«Юридичний штаб України»: як юристи-волонтери об’єднались для допомоги українцям — PRAVO.UA «Юридичний штаб України»: як юристи-волонтери об’єднались для допомоги українцям — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Юридичний штаб України»: як юристи-волонтери об’єднались для допомоги українцям

«Юридичний штаб України»: як юристи-волонтери об’єднались для допомоги українцям

  • 05.05.2022 13:56
Юридичний штаб України

За законами воєнного часу Україна живе вперше. Вони відрізняються від мирного часу та дуже швидко змінюються. Запитань було більше, ніж відповідей, та люди потребували кваліфікованої юридичної допомоги. Це стало викликом для багатьох юристів. Колишні спеціалізації та регалії вже не мали значення, треба було адаптуватись. Побачивши таку потребу від співвітчизників та готовність колег адаптуватись до нинішніх умов, Юлія Соловйова та Євген Артюхов вирішили об’єднати юристів з усієї України в одну ініціативу під назвою «Юридичний штаб України» (“ЮрШтаб”). Мета проєкту — надання безоплатної юридичної допомоги українцям з питань, що актуальні під час війни. “ЮрШтаб” розпочав свою роботу 4 березня.

Євген Артюхов

Для зручності отримання та обробки запитань громадян залучили волонтерів зі сфери ІТ

«З перших днів діяльності ініціативи ми спостерігали за роботою юристів та помітили проблеми у комунікації між ними та користувачами. Наявні на той час рішення в Telegram зовсім не підходили для того, щоб ефективно та швидко надавати допомогу. Саме тому, виявивши основні проблеми та запити юристів, ми запропонували свою допомогу та вирішили створити нову платформу з нуля. Вже за тиждень активної роботи та тестування перша версія нового бота почала свою роботу. Ми розробили зручний та простий у використанні функціонал, завдяки якому відповіді на запитання надавались набагато швидше та робота була організована більш ефективно. Це і було нашою основною метою. Ми продовжуємо розвивати бот й надалі, щоб допомогти якомога більшій кількості людей у ці складні часи», — розповідають Нікіта Дімітрієв та Богдан Зубенко, фахівці в ІТ-сфері.

За словами ініціаторки “ЮрШтабу” Юлії Соловйової, у перший тиждень роботи проєкту юристи працювали майже 24/7 і допомогли 1846 людям.

Юлія Соловйова

«Юристи відчули важливість та користь тієї справи, яку вони роблять, тому працювали завзято та відповідально, не шкодуючи свого часу, щоб кожен з людей отримав кваліфіковану відповідь. Адже розуміли: можливо від їх відповіді залежать подальші дії або плани людини», — зазначає Юлія Соловйова.

За час своєї роботи “ЮрШтаб” допоміг вже більш ніж 8 тисячам українців. Основні теми, за якими надходять запити від громадян, такі:

  • Мобілізація. ТрО (включаючи статус, права, обов’язки, гарантії осіб, що беруть участь у військових діях)
  • Перетин кордону (в’їзд-виїзд людей, вивезення майна, грошей, права українців за кордоном)
  • Внутрішньо переміщені особи (отримання статусу, виплати, інша допомога)
  • Бізнес в умовах воєнного стану (договірні відносини, податки, реєстрація, релокація тощо)
  • Трудові відносини (права та обов’язки працівників та роботодавця, гарантії, можливості в умовах воєнного стану)
  • Інше: сімейні питання, благодійна, гуманітарна допомога тощо.

Допомога в режимі реального часу

Ініціатива юристів швидко стала помітною, та вже у перший тиждень роботи її підтримали десятки відомих в Україні людей. Юрій Ткач, Ігор Ласточкін, Павло Зібров, Олександр Ярмак, Олексій Дурнєв, Олександр Еллерт, Андрій Рибак, Дмитро Дубілет та інші поділилися інформацією про “ЮрШтаб” у своєму Instagram-профілі або на Telegram-каналі.

«Коли ти робиш добру справу, яка є корисною для тисяч людей, то про допомогу довго просити не потрібно. Ми звертались із проханням про інформаційну підтримку до зірок шоу-бізнесу, акторів, співаків, коміків і жодного разу не отримали відмови. Водночас більшість власників популярних Telegram-каналів відмовили нам у безкоштовній публікації. Аргументували тим, що не може бути, що ми робимо це повністю безкоштовно та безкорисливо. Мовляв, десь тут є прихована реклама, платіть за публікацію», — говорить PR-менеджер проєкту Євгеній Бульда.

Євгеній Бульда

“ЮрШтаб” започаткував новий тренд у наданні масової первинної безкоштовної правової допомоги громадянам в режимі реального часу. Багато хто надихнувся такою ідеєю, що не може не тішити. Адже не дарма юристів порівнюють з лікарями — людьми, які на перший план повинні висувати свою місію — рятувати життя.

Ідея “ЮрШтабу” об’єднала навколо себе понад 50 небайдужих людей з різних регіонів країни: із Києва та Львова, Харкова та Херсону, Чернівців та Донецька, Луганська та Дніпра, Запоріжжя та Одеси. Деякі волонтери “ЮрШтабу” допомагають, перебуваючи за кордоном. Переважна більшість команди — це адвокати та юристи, які працюють над консультуванням людей. Але в команді також є менеджери, PR-ники, ІТ-спеціалісти, які щодня працюють над проєктом.

Юридичне кураторство проєкту здійснюють адвокати Олена Смоляк та Марина Саєнко.

«Робота, яку виконує наша ініціатива, — непроста. Але кожен з нас намагається робити її якісно та відповідально, адже ми розуміємо: якщо людина звернулася до нас по допомогу, для неї важлива наша відповідь», — зазначає Олена Смоляк.

Марина Саєнко

«Ми докладаємо багато зусиль для розвитку та вдосконалення чудового проєкту, адже це є нашим внеском у спільну перемогу», — додає Марина Саєнко.

Організація консультування

Завдяки волонтерам із ІТ-сфери команда має якісний Telegram-бот. Уся комунікація між юристами та людьми, які потребують допомоги, відбувається в ньому. Кожен може зайти та поставити питання юристу. Спілкування відбувається в реальному часі в боті в режимі живого діалогу. Після того як заявник поставив питання, пропонується обрати, до якої практики належить його запитання, та оцінити надану відповідь — поставити лайк або дизлайк та написати відгук.

«Ці дані ми обробляємо, аналізуємо, юристи ж бачать свою персональну статистику, яка також містить кількість наданих відповідей за день, тиждень, весь час. Юрист може переглянути історію своїх відповідей. З міркувань безпеки та конфіденційності ми не збираємо персональні дані заявників, а спілкування в боті відбувається анонімно з обох сторін. Тобто ми не бачимо, хто ставить нам запитання, — ні ім’я, ні юзернейм у Telegram, ні номер телефону. Заявник, зі свого боку, не бачить такі самі дані наших юристів та адвокатів», — розповідає Юлія Соловйова.

Контроль якості наданих консультацій

«У нас є контроль якості. У нашому випадку безоплатне не повинно асоціюватися з поганим. Ми прагнемо, щоб людина по той бік екрану відчула, що її проблемою дійсно переймалися. Для забезпечення якості консультацій ми розробили для юристів стандарти відповідей та комунікації, які забезпечують дотримання певної структури комунікації, ввічливості та контрольованої емпатії. Ці стандарти постійно вдосконалюються та доопрацьовуються з урахуванням викликів, які перед нами постають. Також ми кожен день аналізуємо запитання людей та відповіді юристів, узагальнюємо певні проблемні моменти та проводимо ретроспективи, на яких радимо, як можна покращити якість консультацій, обговорюємо нестандартні ситуації, шукаємо шляхи їх вирішення. Для полегшення та покращення роботи юристів волонтерів ми створили свою базу знань за найпопулярнішими напрямками. Найголовніше, що кожен юрист-волонтер зацікавлений у покращенні якості своєї праці. Для багатьох наш проєкт став можливістю не зупинитись у фаховому зростанні попри воєнну агресію ворога в країні», — коментує Олена Смоляк.

Виклики, що мотивують

“ЮрШтаб” започаткував новий тренд у наданні масової недержавної первинної безкоштовної правової допомоги громадянам у режимі реального часу. Адже не дарма юристів порівнюють з лікарями — людьми, які на перший план повинні висувати свою місію — рятувати життя. Багато хто надихнувся такою ідеєю, що не може не тішити.

Олена Смоляк

«Нас почали наслідувати, інколи справа доходить до відвертого копіювання функціоналу та контенту. Ми сприймаємо це наразі як своєрідну форму визнання колегами якості нашого продукту», — зазначає Олена Смоляк.

Вона додає, що виклики в роботі є насправді щодня — від нестандартних запитів користувачів до необхідності постійного відточування навичок взаємодії у такій великій команді, дотримання балансу між комфортом юристів-волонтерів та якістю контенту, що генерується “ЮрШтабом”.

Плани на майбутнє

Команда “ЮрШтабу” не зупиняється та постійно розвивається. Допрацьовується Telegram-бот, вдосконалюється наповнення Telegram-каналу та покращується комунікація.

«Ми створюємо цінність для тисяч людей. Це велика відповідальність. Ми маємо постійно рухатись вперед, щоб відповідати запитам людей та бути корисними», — ділиться своїми думками співорганізатор проєкту, адвокат Євген Артюхов.

«Ініціатива об’єднує креативних висококласних фахівців, тому ми маємо багато ідей та планів на майбутнє. Головна наша мета — допомогти якомога більшій кількості українців у цей складний час, тому ми запрошуємо колег юристів долучатись до “ЮрШтабу” та спільно з нами тримати юридичний фронт», — підсумовує Марина Саєнко.

 

Від редакції: Захист України — спільна справа для всіх громадян. Ми переконані, що кожен, хто щось робить на користь української перемоги — на передовій чи в тилу, — по-своєму борець за незалежність України. Ми поважаємо кожну працю, яка наближає Україну до перемоги. Ми будемо вдячні нашим читачам за інформацію про правників, чий приклад гідний наслідування, для висвітлення їх роботи в проєкті «Юристи і війна».

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA