«АПУ — дуже мотиваційна асоціація!» — Тетяна Лисовець, віцепрезидентка Асоціації правників України — PRAVO.UA «АПУ — дуже мотиваційна асоціація!» — Тетяна Лисовець, віцепрезидентка Асоціації правників України — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » «АПУ — дуже мотиваційна асоціація!» — Тетяна Лисовець, віцепрезидентка Асоціації правників України

«АПУ — дуже мотиваційна асоціація!» — Тетяна Лисовець, віцепрезидентка Асоціації правників України

  • 30.11.2023 18:16

Сьогодні, 30 листопада, Асоціація правників України відзначає 21-річчя своєї діяльності. За цей час АПУ стала впливовою правничою спільнотою, яка рухає розвиток юридичної професії в Україні. Про сьогодення АПУ, поточні цілі та пріоритети діяльності «Юридична практика» поговорила з віцепрезиденткою АПУ Тетяною Лисовець.

 

— У якому стані та з яким настроєм АПУ зустрічає своє 21-річчя?

— 21-річчя Асоціації проходить під егідою оновлення керівництва АПУ. Війна спонукала до більшої активності молодих і амбітних юристів. Сьогодні багато молодих юристів підтягнулися до роботи в АПУ. Зараз вони приносять багато нового в нашу діяльність.

У нас завершились вибори голів комітетів. Річ у тім, що стовпи, на яких стоїть АПУ, — це комітети, кожен із яких працює за своїм напрямом. Це ті три слони, які підтримують АПУ в тонусі та штовхають до розвитку. До комітетів було обрано близько 80% нових керівників. Це чудовий результат, адже оновлення — завжди розвиток.

По-перше, це свіжа кров. А по-друге, якщо подивитись на структуру роботи Асоціації, у нас ще є секції. Вони різнопланові й охоплюють усі юридичні професії. Цьогоріч вибори голів секцій також пройшли дуже активно. Якщо в минулі роки правники дивилися досить інфантильно на участь у діяльності секцій, то зараз вони набагато активніші.

Ми в процесі оновлення. Ми сформували всі робочі органи, структурні підрозділи. Найближчим часом почнемо дуже активну роботу в усіх можливих юридичних сферах. Також АПУ серйозну увагу приділяє громадській діяльності. Наші колеги, зокрема, беруть участь у Громадській антикорупційній раді при Міністерстві оборони України та в Громадській раді доброчесності.

 

Як ви загалом оцінюєте ситуацію в юридичній сфері України? Які є виклики, що змінилося за час війни та де необхідна активізація правничої спільноти?

— Війна призвела до того, що певні галузі права стали менш затребуваними, а інші, навпаки, стрімко розвиваються. Воєнні реалії спонукають, зокрема, до законодавчих змін. Я займаюсь податковим правом і можу сказати, що з огляду на законодавчі зміни, пов’язані з мораторієм на перевірки, податкова практика тяжіє до консалтингу. Стало менше судових спорів, і в якийсь момент мені навіть здавалося, що практика призупинилася у своєму розвитку. З 1 грудня відновлюються податкові перевірки і очікуємо, що податківці активізуються.

Очікувано відродилася військова практика. Раніше у нас була військова юстиція та суди. Але в країні чомусь вирішили, що це не та галузь, яку потрібно розвивати. Судді загальної юрисдикції та невійськові прокурори оцінюють кримінальні правопорушення, вчинені військовослужбовцями. Звісно, це робиться з точки зору цивільної людини. А це не зовсім правильно, є дуже багато особливостей, крім правових, ще й психологічні, які теж треба враховувати.  Тому ми постали перед необхідністю відновити та розвивати військову юстицію. Вона обов’язково вийде на інший, вищий рівень.

АПУ бере активну участь у різних програмах USAID. У межах цієї співпраці виникає багато чудових ініціатив, зокрема і щодо розвитку військової юстиції. Наразі відбувається процедура закупівлі послуг експертів для проєкту моніторингу судових проваджень у справах про воєнні злочини. Викликано це тим, що військове право у нас не розвивалося, і ми зараз постали перед фактами воєнних злочинів. На жаль, ми ще не маємо належного досвіду, і нам доводиться навчатися в процесі. Потрібно уніфікувати роботу щодо воєнних злочинів і створити умови для ефективного захисту прав як військових, так і цивільних. Думаю, що АПУ в розвитку цього напряму є в певному сенсі піонером.

Зовнішні обставини накладають відбиток на всі сфери нашого життя. Ми розуміємо, що країна постала перед необхідністю отримання всеосяжної підтримки від наших іноземних партнерів. Також знаємо про корупційні скандали, тож у суспільства є запит на розслідування і притягнення до відповідальності. На цьому тлі дуже активно працюють усі правоохоронні органи. Причому розслідують провадження про діяльність реальних корупціонерів, але водночас, використовуючи свої повноваження, тиснуть на добропорядний  бізнес. Відповідно, під час цієї боротьби бізнес також страждає. Отже, кримінальна практика зараз вийшла на новий рівень.

Які пріоритети наразі формують порядок денний АПУ та які основні цілі визначаєте для вашої каденції?

— Передусім планую взяти на себе організацію та впорядкування структурних підрозділів АПУ, їх більшу активізацію. Тому що це саме та основа, яка підтримує АПУ та юридичну професію загалом.

Інтереси АПУ досить широкі. Наприклад, наш процесуальний комітет підготував поправки до процесуальних кодексів і збирається свої пропозиції найближчим часом подати до Верховної Ради.

Попри війну, ми займаємося вдосконаленням законодавства майже у всіх галузях права. Робота триває, намагаємося запропонувати суспільству кращу якість законів з урахуванням європейських стандартів. Ми вивчаємо європейське законодавство, беремо найкорисніше і враховуємо українські особливості. Пріоритетом АПУ є максимальне наближення українського законодавства до європейських стандартів.

Наприклад, у багатьох країнах розвинений інститут медіації. В Україні цей напрям не надто добре функціонує. Більшість наших суб’єктів господарювання чомусь воліють йти до суду, замість того щоб вирішити питання мирно шляхом медіації. Завдання АПУ — взяти дієву в європейських країнах ідею та інтегрувати в наші реалії.

АПУ наразі активно комунікує на міжнародному рівні. За каденції попередньої президентки АПУ Анни Огренчук Асоціація взяла дуже високу планку в цьому напрямі. Ми маємо зберігати, підтримувати та примножувати наявні напрацювання. Наші міжнародні партнери надають українським юристам більше можливостей та комунікативних майданчиків для обміну знаннями й досвідом. Це потрібно обов’язково використовувати  для досягнення конкретних результатів.

Своїм завданням бачу координацію роботи структурних підрозділів АПУ. Вони інструмент втілення ідей членів Асоціації, це по-перше. А по-друге, треба створити реальні можливості для впровадження потрібних для країни конкретних законодавчих змін. І звісно, не можна забувати про спілкування та обмін досвідом. АПУ має впливати на суспільні процеси. Державні та місцеві органи мають дослухатися до нашої думки. Таким чином ми досягнемо синергії та створимо сприятливі умови для ведення бізнесу й розвитку держави.

Помітила, наші держоргани почали частіше звертатися до громадських організацій, зокрема АПУ. Їм потрібні нові ідеї та напрацювання різних галузевих фахових спільнот. Наша ціль — через позитивний досвід впливати на суспільні процеси та прийняття потрібних всім українцям рішень.

Чи може голос українських юристів бути гучнішим на міжнародній арені?

— Може, і ми активно його використовуємо. Як я вже говорила раніше, АПУ результативно співпрацювала з міжнародними організаціями за каденції Анни Огренчук. Це насамперед її заслуга. Ми продовжуємо збільшувати вагу АПУ на міжнародній арені. Беремо участь у багатьох конференціях. Наприклад, зараз наші представники, включаючи чинного президента Миколу Стеценка, перебувають у Брюсселі. Наша делегація бере участь у дискусіях зі створення спеціального кримінального трибуналу. Правники АПУ намагаються донести до партнерів наше бачення щодо захисту українських громадян, розслідування воєнних злочинів. Це дуже важлива та серйозна робота – просування українських інтересів на міжнародній арені.

Чи відчуваєте конкуренцію з боку інших українських юридичних асоціацій та/або держорганів? Чи більше співпрацюєте?

— Чимало членів АПУ є також членами інших асоціацій. Співпраця з іншими профільними асоціаціями допомагає звернути увагу на певні нюанси і побачити більш широку юридичну картину. В останні два роки відносини між громадськими об’єднаннями серйозно покращилися. Ми не конкуруємо, а доповнюємо та допомагаємо одне одному, обмінюємося корисною інформацією.

Що вважаєте основним драйвером розвитку Асоціації найближчим часом?

— Насамперед це наше прагнення до перемоги. Яку ми бачимо, крім перемоги над країною-агресором, у побудові правової держави.

Країна перебуває в процесі приведення свого правового поля до міжнародних стандартів. Ми розуміємо, що і далі будемо отримувати необхідну міжнародну підтримку, лише якщо в країні відбуватимуться реальні позитивні зрушення у всіх сферах нашого життя.

Який основний меседж ви хотіли б донести колегам із нагоди 21-ї річниці АПУ?

— Я з АПУ вже понад 10 років! Мені завжди імпонувало бути в середовищі однодумців, які разом ідуть до спільної мети. Це надихає та дає відчуття, що ти є частиною великої спільноти, в якій можлива реалізація прогресивних ідей. АПУ — об’єднання, де вас почують!

Асоціація правників України — це вже доросла організація, яка не відстоює корпоративні інтереси, а прагне досягти більш амбітних суспільних цілей. АПУ — дуже мотиваційна асоціація!

(Бесіду вів Максим Сисоєнко, «Юридична практика»)

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA