зі статтею 43 ГПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Наведене стосується і передбаченого статтями 46, 191, 307 ГПК України права на відмову від позову.

Висновки ВС

  • Застосування будь-якої процесуальної норми здійснюється у взаємозв’язку з іншими процесуальними нормами для виконання завдань судочинства в передбачених формах та на різних стадіях судового провадження.
  • Принцип правової (юридичної) визначеності – один з елементів належної судової процедури в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
  • Процедура виконання судового рішення та виконавче провадження як самостійна стадія судового процесу мають бути використані у спосіб, сумісний із пунктом 1 ст. 6 вказаної Конвенції.

«Отже, відмова від позову після ухвалення остаточного рішення у справі, переглянутого в апеляційному й касаційному порядку, порушує принцип правової визначеності», — наголосив КГС ВС.

 

Також читайте: Директор ТОВ не може самостійно вирішувати питання про звільнення за власним бажанням

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

IkarPapuga600x90
DorZab600x90
600-90_WAIT
tg-10

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA