«Чиновники-довгожителі», корупційні скандали та ротації між відомствами — дослідження YouControl — PRAVO.UA «Чиновники-довгожителі», корупційні скандали та ротації між відомствами — дослідження YouControl — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Чиновники-довгожителі», корупційні скандали та ротації між відомствами — дослідження YouControl

«Чиновники-довгожителі», корупційні скандали та ротації між відомствами — дослідження YouControl

  • 09.01.2024 13:49

Протягом майже десяти останніх років 83 центральні органи виконавчої влади України пережили 401 зміну керівництва. Фахівці YouControl встановили, що тривалість перебування на керівних посадах в цих організаціях сильно варіюється: від 7 днів у Державній екологічній інспекції та Міністерстві економіки до 11 років у Адміністрації Державної прикордонної служби. Більше цікавих фактів — у новому дослідженні YouControl.

Аналітики R&D-центру та юридичний департамент YouControl проаналізували дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (ЄДР) і нормативно-правові акти про призначення та звільнення керівників із 12 квітня 2014 року до 5 січня 2024 року включно. І визначили, як часто змінювалися очільники чинних центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ). Для відомств, що були створені та перереєстровані після початку військових дій в Україні, зміни рахували з початку реєстрації та перереєстрації. Строк перебування на посаді для чинних керівників ЦОВВ та інших органів влади розраховувався від дати призначення до 5 січня 2024 року.

Від дев’яти місяців до дев’яти років: перебування на посаді керівників у виконавчій владі

Серед 83 державних установ, включно із САП, Нацгвардією та РНБО, відбулась 401 зміна керівництва за досліджуваний період. Деякі з керівників в різний час очолювали кілька різних ЦОВВ. Наприклад, Ірина Венедиктова до призначення Генпрокурором у березні 2020 року кілька місяців тимчасово очолювала Державне бюро розслідувань. Новопризначений очільник Міністерства оборони Рустем Умєров близько року був головою Фонду держмайна. А ексголова Національної поліції (25.09.2019—07.02.2023 рр.) Ігор Клименко в лютому 2023-го призначений міністром внутрішніх справ. На цій посаді він замінив Дениса Монастирського, який загинув в авіакатастрофі в січні 2023 року.

Час перебування на посаді керівника серед всіх проаналізованих установ варіюється в середньому від 9 місяців до 9 років. До прикладу, серед чиновників Державної служби фінансового моніторингу обіймання керівної посади триває понад 9 років. Це зумовлено тим, що голова відомства Ігор Черкаський незмінний з дати свого призначення 1 березня 2014 року.  Незмінними від початку обіймання посади також залишаються керівники: Державної служби якості освіти (голова — Руслан Гурак), Міністерства цифрової трансформації (міністр — Михайло Федоров), Державного агентства розвитку туризму (голова — Мар’яна Олеськів), Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (голова — Іван Рудий). Ці чотири органи виконавчої влади створені протягом 2018-2020 років.

Зміни очільників у силових структурах

З початком військових дій на Сході України у квітні 2014 року зросла роль силових структур в управлінні державою. Розвиток антикорупційної системи в країні припав на 4-й квартал 2014-го. Зважаючи на ці фактори, в YouControl детально проаналізували також зміни керівників органів влади у силовій та антикорупційній сферах.

Серед органів влади у силовій та антикорупційній сферах зміна Генерального прокурора, а нині керівника Офісу Генерального прокурора України відбувалася найчастіше: 10 разів. Найдовше на посаді перебував Юрій Луценко (12.05.201629.08.2019 рр.) — понад 40 місяців.

На відміну від доволі частих змін керівництва Генпрокуратури, керівники її підрозділу — САП — тричі змінилися за досліджуваний період. Перший очільник підрозділу Назар Холодницький перебував на посаді керівника САП довше за своїх правонаступників: 4 роки та 7 місяців.

Міністра оборони змінювали 7 разів. Найдовше цю посаду обіймали Олексій Резніков та Андрій Таран: 22 та 20 місяців відповідно.

За останні майже 10 років в Україні 4 рази змінювали секретаря Ради національної безпеки і оборони. Наприкінці лютого 2014 року РНБО очолив Андрій Парубій, пробув на посаді понад 6 місяців. Потім у грудні 2014 року був обраний народним депутатом 8-го скликання, а у квітні 2016 року став спікером Верховної Ради. Після Парубія секретарем РНБО став Олександр Турчинов і очолював відомство близько 53 місяців, до 19.05.2019 року, що є найдовшим строком на посаді серед секретарів РНБО за досліджуваний період. Менше за всіх – 6 місяців (із травня до вересня 2019 року включно) – керував РНБО Олександр Данилюк, який в уряді Володимира Гройсмана у 20162018 рр. був міністром фінансів. Нинішній секретар РНБО Олексій Данілов обіймає посаду з початку жовтня 2019-го. До цього він певний час очолював Луганську облдержадміністрацію, а також обирався народним депутатом України 5-го скликання.

 

Повна версія дослідження на сайті YouControl.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA