«Асоціація правників України — лобіст права й справедливості», — Микола Стеценко та Тетяна Лисовець, нові президент і віцепрезидент АПУ, розповіли про свої пріоритети — PRAVO.UA «Асоціація правників України — лобіст права й справедливості», — Микола Стеценко та Тетяна Лисовець, нові президент і віцепрезидент АПУ, розповіли про свої пріоритети — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «Асоціація правників України — лобіст права й справедливості», — Микола Стеценко та Тетяна Лисовець, нові президент і віцепрезидент АПУ, розповіли про свої пріоритети

«Асоціація правників України — лобіст права й справедливості», — Микола Стеценко та Тетяна Лисовець, нові президент і віцепрезидент АПУ, розповіли про свої пріоритети

  • 03.08.2023 11:04

2 серпня ц.р. правнича асамблея Асоціації правників України обрала нове керівництво АПУ: посаду президента обійняв Микола Стеценко, керуючий партнер ЮФ AVELLUM, віцепрезидента — Тетяна Лисовець, старша партнерка АК «Соколовський і Партнери». Про свої плани щодо консолідації юридичної спільноти та посилення потенціалу АПУ вони розповіли в інтерв’ю «Юридичній практиці».

 

— Вибори нового керівництва Асоціації правників України відбулись де-факто на безальтернативній основі. Чому так сталося?

Микола Стеценко (М.С.): Є багато достойних юристів, які могли би очолити АПУ. Але дехто ще не бачить у собі сили, дехто не має предметного досвіду в управлінні саме громадською організацією або ж просто наразі перебуває не в Україні (що в нинішніх умовах є додатковим викликом). Водночас багато керівників юрфірм та інституцій висловили своє бажання підтримувати Асоціацію. Всі розуміють важливість АПУ для спільноти і суспільства. Крім того, останнім часом в АПУ з’явилася нова роль — активна участь у захисті прав людини.
Мені здається, що питання не в тому, альтернативні чи безальтернативні вибори, а в тому, чи є достатня підтримка в юридичній спільноті. А вона є. Новообраний склад правління є досить репрезентативним із погляду і юридичних фірм, і громадських діячів та організацій, і представників державного сектору.

 — Якими були ваші мотиви балотуватись на посади президента і віцепрезидента АПУ?

М.С.: Я багато років брав участь у роботі комітету АПУ з корпоративного права, останні два роки входив до складу правління АПУ. Тому я чудово знаю, з якими викликами стикається Асоціація та які напрями діяльності є для нас пріоритетними. На мою думку, зараз, як ніколи, ми повинні розвивати юридичну спільноту, допомагати членам АПУ і суспільству. Ба більше, нині час змін і реформ, і саме АПУ, як жодна інша організація, здатна очолити цей процес. Мені здалося, що мій досвід роботи як у комітеті, так і в правлінні можна підняти на новий рівень і спробувати далі вести організацію, розвивати її та досягати заявлених цілей.
Тетяна Лисовець (Т.Л.): Практично від самого початку моєї професійної діяльності я є в АПУ. За цей час вона стала для мене рідною організацією. Основний мій аргумент — саме наша Асоціація, на відміну від багатьох інших, не є лобістом якогось бізнесу, конкретної особи. АПУ — лобіст права й справедливості. І це та мета, яка мене завжди тримала в АПУ.
Зараз, у час війни, юристам складно приділяти багато часу громадській діяльності. У пріоритеті сьогодні волонтерство, допомога ветеранам тощо. І хтось має в цей час взяти на себе відповідальність за те, щоб усе це скоординувати і виступити єдиним фронтом. Я непогано знаю АПУ, знаю юридичну сферу, знаю громадську діяльність, і на мій погляд, усе те, що я знаю і вмію, я можу зараз віддати своїй рідній Асоціації.
Будемо відверті: нині, на думку багатьох людей, юридична професія не є основною. Але насправді вона дуже потрібна, адже саме зараз вибудовуються основи, на яких буде ґрунтуватися все наше наступне життя.

 — Яку частину вашого часу плануєте віддавати громадській діяльності? Як партнери ваших фірм сприйняли ваше рішення?

Т.Л.: Я майже шість років очолювала комітет АПУ з податкового та митного права — це один із найактивніших комітетів як за кількістю проведених заходів, так і в законопроєктній роботі. На посаді віцепрезидента я точно витрачатиму не менше часу, ніж на роботу в комітеті. Хоча я чудово розумію, що насправді уваги АПУ потребуватиме значно більше — є багато моментів, які треба буде відновлювати, особливо роботу з осередками. Тож робота в АПУ займатиме мінімум половину мого часу, і я вважаю це прекрасною інвестицією як в особистий розвиток, так і в розвиток Асоціації, а головне — в розвиток права в нашій країні.
Партнери фірми мене в цьому підтримують, у нас однакові цінності, адже ми багато років працюємо разом.
М.С.: Мене партнери теж підтримали. Вони цінують і розуміють важливість АПУ та громадської діяльності загалом. Я серйозно підняв це питання на партнерській зустрічі нашої фірми, пояснив своє бачення.
Врахуйте, що впродовж двох років я активно працював у складі правління АПУ, долучався до різних проєктів і напрямів. Зрозуміло, що на посаді президента я приділятиму цьому значно більше часу, мабуть, рази в два-три. І відбуватиметься це за рахунок мого особистого часу, що спонукатиме мене бути більш ефективним. Водночас я не бачу потреби щось змінювати в управлінні фірмою, так само залишатимусь керуючим партнером.

— У вашій програмі ви передовсім зосереджуєте увагу на етиці юридичної професії. Маєте на увазі роботу з імплементації ухваленого Етичного кодексу юридичного бізнесу?

М.С.: Абсолютно правильно. Це дійсно один із пріоритетів. Але його не можна назвати першим чи найважливішим. Зрозуміло, що в будь-якої організації пріоритетів багато, ми в АПУ працюємо над різними напрямами.
Цей напрям важливий. Він в АПУ актуальний вже досить давно, і я дуже радий, що нам вдалося напрацювати Етичний кодекс, нині ми докладатимемо зусиль для популяризації тих ідей та норм, які в ньому закладені. Я впевнений, що на цьому шляху виникатимуть різні питання, але для того і є Асоціація, щоб усе пояснювати.
На мій погляд, Кодекс є важливим початком — зараз юридичний ринок став уже досить дорослим. Безумовно, нам іще багато чого потрібно реформувати, але за останні роки Україна зробила дуже багато для гармонізації свого законодавства з правом ЄС. Разом із нормами права до нас приходять і стандарти юридичної професії. Тому Етичний кодекс стає важливим як ніколи. Ми вже стали більш прозорими і відповідальними одне перед одним. Зараз це не лише на часі, але й реально можливо.
Наголошу, це не Кодекс адвокатської етики, це Кодекс етики правника, тобто охоплює більш широке коло представників юридичної професії.

 — Як ви оцінюєте підтримку Кодексу колегами по юрринку? Чи є ризики, що його імплементація може стати таким самим «довгобудом», як і розробка?

М.С.: Як буде — не знаю. Ми докладемо всіх зусиль, щоб його популяризувати. Пояснити користь. Як і в будь-якому документі, певні норми можуть буди для когось незручними, але таке життя. Права обов’язково кореспондуються з обов’язками.
Щодо підтримки — враховуйте, що в робочій групі брали участь представники багатьох юридичних фірм і не тільки. У мене є відчуття, що вже зараз багато юрфірм Кодекс підтримують. Це підтвердили й опитування під час травневого форуму «Розвиток ринку юридичних послуг». Тому я вірю в краще.

 — Яке ваше бачення внутрішнього розвитку Асоціації?

Т.Л.: Асоціація правників України об’єднує всіх представників юридичної професії. Крім адвокатів та юристів, що практикують приватно, в нас є секції суддів, держслужбовців, прокурорів, нотаріусів, науковців та освітян. І фактично від кожної секції є представник в правлінні. АПУ — демократична організація, одним із засадничих принципів є залучення всіх членів до формування наших програм і стратегій. Президент і віцепрезидент працюватимуть у синергії з членами правління.

Будемо намагатися забезпечувати якнайширше охоплення всіх правників через різного роду зустрічі й заходи, звернення, знову ж таки – впровадження нашого Етичного кодексу.
Будемо підіймати комунікації хоча б до довоєнного рівня (не секрет, що зараз частина правників дещо «відійшли» від громадської активності). Нам слід показувати їм свою роботу, зацікавлювати, підтягувати «сплячих» членів і залучати нових.
На жаль, з огляду на дуже багато причин у нас дещо ускладнилася робота з регіонами, та ми намагатимемось через найбільш активні регіональні осередки активізувати роботу в усіх регіонах. Традиційно найбільш активними є Харків, Львів, Одеса, Дніпро. Водночас нам об’єктивно складно працювати, наприклад, у Миколаївській, Сумській, Чернігівських областях. І пожвавити юридичне життя в цих регіонах ми зможемо лише із залученням більш активних наших осередків. Намагатимемося всі наші осередки вивести на певний рівень самостійності.
Також відзначу, що під час презентації нашої програми та програм кандидатів у члени правління ми побачили, що є запит на те, щоби правники всіх галузей та професій об’єднувалися і працювали разом. Їх треба об’єднати та скерувати в правильне русло, відповідно, цим ми й будемо займатися, і сподіваюсь, досить ефективно.
Найсерйозніші зміни відбуваються в часи найбільших випробувань. Гадаю, до кінця нашої з Миколою каденції нам удасться створити хороше підґрунтя для розвитку нашої юридичної спільноти в мирний час.

 — Які ще основні цілі ви визначаєте для вашої каденції?

Т.Л.: Продовжуватимемо активно працювати в царині законотворчості та нормотворчості. Ми цим завжди займалися. Я весь час наголошую, що до АПУ варто дослухатися, оскільки ми не лобіюємо певний бізнес, ми лобіюємо право. Ми говоримо від імені всієї юридичної спільноти.
АПУ завжди звертала увагу на реформування сфери правосуддя та брала активну участь у процесах реформування судових і правоохоронних органів. Продовжуватимемо це робити й надалі.
М.С.: Асоціація дає реальну можливість позитивно лобіювати зміни, долучатися до реформ. Безумовно, є напрями реформ, наприклад економічні, лідерство в яких належить уряду, парламенту, різним організаціям, але всі реформи без винятку мають юридичний аспект. Тому ми просто зобов’язані брати в цьому участь.
Т.Л.: АПУ завжди стоїть в авангарді прогресивних ідей та рішень. Наші пропозиції здатні позитивно змінювати певні інституції. Ми це вже показали і продовжуватимемо. А оскільки основна функція з реалізації цього напряму покладена якраз на наші комітети і секції, то, відновлюючи й посилюючи внутрішній потенціал, ми надамо поштовх і розвитку державних структур.

Стеценко Лисовець

М.С.: За останні два роки Асоціація зіткнулася з величезними викликами: спочатку ковід, потім війна. Це спонукало нас до того, щоби спробувати відігравати більш вагому роль не лише для наших членів, але і для юридичної спільнота та суспільства в цілому. Я говорю зараз про роль АПУ в процесі захисту прав людини. Ми лише на початку цього шляху. Треба віддати належне лідерству та ідеям, які просувала Анна Огренчук на посаді президента АПУ. Ми вже отримали гранти, зокрема, для здійснення моніторингу судових засідань щодо воєнних злочинів. На мою думку, це лише початок. Слід згадати і про нашу гарячу лінію, і про онлайн-підтримку, які теж надзвичайно важливі, але здавалося, що вони передовсім для членів АПУ.
Ті нові проєкти, які ми зараз розвиваємо, стосуються сфери захисту прав людини в широкому сенсі. У нас є можливість залучити величезну кількість правників у різних регіонах України, а в них, відповідно, є запит долучатися і таким чином робити свій внесок у перемогу України. Це важливо для суспільства, у нас є необхідний для цього ресурс і є потужний статус організації. У нас є більше ініціатив у сфері захисту прав людини, про які ми з радістю оголосимо, коли вони дозріють, — нам варто спробувати реалізувати цей потенціал Асоціації.
Окремо хочу наголосити на важливій темі військової юстиції. В АПУ вже затверджена концепція діяльності нового комітету з військового права, військової юстиції та захисту прав ветеранів. Це відповідає духу часу, багато членів АПУ в тій чи іншій формі беруть учать у війні. Серед нас є ветерани. Лідерство АПУ в цій сфері також дуже важливе.

— Якщо озирнутися на більш ніж 20-річну історію АПУ, які уроки ви винесли з досвіду попередників у керівництві Асоціації?

М.С.: Насамперед я би підкреслив сам факт колегіальності. Треба розуміти, що управління АПУ здійснюється не лише президентом та віцепрезидентами, а передовсім правлінням — це майже два десятки людей з різним досвідом, різними поглядами. Треба знаходити компроміси, і це нормально. Інший аспект — розподіл сфер відповідальності. Коли кожен член правління бере сферу, яка йому чи їй більш до душі, і ставить реалістичні мінімальні цілі, тоді правління й Асоціація в цілому досягають позитивних результатів.
Т.Л.: Я хочу звернути увагу на важливість постійного спілкування з колишніми керівниками Асоціації. У нас президент у відставці входить до складу правління, саме для того щоб ділитися досвідом і сприяти реалізації напрацювань попередніх років. Так забезпечується спадковість. На мій особистий погляд, важливо збиратися керівництву АПУ минулих періодів і час від часу обговорювати ті ситуації, що є зараз, та, враховуючи свій досвід, знаходити оптимальні рішення.
Уроків насправді дуже багато, але не можна сказати, що вони глобальні. Навіть однакові ситуації в різних умовах потребують різної реакції. І тим ціннішим є досвід людей, які через них проходили раніше.

— Тобто ви орієнтуєтесь на еволюційний розвиток, а не на революційні зміни.

М.С.: Еволюційний розвиток. Наміри саме такі. Але є ще виклики війни, які будуть стимулювати нас рухатися швидко. Тупцювати на місці ми не можемо. Еволюція має бути швидка.

 — Якою ви бачите АПУ через два роки, наприкінці вашої каденції?

М.С.: АПУ має бути лідером юридичної спільноти, яка здатна залучати енергію і досвід своїх члені до відбудови країни і захисту прав людини. На мою думку, ми вже зараз такими є, але ми маємо цей статус розбудувати й вивести на новий рівень на користь суспільству.
Т.Л.: АПУ повинна стати нехай не вищою, але першою серед рівних, хто буде просувати ідеї права, справедливості, а найголовніше — відстоювати дух лідерства юридичної професії в Україні.

 (Бесіду вів Олексій Насадюк, «Юридична практика»)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA