Права біженців у Болгарії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA Права біженців у Болгарії — поради від 4refugees.info — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Права біженців у Болгарії — поради від 4refugees.info

Права біженців у Болгарії — поради від 4refugees.info

  • 04.05.2022 15:57

Мільйони українців виїхали за кордон у пошуках притулку від війни. Першими наших громадян зустріли країни, які мають спільний сухопутний кордон, а далі українці розселилися країнами Європи. У кожній країні українцям надають підтримку. Команда 4refugees.info, яку підтримують волонтери, ІТ-фахівці та правники, зокрема Міжнародна асоціація юристів (IBA) та українська юридична фірма Sayenko Kharenko, підготували окремий портал із даними щодо кожної країни. Ми републікуємо їхні матеріали. Наразі розповімо про права біженців у Болгарії.

Загалом на територію Болгарії українці та інші громадяни, які тікають від війни в Україні, можуть в’їхати у різних статусах. Однак наразі незалежно від мети в’їзду громадяни України фактично отримуватимуть статус тимчасового захисту. Тому правила для біженців до українців не застосовуються.

УМОВИ В’ЇЗДУ ДО БОЛГАРІЇ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ:

  1. Віза: Не вимагається. 2017 року Болгарія уклала з Україною угоду про безвізовий режим, яка гарантує можливість для всіх громадян України в’їжджати на територію Болгарії за біометричним паспортом і перебувати до 90 днів. Після вторгнення Росії громадяни України автоматично отримали право шукати захисту в Болгарії без виконання цих умов, тобто навіть якщо вони не мають дійсного паспорту для виїзду за кордон.
  2. Документи: До російського вторгнення вимагався біометричний паспорт. У зв’язку з надзвичайною ситуацією в’їзд біженців з України дозволено з такими документами:

a) для дорослих –

  1. паспорт старого формату без біометричних даних;
  2. ідентифікаційна картка;
  3. посвідчення водія;
  4. якщо немає жодного з цих документів, але є інші офіційні документи, що можуть підтвердити особу – наприклад: посвідчення, перепустки, дипломи, картки учасників, банківські картки, трудові книжки, документи на майно тощо;
  5. якщо немає жодних документів – у виняткових випадках і після перевірки працівниками прикордонної поліції.

b) для неповнолітніх –

  1. свідоцтво про народження, АБО
  2. якщо немає жодного з цих документів, але є інші офіційні документи, що можуть підтвердити особу – наприклад: посвідчення, перепустки, дипломи, картки учасників, банківські картки, трудові книжки, документи на майно тощо;
  3. якщо немає жодних документів – у виняткових випадках і після перевірки працівниками прикордонної поліції.
  1. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї? Так. Якщо ви є дитиною без супроводу і бажаєте отримати притулок, захист і статус від болгарської держави, ви маєте на це право через проходження спеціальних процедур.
  2. Covid-19: Особи, які прибули з України, незалежно від зони, в якій країна перебуває на момент прибуття, допускаються в країну за пред’явленням чинного цифрового сертифікату ЄС про вакцинацію, сертифікату про одужання або негативного ПЛР-тесту (полімеразна ланцюгова реакція), проведеного за 72 години до в’їзду в країну, або негативного результату експрес-тесту на антиген, проведеного за 48 годин до в’їзду в країну з дати взяття проби, зазначеної в документі, або еквівалентного або подібного документу, що містить ті самі дані, що й цифровий COVID сертифікат ЄС. Особи, які не мають жодного з вищезазначених документів, поміщаються на карантин на 10 днів у будинку чи іншому місці проживання, зазначеному такою особою, як місце, в якому така особа проживатиме, за розпорядженням, виданим директором відповідного обласного медичного закладу або уповноваженим ним заступником директора. Особа, яка перебуває на карантині, може здати ПЛР-тест на виявлення COVID-19 або експрес-тест на антиген, зазначені у додатку № 2 не раніше ніж через 72 години після прибуття в країну. У разі негативного результату проведеного дослідження карантин особи вважається припиненим з дня реєстрації результату в Національній інформаційній системі боротьби з COVID-19.
  3. Зелена карта: Дозволено в’їзд в Болгарію на автомобілі незалежно від наявності міжнародного страхування. Більш детальна інформація про вимоги до автострахування після в’їзду в Болгарію міститься за посиланням: http://guaranteefund.org/en/contacts.
  4. Документи на домашніх тварин[1]Документі не вимагаються. Домашніх тварин можна ввозити без паспорту, чіпізації та довідки про щеплення.
  5. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни: 90 днів без візи або принаймні один рік з негайним отриманням статусу тимчасового захисту відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист громадян України, які в’їжджають на територію держав-членів Європейського Союзу.

СТАТУС ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ 

  1. Чи надає уряд українцям статус “тимчасового захисту“? –Так
  2. Куди подавати заяву: Буде оголошено пізніше
  3. Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення. Буде оголошено пізніше
  4. Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн? Буде оголошено пізніше
  5. На який період надається тимчасовий захист? Початковий період становить 1 рік. Після закінчення цього терміну статус тимчасового захисту може бути продовжено. Цей період може бути припинений раніше, якщо в Україні буде відновлено мир і незалежність.

ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ПРИТУЛОК АБО ГУМАНІТАРНИЙ СТАТУС: 

  1. Куди подавати заяву: Заяву про надання притулку, захисту та гуманітарного статусу можна подати до будь-якого державного органу Болгарії, наприклад, до прикордонної поліції, до Міграційної служби або в таборі при Агентстві у справах біженців.
  2. Як: У будь-якому державному органі Болгарії в усній або письмовій формі. Ви повинні здати всі наявні у вас національні документи. Документи беруться та зберігаються в Агентстві до завершення процедури надання притулку та прийняття остаточного рішення. Посадова особа, яка отримує ваші документи, надасть вам підписаний нею письмовий протокол, у якому точно перераховано документи, які ви подали. Після цього зроблять вашу фотографію та знімуть ваші відбитки пальців. Ви повинні точно вказати своє ім’я та дату народження, а також імена своїх батьків, братів та сестер, чоловіка, дружини та дітей, якщо є. Після цього проводиться медичне обстеження та аналізи. Потім вам буде видано довідку із зазначенням дати та часу, коли ви отримаєте свій тимчасовий документ на проживання в Болгарії, який називається «реєстраційна картка». Після цього вас поселять у табір для біженців.
  3. Скільки часу займає набуття статусу: Протягом трьох місяців після реєстрації.

ЩО ДАЛІ: 

Якщо ви отримаєте гуманітарний статус, ви матимете право:

  • працювати без спеціального дозволу;
  • здобувати освіту в державних школах та університетах;
  • возз’єднатися з сім’єю на території Болгарії;
  • отримати болгарське громадянство через 5 років після отримання статусу;
  • виїжджати за кордон на умовах і в порядку, передбаченому для іноземців, які мають дозвіл на постійне проживання в Болгарії (при отриманні візи від посольства відповідної держави в Софії та права на перебування протягом терміну дії візи).

Якщо ви отримаєте статус біженця, ви матимете право:

  • працювати без спеціального дозволу;
  • здобувати освіту в державних школах та університетах;
  • возз’єднатися зі своєю сім’єю на території Болгарії;
  • отримати болгарське громадянство через 3 роки після отримання статусу;
  • виїжджати за кордон на умовах і в порядку, передбаченому для громадян Болгарії (без візи з правом проживання в інших країнах ЄС до 90 днів протягом півроку).

Громадяни України, які мають статус тимчасового захисту, мають право:

  • залишатися на території Республіки Болгарія
  • працювати в Болгарії без дозволу на доступ до ринку праці, а також проходити мовні курси
  • на відповідне житло або засоби розміщення, якщо необхідно
  • на соціальну допомогу
  • на отримання невідкладної медичної допомоги
  • вільно повертатися до країни походження.

РІЗНИЦЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО ПОДАЮТЬ ТА НЕ ПОДАЮТЬ ЗАЯВУ ПРО ОТРИМАННЯ ПРИТУЛКУ

У випадках звернення про отримання притулку або гуманітарного статусу Негайний тимчасовий захист Без візи
Як довго ви можете перебувати: Поки приймається рішення Початковий період становить 1 рік, але він може бути продовжений 90 днів
Право на працевлаштування: Під час процедури надання притулку ви маєте право легально працювати. Щоб скористатися цим правом, ви повинні подати письмову заяву директору табору для біженців, де ви перебуваєте, або, якщо ви перебуваєте поза межами табору, директору табору, де здійснюється ваша процедура.   Ви можете зробити це протягом 3 місяців після реєстрації в Агентстві у справах біженців.   Люди, які мають статус біженця чи гуманітарний статус, можуть зареєструватися як шукачі роботи в Бюро праці за своєю постійною або поточною адресою перебування. Так + професійне навчання   Органи управління Головної інспекції праці готові надавати консультації громадянам України щодо їх трудових прав. Електронна пошта для запитів: [email protected] https://ukraine.gov.bg/access-to-the-labour-market-in-bulgaria-for-citizens-of-ukraine/    Громадяни України, які мають необхідні документи, що підтверджують болгарське походження, можуть негайно приступити до роботи, зареєструвавшись в Бюро зайнятості.   Громадяни України мають право на сезонну роботу до 90 днів у сільському, лісовому та рибному господарстві, готелях і ресторанах Болгарії без перерви протягом 12 місяців.[2]
Медичне обслуговування: Держава оплатить вашу медичну страховку, яка надається на час здійснення процедури. Медична допомога в надзвичайних ситуаціях. Люди із вразливих груп (діти до 18 років, діти без супроводу дорослих, вагітні жінки, одинокі батьки з неповнолітніми, старші люди та люди з інвалідністю, важкими проблемами зі здоров’ям, психікою, жертви торговців людьми та постраждалі від тортур, зґвалтування та іншого жорстокого поводження) населення мають право на повне медичне обслуговування як громадяни Болгарії За цим посиланням ви знайдете лікарні та лікарів, які пропонують безкоштовну медичну допомогу всім, хто утік від війни в Україні: https://ukraine.gov.bg/get-medical-help/    Лікарі, перелічені на цій сторінці, володіють українською або російською мовами та є волонтерами Національної асоціації волонтерів Республіки Болгарія
Бюджетні кошти: Так, 40 болгарських левів на день
Житло: Ви маєте право на проживання в таборі при Агентстві у справах біженців. Сім’ї можуть проживати разом. Діти без супроводу мають право вимагати розміщення в окремих кімнатах, призначених тільки для дітей або сімей, а також право не розміщуватися з невідомими дорослими в одній кімнаті. Так
Освіта: Діти віком до 18 років мають право на безкоштовне навчання. Так. Безкоштовне навчання для дітей до 18 років[3]. Безкоштовний садок для дітей до 6 років.[4] Корисна інформація про освіту міститься за посиланням: https://ukraine.gov.bg/education/
Особи на утриманні (члени сім’ї) Ви маєте право на возз’єднання зі своєю сім’єю на території Болгарії. Закон дозволяє возз’єднання лише з такими членами сім’ї: чоловік/дружина; батьки чоловіка або дружини, які через похилий вік або тяжку хворобу не можуть самостійно піклуватися про себе і змушені жити разом з дітьми; діти віком до 18 років, які не перебувають у шлюбі; діти, яким виповнилося 18 років і які не перебувають у шлюбі, але тільки якщо вони через тяжкий стан здоров’я не можуть самостійно забезпечити себе.
Фінанси Уряд і банки Болгарії запровадять спрощений механізм відкриття банківських рахунків громадянами України (очікуйте додаткову інформацію!). Громадяни України можуть використовувати свої дебетові та кредитні картки Visa або MasterCard в межах денного ліміту, встановленого українськими банками, і в межах гарантійного ліміту конкретної картки.

Про права біженців з України в інших країнах читайте тут.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA