Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 9–16 жовтня — PRAVO.UA Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 9–16 жовтня — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 9–16 жовтня

Дайджест подій Вищої ради правосуддя за 9–16 жовтня

  • 19.10.2020 16:27

1. Вища рада правосуддя вітає позитивний висновок Венеційської комісії щодо законопроєкту № 3711

Венеційська комісія в цілому схвально оцінила законопроєкт № 3711, що було внесенио до парламенту в червні 2020 року Президентом України як невідкладний.

З огляду на критичну ситуацію щодо кадрового забезпечення, яка склалась у судовій системі України, та необхідність негайного її вирішення, Вища рада правосуддя з натхненням сприймає позитивний висновок Європейської комісії «За демократію через право» (Венеційська комісія) щодо ухвалення законопроєкту № 3711.

Законопроєкт № 3711 – це наразі єдиний дієвий механізм, покликаний запустити Вищу кваліфікаційну комісію суддів України та вирішити проблему дефіциту суддівських кадрів у судах першої та апеляційної інстанції – розпочати процес добору, кваліфікаційного оцінювання суддів та вирішити інші питання суддівської кар’єри.

2. Голова ВРП Андрій Овсієнко відвідав навчання територіальних управлінь Служби судової охорони

10 жовтня в Києві пройшов завершальний етап двоступеневого тактико-спеціального навчання з керівним складом територіальних управлінь Служби судової охорони й підрозділами швидкого реагування та особистої безпеки суддів.

Цей етап був практичний і проходив на території та об’єктах Вищого антикорупційного суду. Для участі в ньому до Києва здійснили марш підрозділи швидкого реагування та особистої безпеки суддів дев’яти територіальних управлінь Служби: з Вінницької, Дніпропетровської, Донецької, Луганської, Львівської, Одеської, Рівненської, Харківської, Хмельницької областей. Також у практичному етапі навчання було задіяно підрозділи швидкого реагування та особистої безпеки суддів Територіального управління Служби судової охорони в м. Києві та Київській області.

Захід відвідав голова Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко. «Сьогодні Служба судової охорони яскраво продемонструвала те, чого її співробітники наполегливо та інтенсивно навчалися протягом останнього часу. Головне ваше завдання – забезпечити безпеку не тільки судді чи працівника апарату суду. Всі люди, які перебувають у судовій установі, мають бути в повній безпеці! І сьогодні я побачив, що ви взяли точний курс свого подальшого розвитку», – зазначив голова ВРП, звертаючись до учасників навчань.

Він подякував керівному складу центрального органу управління та територіальних управлінь Служби судової охорони за проведену роботу стосовно розвитку Служби й побажав успіхів у виконанні покладених на неї завдань.

Своєю чергою, голова Служби судової охорони генерал-майор Валерій Бондар, зауваживши, що таке триденне двоступеневе тактико-спеціальне навчання із залученням підрозділів одразу десяти територіальних управлінь Служби проводиться вперше, високо оцінив навченість судових охоронців, їхній тактичний вишкіл, злагодженість дій у складі зведених підрозділів.

3. Світлана Шелест: “ВРП потрібні реальні механізми для забезпечення суддівської незалежності”

Вища рада правосуддя наполягає на необхідності проведення Національним агентством з питань запобігання корупції аналізу стану виконання кожного із заходів, передбачених попередньою Антикорупційною стратегією, та надання відповідного звіту до затвердження стратегії на новий період. Про це член Вищої ради правосуддя Світлана Шелест сказала під час зустрічі з головами апеляційних судів, яка відбулася у Верховному Суді.

«Перед затвердженням нового документа потрібно проаналізувати результати попередніх змін. Без ґрунтовного аналізу недоцільно міняти те, що вже запроваджено і високо оцінено, зокрема і нашими міжнародними партнерами», – зазначила Світлана Шелест.

Вона зауважила, що реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів, яке відбувалося впродовж останніх років, сприяло наближенню української системи правосуддя до європейських стандартів. Нині спостерігається позитивна тенденція у зростанні рівня професіоналізму, підвищенні ефективності та якості судової системи, а також у зниженні рівня корупції.

За словами члена ВРП, у консультативному висновку Вищої ради правосуддя щодо проєкту Закону України «Про засади державної антикорупційної політики на 2020–2024 роки» наголошено, що детальний аналіз стану виконання кожного із заходів, передбачених попередньою стратегією, не здійснений, хоча це є обов’язковою передумовою для розробки нової стратегії. Законодавча вимога щодо аналізу результатів виконання попередньої стратегії є цілком логічною, адже без цього неможливо визначити подальші напрями, проблеми та механізми їх вирішення на наступний період.

Світлана Шелест застерегла від запровадження новел, які можуть заблокувати роботу органів суддівського врядування чи ускладнити роботу судів.

Також вона зауважила, що під час зміни законодавства необхідно запровадити реальні механізми запобігання впливу на суддів, втручанню в їх діяльність. «Кількість повідомлень суддів про втручання  їх діяльність надмірна – лише від початку 2020 року ми розглянули понад 250 таких звернень. ВРП щодня бореться за незалежність судової влади, ми реагуємо невідкладно, але реальні важелі для виправлення ситуації у ВРП відсутні», – сказала пані Шелест.

4. Оголошення про початок приймання документів від кандидатів для обрання членів ВРП з’їздом суддів України

Рада суддів України оголосила про скликання XVIII чергового з’їзду суддів України 8–10 грудня 2020 року, до порядку денного якого включено питання про обрання членів Вищої ради правосуддя.

Рішення Ради суддів України від 8 жовтня 2020 року № 59 надійшло до Вищої ради правосуддя 9 жовтня 2020 року.

З’їзд відбудеться в конгрес-холі готелю «Президент» за адресою: вул. Госпітальна, 12, м. Київ.

Згідно з вимогами статей 8, 9, 10 Закону України «Про Вищу раду правосуддя» секретаріат Вищої ради правосуддя оголошує про початок приймання документів від кандидатів для обрання членів Вищої ради правосуддя з’їздом суддів України.

Дата завершення приймання документів – 24:00 7 листопада 2020 року.

Переліки з інформацією про кандидатів для обрання на посади членів Вищої ради правосуддя в порядку надходження заяв та інших документів від кандидатів розміщуватимуться в розділі «Кандидати до складу ВРП».

5. Заступник голови ВРП Олексій Маловацький: “Венеційська комісія підтримала ключові положення законопроєкту № 3711 стосовно перезапуску ВККСУ, що дасть змогу заповнити більш ніж 2000 суддівських вакансій”

Критичну ситуацію щодо наповнення судів посилює вкрай непродумана та непослідовна законотворча діяльність.

Наразі в Україні спостерігається найбільший за роки незалежності кадровий голод у судах. Перманентна судова реформа, яка триває впродовж останніх років, – це реалії життя української судової влади. На цьому наголосив заступник голови Вищої ради правосуддя Олексій Маловацький у своєму коментарі стосовно висновку Венеційської комісії щодо законопроєкту з судової реформи № 3711.

Він зазначив, що у 2019 році до судів першої та апеляційної інстанцій надійшло 3,9 млн справ, при цьому розглянуто 3,8 млн справ. Натомість наразі у 74 місцевих загальних судах фактична кількість суддів становить менш ніж 50 % штатної чисельності, а у двох судах взагалі не здійснюється правосуддя через відсутність суддів.

За словами Олексія Маловацького, критичну ситуацію щодо наповнення судів посилює вкрай непродумана та непослідовна законотворча діяльність. Так, у лютому цього року Конституційний Суд України ухвалив рішення, яким визнав неконституційними окремі положення Закону України № 193-IX «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та деяких законів України щодо діяльності органів суддівського врядування». Таким чином, попередня спроба реформи визнана невдалою.

6. Двоє суддів звільнилися у відставку

На засіданні Вищої ради правосуддя 13 жовтня 2020 року розглянуто матеріали щодо звільнення суддів за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

Вища рада правосуддя вирішила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Лященко Наталію Павлівну з посади судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду та Комнацького Олега Володимировича з посади судді Богунського районного суду міста Житомира.

Розгляд питання про звільнення Журавля Олександра Олександровича з посади судді Київського апеляційного суду у відставку відкладено для додаткового з’ясування обставин.

7. Суддю Харківського окружного адміністративного суду відсторонено від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності

Вища рада правосуддя частково задовольнила клопотання виконувача обов’язків Генерального прокурора Романа Говди про тимчасове, до 22 листопада 2020 року, відсторонення судді Харківського окружного адміністративного суду Панченко Ольги Володимирівни від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності.

Звертаючись до ВРП з клопотанням про тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя, виконувач обов’язків Генерального прокурора повідомив, що суддя О.В. Панченко підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 369 Кримінального кодексу України (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі).

Беручи до уваги співмірність між такими засадами, як незалежність та недоторканість судді, і наслідками тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя у зв’язку з притягненням до кримінальної відповідальності, Вища рада правосуддя частково задовольнила клопотання, тимчасово відсторонивши суддю від здійснення правосуддя в межах строку досудового розслідування.

8. Двох суддів Верховного Суду звільнено у відставку

15 жовтня 2020 року Вища рада правосуддя розглянула матеріали щодо звільнення суддів Верховного Суду з посад за загальними обставинами, а саме у зв’язку з поданням заяв про відставку.

ВРП ухвалила звільнити у зв’язку з поданням заяв про відставку:

Шипуліну Тетяну Михайлівну з посади судді Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду та Журавель Валентину Іванівну з посади судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.

9. Оголошення про початок процедури відрядження суддів до Біляївського районного суду Одеської області

Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 13 жовтня 2020 року № 2829/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до Біляївського районного суду Одеської області – 4 суддів.

10. Продовжено строк надання суддями згоди на відрядження до Жашківського районного суду Черкаської області

Вища рада правосуддя відповідно до рішення від 15 жовтня 2020 року № 2835/0/15-20 продовжила строк надання суддями згоди на відрядження до Жашківського районного суду Черкаської області до 26 жовтня 2020 року.

Нагадаємо, Вища рада правосуддя рішенням від 15 вересня 2020 року № 2628/0/15-20 оголосила про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме 2 суддів до Жашківського районного суду Черкаської області.

Десятиденний строк подання документів закінчився 25 вересня 2020 року. Протягом зазначеного строку жоден суддя не надав згоди на відрядження до вказаного суду.

З метою врегулювання навантаження та забезпечення належних умов доступу до правосуддя у Жашківському районному суді Черкаської області Вища рада правосуддя вирішила, що строк надання суддями згоди на відрядження до цього суду слід продовжити.

Судді, які мають бажання бути відрядженими до вказаного суду, повинні до 26 жовтня 2020 року подати до Вищої ради правосуддя документи.

11. Розпочалася процедура відрядження суддів ще до трьох судів

Вища рада правосуддя відповідно до рішень від 15 жовтня 2020 року №№ 2836/0/15-202837/0/15-202838/0/15-20 оголошує про початок процедури відрядження суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації для здійснення правосуддя, а саме до:

Заводського районного суду міста Запоріжжя – 3 суддів;

Бориславського міського суду Львівської області – 1 судді;

Козятинського міськрайонного суду Вінницької області – 4 суддів.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA