Такі висновки зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 2 лютого 2023 року у справі № 735/1121/20.
У постанові ВП ВС відступила від висновку об’єднаної палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду, сформованого в постанові від 5 квітня 2021 року у справі № 328/1109/19.
Вирішуючи виключну правову проблему, ВП ВС керувалася таким.
Друге речення ч. 2 ст. 49 КК України не містить прямої вказівки щодо строків давності, на які необхідно орієнтуватися після відновлення їх перебігу.
Недостатня визначеність формулювання ч. 2 ст. 49 КК України зумовлює суперечливе розуміння змісту правової норми і викликає питання, як саме розглядати наведені в третьому реченні загальні строки: (1) як такі, що беззастережно застосовуються замість передбачених у ч. 1 ст. 49 КК України диференційованих строків у всіх випадках ухилення особи від досудового розслідування або суду й наступного з’явлення її із зізнанням чи затримання; (2) як альтернативні, тобто такі, що не виключають застосування диференційованих строків і замінюють їх лише в окремих випадках.
Наведені два можливі підходи до співвідношення диференційованих та загальних строків давності зумовлюють два варіанти конкретизації кримінально-правового змісту ч. 2 ст. 49 КК України.
ВП ВС відзначила, що реалізація принципу гуманізму під час тлумачення та застосування конкретного положення закону про кримінальну відповідальність здійснюється за таким правилом: якщо відповідне положення містить елемент невизначеності й вона не може бути усунута з урахуванням інших конкретних чи загальних положень, таке положення має застосовуватися за найбільш сприятливим для особи варіантом з усіх можливих.
«У разі беззастережної заміни передбачених ч. 1 ст. 49 КК України строків загальними особа опиниться в гіршому становищі порівняно з тією, яка до спливу диференційованих строків учинить навіть низку нових злочинів, у тому числі тяжких. Зазначене є очевидно несумісним зі справедливістю як властивістю права, що вимагає співмірності юридичних наслідків протиправних дій та їх соціальної небезпечності», — зауважила ВП ВС.
Також читайте: ВП ВС визнала правомірним закриття провадження за позовом Олександра Дубілета про визнання недійсним викупу акцій «ПриватБанку»
© Юридична практика, 1997-2023. Всі права захищені
Пожалуйста, подождите…