Кримінальна відповідальність за непокору військовослужбовця не залежить від настання суспільно небезпечних наслідків — ККС ВС — PRAVO.UA Кримінальна відповідальність за непокору військовослужбовця не залежить від настання суспільно небезпечних наслідків — ККС ВС — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Кримінальна відповідальність за непокору військовослужбовця не залежить від настання суспільно небезпечних наслідків — ККС ВС

Кримінальна відповідальність за непокору військовослужбовця не залежить від настання суспільно небезпечних наслідків — ККС ВС

  • 14.06.2024 15:25

Скоєна військовослужбовцем в умовах воєнного стану непокора, навіть за відсутності конкретних тяжких наслідків, є діянням, яке характеризується всіма ознаками складу злочину, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України, та безсумнівно становить притаманну злочину суспільну небезпеку.

На цьому наголосив Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду в постанові від 23 травня 2024 року у справі № 185/4595/22.

За обставинами справи

Вироком міськрайонного суду особу визнано винною в тому, що він, будучи військовослужбовцем військової служби за контрактом, діючи з прямим умислом, в умовах воєнного стану, відкрито відмовився виконати законний усний наказ заступника командира бригади з морально-психологічного забезпечення щодо вибуття до командно-спостережного пункту для виконання завдань у складі своєї роти, чим підірвав бойову готовність та боєздатність підрозділу, що могло призвести до прориву російсько-окупаційними військами оборони ЗСУ.

Його засуджено за ч. 4 ст. 402 КК України до покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5 років і на підставі ст. 75 КК України звільнено від відбування цього покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 2 роки.

Апеляційний суд касував вирок місцевого суду в частині призначеного покарання й ухвалив новий вирок, яким призначив покарання у вигляді позбавлення волі на строк 5 років, а в решті вирок суду першої інстанції залишив без змін.

Сторона захисту стверджувала, що конкретних тяжких наслідків від вчиненої військовослужбовцем непокори не настало, тому немає причин вважати, що він своїм діянням спричинив шкоду суспільним відносинам.

Висновки ВС

Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду залишив у силі вирок суду апеляційної інстанції, навівши таке обґрунтування.

  • Непокора є злочином із формальним складом, а отже, кримінальна відповідальність за його вчинення не залежить від настання суспільно небезпечних наслідків.
  • Цей злочин, кримінальна відповідальність за який передбачена ст. 402 КК України, порушує закріплений у військових статутах порядок керування військами, який встановлюється з метою забезпечення їхньої постійної бойової готовності, перешкоджає нормальному виконанню військовими частинами та підрозділами покладених на них завдань.
  • Це діяння заподіює істотну шкоду суспільним відносинам у сфері встановленого порядку несення військової служби, що охороняються кримінальним законом, та здатне створити реальну загрозу спричинення такої шкоди, що й визначає його суспільну небезпеку.
  • Таким чином, скоєна засудженим в умовах воєнного стану непокора, навіть за відсутності конкретних тяжких наслідків, є діянням, яке характеризується всіма ознаками складу злочину, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК України, та безсумнівно становить притаманну злочину суспільну небезпеку.

Читайте також: XIІ Міжнародний
судово-правовий форум: еволюція
доброчесності та професійної етики

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA