Агресивна росія без міжнародного футболу: рішення ФІФА про відсторонення команд рф не буде призупинено — PRAVO.UA Агресивна росія без міжнародного футболу: рішення ФІФА про відсторонення команд рф не буде призупинено — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Закордонні » Агресивна росія без міжнародного футболу: рішення ФІФА про відсторонення команд рф не буде призупинено

Агресивна росія без міжнародного футболу: рішення ФІФА про відсторонення команд рф не буде призупинено

  • 21.03.2022 16:29

18 березня 2022 року Спортивний арбітражний суд (САС) у Лозанні оголосив рішення про відмову призупиняти рішення ФІФА про відсторонення команд рф. Це стосується відсторонення всіх російських футбольних команд від змагань під егідою ФІФА. Таким чином щонайменше збірна Польща проходить до наступної стадії відбору.

Що означає недавнє рішення САС, пояснює Олександр Волков, радник Asters.

Фактично минулого тижня президент Апеляційного арбітражного підрозділу САС пані Корін Шмідхаузер відмовила російському футбольному союзу (РФС) винести так звані забезпечувальні заходи. Вони б дозволили російським національним збірним грати у поточних турнірах паралельно із процесом оскарження рішення.

Таким чином, усі національні збірні країни-агресора:

залишаються відстороненими від змагань під егідою ФІФА до закінчення арбітражного розгляду САС,

або поки ФІФА на погодиться зняти такі обмеження.

Що передувало цьому рішенню

Вже за чотири дні після віроломного вторгнення російських військ до України ФІФА та УЄФА ухвалили жорсткі заходи проти РФС та футбольних клубів, які виступають у його змаганнях. Всі російські команди, як-от національні збірні або футбольні клуби, негайно відсторонили від участі у всіх змаганнях ФІФА та УЄФА до відповідного розпорядження. Фактично таке відсторонення не має часових обмежень.

РФС оперативно оскаржила рішення ФІФА та УЄФА до САС. Як засоби забезпечення своїх позовів (що передбачено ст. 48 Арбітражних правил САС) просив:

  • тимчасово призупинити їх дію до вирішення справи по суті.

Фактично РФС просив дозволити національним збірним та футбольним клубам продовжувати проводити міжнародні матчі.

У разі задоволення клопотання РФС національна збірна Росії змогла би:

  • провести матчі відбору до чемпіонату світу – 2022, включаючи матч зі збірною Польщі, запланований на 29 березня 2022 року,
  • у разі перемоги у таких матчах чекала б на вирішення справи по суті, що може затягнутись на пів року чи навіть більше.

Президент Апеляційного арбітражного підрозділу САС:

  • 15 березня 2022 року відмовила у задоволенні заяви РФС щодо призупинення дії рішення УЕФА,
  • а за три дні – аналогічного рішення ФІФА.

Критерії оскарження рішення ФІФА про відсторонення команд рф

Арбітражні правила САС не містять чітких правил, за наявності яких Президент Апеляційного арбітражного підрозділу САС може призупинити дію оскаржуваного рішення. Однак практикою САС вироблено критерії для подібних питань (зокрема, у рішеннях у справах CAS 2003/O/486, CAS 2008/A/1677, CAS 2013/A/3324). Так, ухвалюючи рішення про призупинення, кумулятивно мають враховуватись такі критерії:

  • чи зможе призупинення привести до захисту сторони від заподіяння непоправної шкоди. У цьому разі заявник повинен довести, що запитувані заходи є необхідними для захисту його від такої шкоди або існує ризик, що заподіяну шкоду буде дуже складно або неможливо компенсувати на наступному етапі;
  • чи заявник не позбавлений будь-якого шансу на перемогу по суті. Тобто заявник має продемонструвати наявність сильної позиції по суті, включаючи наявність фактичних обставин та юридичних підстав на його користь;
  • чи інтереси заявника переважають над інтересами протилежної сторони та третіх сторін. Для цього необхідно порівняти негативні наслідки негайного виконання прийнятого рішення для заявника та негативних наслідків для відповідачів (у нашому випадку УЄФА та ФІФА), якщо такі рішення не будуть виконані.

З огляду на вказані критерії, якими, ймовірно, керувався САС, досить вірогідно, що РФС зміг підтвердити наявність лише одного критерію, а саме – непоправної шкоди. Дійсно, компенсувати зняття зі змагань на фінальних стадіях майже неможливо.

Водночас дуже вірогідно, що інтереси УЕФА, ФІФА, України та багатьох країн, які засуджують агресію Росії, явно переважають будь-які інтереси РФС. Крім того, важко уявити, які підстави оскарження рішень УЕФА та ФІФА в РФС мають виглядати як такі, що можуть дозволити РФС виграти справу.

Враховуючи, що РФС мало довести наявність всіх трьох критеріїв разом, стає зрозуміло, чому президент Апеляційного арбітражного підрозділу САС залишила в дії рішення ФІФА та УЕФА.

Чи означає ця остаточність рішення ФІФА про відсторонення команд рф?

Це рішення є важливою перемогою, однак на цьому крапку ставити зарано. Триває процедура формування складу арбітражного трибуналу. Сторони відмовились розглядати справу за прискореною процедурою, тому її розгляд триватиме щонайменше декілька місяців. Аналогічна ситуація з оскарженням рішення УЕФА.

За свою агресію Росія вже платить суттєву ціну, і поки триває війна, світова футбольна спільнота не хоче бачити збірні РФС у своїй компанії і має для цього всі законні підстави.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA