Змінено процесуальні кодекси: нові касаційні фільтри — PRAVO.UA Змінено процесуальні кодекси: нові касаційні фільтри — PRAVO.UA
прапор_України
2024

Генеральний партнер 2024 року

Видавництво ЮРИДИЧНА ПРАКТИКА
Головна » Новини » Змінено процесуальні кодекси: нові касаційні фільтри

Змінено процесуальні кодекси: нові касаційні фільтри

  • 18.02.2020 09:01

Закон № 460-ІХ щодо вдосконалення порядку розгляду справ  набув чинності 8 лютого 2020 року, запровадивши нові касаційні фільтри. Тобто змінився порядок подання касаційних скарг.

«Юридична практика» проаналізувала, на що звертати увагу при поданні скарг до касаційних судів. Якщо ж касаційну скаргу подано до набрання змінами  чинності, її розглянуть в старому порядку.

Подання касаційної скарги

Подати касаційну скаргу можна, якщо:

  1. Суд апеляційної інстанції  у подібних правовідносинах застосував норму права без урахування висновку Верховного Суду. Рішення не можна оскаржити, якщо Верховний Суд вже відступив  від такого висновку;
  2. Вмотивовано необхідність відступити від застосованого висновку ВС;
  3. Відсутній висновок Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах;
  4. Рішення ухвалено з порушенням юрисдикції, неповноважним складом суду, за відсутності учасника справи без доказів належного повідомлення тощо.

Малозначні справи

Господарський процес

У касаційному порядку не оскаржуються судові рішення у майнових спорах з ціною позову, що не перевищує 500 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Разом із тим навіть малозначні справи можуть переглянути, якщо:

  • касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;
  • скаржник не може спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;
  • справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для скаржника;
  • суд першої інстанції відніс справу до категорії малозначних помилково.

Цивільний процес

Знижено поріг, за яким справу відносять до малозначної: ціна позову зараз становить 250 (замість 500) прожиткових мінімумів. Тобто в касаційному порядку можна буде оскаржити спір з ціною від 506 750 грн.

Окрім того, до справ незначної складності, визнаних судом малозначними, не відносяться справи, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження.

Разом із тим розширено перелік малозначних справ в ЦПК:

– про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, якщо такі вимоги не пов’язані із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства);

–  про розірвання шлюбу;

–  про захист прав споживачів, ціна позову в яких не перевищує 250 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Окрім того, Законом змінено й Кодекс адміністративного судочинства. Ключові зміни в КАС висвітлені в матеріалі «Юридичної практики».

Про те, як процесуальні фільтри оцінюють в самому Верховному Суді, читайте в статті “Юридичної практики”: “Порог в своем отечестве”.

Поділитися

Підписуйтесь на «Юридичну практику» в Facebook, Telegram, Linkedin та YouTube.

Баннер_на_сайт_тип_1
YPpicnic600x900
баннер_600_90px_2
2024
tg-10
Legal High School

СВІЖИЙ ВИПУСК

Чи потрібно відновити військові суди в Україні?

Подивитися результати

Завантажується ... Завантажується ...

PRAVO.UA