Як уникнути мобінгу на робочому місці — PRAVO.UA Як уникнути мобінгу на робочому місці — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Як уникнути мобінгу на робочому місці

Як уникнути мобінгу на робочому місці

  • 08.01.2024 12:51

Мобінг вважається одним із різновидів цькування людини, коли йдеться про робочі відносини. Як уникнути дискримінації в колективі, нагадує Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції.

Мобінг поділяють на два основні види: вертикальний (мобінг із боку керівництва, іноді його ще називають «босинг») і горизонтальний (мобінг із боку колег). Часто буває, що працівник стає об’єктом відразу обох його видів. Він має чітко окреслені форми психологічного та економічного тиску, серед яких виділяють:

  • створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери;
  • безпідставне негативне виокремлення працівника з колективу або його ізоляція;
  • нерівність можливостей для навчання та кар’єрного зростання;
  • нерівна оплата праці рівної цінності, яка виконується працівниками однакової кваліфікації;
  • безпідставне позбавлення працівника частини виплат;
  • необґрунтований нерівномірний розподіл роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

Ключовими ознаками мобінгу є систематичність та тривалість діяння, наявність умислу, спеціальний суб’єкт (роботодавець, члени трудового колективу) та мета.

Однак не вважаються мобінгом вимоги роботодавця щодо належного виконання працівником трудових обов’язків, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором.

Особа, яка зазнала мобінгу, зі скаргою може звернутися до Державної служби України з питань праці та/або до суду. Також працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець чинив мобінг (цькування) або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, яке набрало законної сили, з отриманням вихідної допомоги у розмірі не менше за тримісячний середній заробіток. Також працівник має право на відшкодування шкоди у разі ушкодження здоров’я, причиною якого став мобінг, у розмірі понесених витрат на лікування та на матеріальне відшкодування моральної шкоди.

Особи, винні у мобінгу, притягуються до адміністративної відповідальності відповідно до статті 173³ КУпАП у вигляді штрафу або громадських робіт.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA